Monitoring médií za období 16. – 22. 10. 2020 – volby; nová opatření vlády; demonstrace. ‌ ‌ ‌

Monitoring médií za období 16. – 22. 10. 2020 – volby; nová opatření vlády; demonstrace. ‌ ‌ ‌

Tisková zpráva, Praha, 23. 10. 2020

Milí příznivci svobody,

pokračujeme v pravidelném monitoringu médií. Konec minulého týdne byl ještě ve znamení uplynulých krajských a senátních voleb a úspěchu našeho kandidáta, Jardy Chalupského. Tento týden jsme všichni, velmi významně, pocítili nová opatření vlády proti koronaviru a s tím spojené projevy občanské nespokojenosti. K tomuto Svobodní vydali Stanovisko a rovněž Výzvu směřovanou Parlamentu ČR číslo 2 pod názvem: „Jsme v tom všichni?! Nenechme v tom jen některé“.

Níže vám přinášíme monitoring médií za období 16. – 22. října 2020, který byl hlavně ve znamení doznívajících voleb, nových opatřeních vlády a demonstrace na Staroměstském náměstí.

1) Konec minulého týdne byl ještě ve znamení doznívajících krajských a senátních voleb. Týdeník 5 plus 2 hodnotil souboj Chalupský versus Štěch a ve svém příspěvku přinesl povolební vyjádření obou kandidátů.

Druhé kolo senátních voleb na Pelhřimovsku skončilo překvapením. Milana Štěcha v horní komoře nahradí Jaroslav Chalupský kandidující za Svobodné. Novým senátorem se ve volebním obvodu číslo 15, který zahrnuje Pelhřimovsko a část Jindřichohradecka, stal Jaroslav Chalupský.
Šestačtyřicetiletý podnikatel a radní Jindřichova Hradce Jaroslav Chalupský kandidoval jako nestraník za Svobodné. Ve druhém kole překvapivě porazil favorizovaného Milana Štěcha (ČSSD).
„Značka ČSSD je teď v obtížích. Asi se promítlo i to, že premiér vyzval, aby lidé kvůli covidu nikam nechodili,“ okomentoval výsledek Milan Štěch.
V Senátu zasedal už od jeho vzniku v roce 1996, třikrát dokázal známý odborář svoje křeslo obhájit. V letech 2010 až 2018 byl předsedou horní komory, aktuálně byl jejím místopředsedou. Pro sociální demokraty byl Milan Štěch dlouhodobě sázkou na jistotu.

Parlamentní pravicové strany do senátního obvodu Pelhřimovsko tentokrát ani nenominovaly žádné své kandidáty. Svého člověka nepostavila ODS ani TOP 09. Toho využili Svobodní a ukázalo se to jako dobrý tah.
Zatímco Štěch byl po prvním kole voleb jasným favoritem s převahou téměř čtyř tisíc hlasů, ve druhém kole právě ty čtyři tisíce jeho voličů vůbec nepřišly. O 748 hlasů tak nakonec zvítězil nepříliš známý soupeř.
„Určité překvapení to je, nicméně jsme s tím tak trochu počítali. Celá naše kampaň byla zaměřená tak, aby došla do úspěšného cíle,“ okomentoval své vítězství Chalupský. „Každopádně je to obrovská radost. Poslední dva týdny jsme cítili náladu na sociálních sítích a pozitivní náboj od lidí, kteří nás podporovali.“
Chalupský uvedl, že sázel na to, že se mu podaří udržet voličský kmen z prvního kola a naopak že pan Štěch by mohl oslabit. „On neměl žádnou myšlenku a lidé ho chodili volit jenom ze setrvačnosti. My jsme měli konkrétní příběh a s ním jsme za voliči šli,“ tvrdí vítězný kandidát.
Neuvolněný radní v Jindřichově Hradci je ekonom a podnikatel. „Jsem připravený své firmy přenechat někomu jinému a věnovat se naplno veřejné funkci. Chtěl bych propojit funkci neuvolněného radního a senátora,“ přislíbil Chalupský.
Koníčky na důchod
To odcházející senátor Milan Štěch se netajil tím, že si půjde zažádat o důchod. „Mám hodně koníčků, rád pracuji fyzicky a tomu se chci teď věnovat. Končí jedna éra, voliči rozhodli a já to tak musím přijmout.“
Znamená propad ve volbách jeho konec s politikou? „To úplně neříkám, ale může se to stát. Abych chtěl nějak výrazně zachraňovat sociální demokracii nebo se stavět do čela úzkého vedení, to nechci. Možná se budu něčemu věnovat, ale to si musím ještě rozmyslet,“ dodal Štěch.

K úspěchu Jardy Chalupského se též vyjádřil Respekt ve svém příspěvku „Když neprojde ani Štěch“:

Dopoledne ještě v Karolinu předával spolu s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně odborné ceny za nejlepší lékařské publikace, teď tu nad krabicemi v kanceláři přemýšlí, proč letos neuspěl – říká, že to nechce přičítat „jen celkovému propadu ČSSD“. „Možná jsem si měl nechat poradit, možná jsem měl být v kampani tvrdší,“ krčí rameny. Do druhého kola postoupil jako favorit, ve druhém prohrál o necelých 800 hlasů (získal jich 7600) s radním Jindřichova Hradce, podnikatelem Jaroslavem Chalupským, kandidujícím za pravicové Svobodné.

Rovněž Reflex ve svém článku: Vítězí nevadící osobnosti: Heslo „Kdo se nespojuje, prohrává“ platilo i v senátních volbách, zmiňuje úspěch Jardy Chalupského.

Štěstí přeje odvážným

To se paradoxně povedlo až ve druhém kole málo známému jindřichohradeckému radnímu Jaroslavu Chalupskému, jenž přitom kandidoval jako nestraník za dosud mimoparlamentní Svobodné. Eurokritická strana, kterou kdysi založil Petr Mach, se totiž jako jediná napravo od středu nebála v tomto volebním obvodu postavit letos vlastního kandidáta.
Chalupský sice neměl v prvním kole podporu žádné jiné strany, ale přesto si ho pravicoví voliči našli a při absenci jiného kandidáta z antibabišovského světa poslali z druhého místa do finálového rozstřelu s Milanem Štěchem. Když se pak v druhém kole snížila účast a ti, kdo přišli volit, byli navíc motivováni hlavně podle hesla „Všichni proti vládním stranám“, stal se Jaroslav Chalupský nejen nejpřekvapivějším vítězem letošních senátních voleb, ale také historicky prvním senátorem za Svobodné.

2) Dalšími tématy v uplynulém týdnu doznívajících voleb, byly též další přijatá zpřísňující opatření vlády v souvislosti s Covid 19 a víkendová demonstrace na Staroměstském náměstí.

Svobodní v této souvislosti vydali Stanovisko k novým opatřením proti koronaviru a dále Výzvu Parlamentu ČR číslo 2! Jsme v tom všichni?! Nenechme v tom jen některé.

Stanovisko Svobodných k novým opatření proti koronaviru  

Výzva Parlamentu číslo 2! 

V reakci na proběhlou demonstraci na Staroměstském náměstí a naší vydanou tiskovou zprávu, vyšel článek na Parlamentních listech s názvem: „Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní“.

Parlamentní listy 

Svobodní ve své Výzvě adresované Parlamentu ČR číslo 2 přinášejí řešení současné situace kolem Covid 19. Shrnuli je do tzv. „5 jednoduchých řešení“.

5 jednoduchých řešení

3) V souvislosti s přijatými novými opatřeními vlády se k situaci v soukromém zdravotnictví vyjádřil MUDr. Miroslav Havrda, garant pro zdravotnictví Svobodných a člen Republikového výboru. Mirek Havrda je známým lékařem, dlouholetým členem Svobodných, který položil základy podiatrie (léčby nemocí nohou) v Čechách. Během svého profesního života přednášel a doposud přednáší na mezinárodních kongresech lékařů. Ve svém příspěvku popisuje situaci kolem vyhlášeného nouzového stavu a jeho dopadem na soukromé zdravotnictví.

Nouzový stav a soukromí zdravotníci

PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31