Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Monitoring médií za období 16. – 22. 10. 2020 – volby; nová opatření vlády; demonstrace. ‌ ‌ ‌

Monitoring médií za období 16. – 22. 10. 2020 – volby; nová opatření vlády; demonstrace. ‌ ‌ ‌

Tisková zpráva, Praha, 23. 10. 2020

Milí příznivci svobody,

pokračujeme v pravidelném monitoringu médií. Konec minulého týdne byl ještě ve znamení uplynulých krajských a senátních voleb a úspěchu našeho kandidáta, Jardy Chalupského. Tento týden jsme všichni, velmi významně, pocítili nová opatření vlády proti koronaviru a s tím spojené projevy občanské nespokojenosti. K tomuto Svobodní vydali Stanovisko a rovněž Výzvu směřovanou Parlamentu ČR číslo 2 pod názvem: „Jsme v tom všichni?! Nenechme v tom jen některé“.

Níže vám přinášíme monitoring médií za období 16. – 22. října 2020, který byl hlavně ve znamení doznívajících voleb, nových opatřeních vlády a demonstrace na Staroměstském náměstí.

1) Konec minulého týdne byl ještě ve znamení doznívajících krajských a senátních voleb. Týdeník 5 plus 2 hodnotil souboj Chalupský versus Štěch a ve svém příspěvku přinesl povolební vyjádření obou kandidátů.

Druhé kolo senátních voleb na Pelhřimovsku skončilo překvapením. Milana Štěcha v horní komoře nahradí Jaroslav Chalupský kandidující za Svobodné. Novým senátorem se ve volebním obvodu číslo 15, který zahrnuje Pelhřimovsko a část Jindřichohradecka, stal Jaroslav Chalupský.
Šestačtyřicetiletý podnikatel a radní Jindřichova Hradce Jaroslav Chalupský kandidoval jako nestraník za Svobodné. Ve druhém kole překvapivě porazil favorizovaného Milana Štěcha (ČSSD).
„Značka ČSSD je teď v obtížích. Asi se promítlo i to, že premiér vyzval, aby lidé kvůli covidu nikam nechodili,“ okomentoval výsledek Milan Štěch.
V Senátu zasedal už od jeho vzniku v roce 1996, třikrát dokázal známý odborář svoje křeslo obhájit. V letech 2010 až 2018 byl předsedou horní komory, aktuálně byl jejím místopředsedou. Pro sociální demokraty byl Milan Štěch dlouhodobě sázkou na jistotu.

Parlamentní pravicové strany do senátního obvodu Pelhřimovsko tentokrát ani nenominovaly žádné své kandidáty. Svého člověka nepostavila ODS ani TOP 09. Toho využili Svobodní a ukázalo se to jako dobrý tah.
Zatímco Štěch byl po prvním kole voleb jasným favoritem s převahou téměř čtyř tisíc hlasů, ve druhém kole právě ty čtyři tisíce jeho voličů vůbec nepřišly. O 748 hlasů tak nakonec zvítězil nepříliš známý soupeř.
„Určité překvapení to je, nicméně jsme s tím tak trochu počítali. Celá naše kampaň byla zaměřená tak, aby došla do úspěšného cíle,“ okomentoval své vítězství Chalupský. „Každopádně je to obrovská radost. Poslední dva týdny jsme cítili náladu na sociálních sítích a pozitivní náboj od lidí, kteří nás podporovali.“
Chalupský uvedl, že sázel na to, že se mu podaří udržet voličský kmen z prvního kola a naopak že pan Štěch by mohl oslabit. „On neměl žádnou myšlenku a lidé ho chodili volit jenom ze setrvačnosti. My jsme měli konkrétní příběh a s ním jsme za voliči šli,“ tvrdí vítězný kandidát.
Neuvolněný radní v Jindřichově Hradci je ekonom a podnikatel. „Jsem připravený své firmy přenechat někomu jinému a věnovat se naplno veřejné funkci. Chtěl bych propojit funkci neuvolněného radního a senátora,“ přislíbil Chalupský.
Koníčky na důchod
To odcházející senátor Milan Štěch se netajil tím, že si půjde zažádat o důchod. „Mám hodně koníčků, rád pracuji fyzicky a tomu se chci teď věnovat. Končí jedna éra, voliči rozhodli a já to tak musím přijmout.“
Znamená propad ve volbách jeho konec s politikou? „To úplně neříkám, ale může se to stát. Abych chtěl nějak výrazně zachraňovat sociální demokracii nebo se stavět do čela úzkého vedení, to nechci. Možná se budu něčemu věnovat, ale to si musím ještě rozmyslet,“ dodal Štěch.

K úspěchu Jardy Chalupského se též vyjádřil Respekt ve svém příspěvku „Když neprojde ani Štěch“:

Dopoledne ještě v Karolinu předával spolu s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně odborné ceny za nejlepší lékařské publikace, teď tu nad krabicemi v kanceláři přemýšlí, proč letos neuspěl – říká, že to nechce přičítat „jen celkovému propadu ČSSD“. „Možná jsem si měl nechat poradit, možná jsem měl být v kampani tvrdší,“ krčí rameny. Do druhého kola postoupil jako favorit, ve druhém prohrál o necelých 800 hlasů (získal jich 7600) s radním Jindřichova Hradce, podnikatelem Jaroslavem Chalupským, kandidujícím za pravicové Svobodné.

Rovněž Reflex ve svém článku: Vítězí nevadící osobnosti: Heslo „Kdo se nespojuje, prohrává“ platilo i v senátních volbách, zmiňuje úspěch Jardy Chalupského.

Štěstí přeje odvážným

To se paradoxně povedlo až ve druhém kole málo známému jindřichohradeckému radnímu Jaroslavu Chalupskému, jenž přitom kandidoval jako nestraník za dosud mimoparlamentní Svobodné. Eurokritická strana, kterou kdysi založil Petr Mach, se totiž jako jediná napravo od středu nebála v tomto volebním obvodu postavit letos vlastního kandidáta.
Chalupský sice neměl v prvním kole podporu žádné jiné strany, ale přesto si ho pravicoví voliči našli a při absenci jiného kandidáta z antibabišovského světa poslali z druhého místa do finálového rozstřelu s Milanem Štěchem. Když se pak v druhém kole snížila účast a ti, kdo přišli volit, byli navíc motivováni hlavně podle hesla „Všichni proti vládním stranám“, stal se Jaroslav Chalupský nejen nejpřekvapivějším vítězem letošních senátních voleb, ale také historicky prvním senátorem za Svobodné.

2) Dalšími tématy v uplynulém týdnu doznívajících voleb, byly též další přijatá zpřísňující opatření vlády v souvislosti s Covid 19 a víkendová demonstrace na Staroměstském náměstí.

Svobodní v této souvislosti vydali Stanovisko k novým opatřením proti koronaviru a dále Výzvu Parlamentu ČR číslo 2! Jsme v tom všichni?! Nenechme v tom jen některé.

Stanovisko Svobodných k novým opatření proti koronaviru  

Výzva Parlamentu číslo 2! 

V reakci na proběhlou demonstraci na Staroměstském náměstí a naší vydanou tiskovou zprávu, vyšel článek na Parlamentních listech s názvem: „Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní“.

Parlamentní listy 

Svobodní ve své Výzvě adresované Parlamentu ČR číslo 2 přinášejí řešení současné situace kolem Covid 19. Shrnuli je do tzv. „5 jednoduchých řešení“.

5 jednoduchých řešení

3) V souvislosti s přijatými novými opatřeními vlády se k situaci v soukromém zdravotnictví vyjádřil MUDr. Miroslav Havrda, garant pro zdravotnictví Svobodných a člen Republikového výboru. Mirek Havrda je známým lékařem, dlouholetým členem Svobodných, který položil základy podiatrie (léčby nemocí nohou) v Čechách. Během svého profesního života přednášel a doposud přednáší na mezinárodních kongresech lékařů. Ve svém příspěvku popisuje situaci kolem vyhlášeného nouzového stavu a jeho dopadem na soukromé zdravotnictví.

Nouzový stav a soukromí zdravotníci

PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Na Petříně byla při příležitosti 20. výročí od vstupu do Evropské unie zveřejněna Markétou Šichtařová Charta 24.

Porovnání Charty 24 a Charty 77 v pdf.



P r o h l á š e n í  C h a r t y   24

Dne 01. 05. 2004 vstoupila Česká republika společně s dalšími devíti zeměmi do Evropské unie. Evropská unie vznikla na ideálech mezinárodní spolupráce a volného pohybu osob, pracovních sil, kapitálu, zboží i služeb. Smyslem jejího zrodu bylo přinášet všem občanům vyšší míru prosperity a osobní i politické svobody.

I kdybychom k ní cítili nevoli, je dnes pro Českou republiku závazná Listina základních práv Evropské unie. Naši občané mají právo a náš stát povinnost se jimi řídit.

Svobody a práva, na jejichž ideálech Evropské unie vznikla, jsou důležitými civilizačními hodnotami, k nimž v dějinách směřovalo úsilí mnoha pokrokových lidí. Vstup České republiky do Evropské unie měl tyto civilizační hodnoty stvrdit.

Dvacetileté výročí vstupu naší země do EU nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních občanských práv platí v naší zemi už opět – bohužel – jen na papíře.

Zcela iluzorní je např. právo na svobodu projevu a informací, zaručované článkem 11 hlavy II.

Desítkám tisíc našich občanů je znemožňováno získávat objektivní, nezkreslené a úplné informace, stejně tak jako vyjadřovat se veřejně na sociálních sítích či v médiích jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objekty nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se.

Statisícům dalších občanů hrozí, že projeví-li své názory na aktuální společenskovědní témata, ztratí pracovní a jiné možnosti, a to nejen ve veřejném sektoru, ale i u soukromých korporací.

Článku 16 hlavy II., zaručujícímu právo na svobodu podnikání, odporuje chování bank i pojišťoven, které pod taktovkou Evropské centrální banky a ideologie ESG odmítají poskytovat finanční služby společnostem angažujícím se v obranném či těžebním průmyslu, nebo firmám, které jsou v danou chvíli z nejrůznějších důvodů ocejchovány jako nežádoucí. Kritéria této ESG selekce jsou stanovována netransparentně s absencí demokraticky získaného mandátu.
V rozporu s článkem 21 hlavy III., zakazujícím jakoukoli diskriminaci založenou zejména na pohlaví, rase, barvě pleti, etnickém nebo sociálním původu, politických nebo jakýchkoli jiných názorech nebo příslušnosti k národnostní menšině, je obsazování pracovních míst na základě kvót odvolávajících se na příslušnost k daným skupinám.

V rozporu s článkem 8 hlavy II. zaručujícím právo na ochranu osobních údajů, dále s článkem 16 hlavy II. zajišťujícím občanům Unie právo na svobodné podnikání a také v rozporu s článkem 45 hlavy V. zajišťujícím všem občanům Evropské unie právo volně se pohybovat a pobývat na území členských států, bylo jednání většiny členských států během období pandemie. Jednání naší vlády minulé i současné během pandemie bylo nejen v rozporu s původními hodnotami EU, ale i v rozporu s naší vlastní Ústavou. Nepojmenovat zločin znamená legalizovat jeho opakování!

Svoboda pohybu kapitálu, zboží i služeb je jen zdánlivá, jak ukazuje například nedostatek léků v Evropské unii.

Uplatnění práva vyhledávat, přijímat, rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, bez ohledu na hranice, ať ústně, písemně nebo tiskem (článek 11 hlavy II.) je stíháno nejen mimosoudně, ale i soudně, často pod rouškou údajného šíření dezinformací.

Svoboda veřejného projevu je potlačena centrálním řízením veřejnoprávních sdělovacích prostředků i publikačních a kulturních zařízení. Žádný politický, filozofický i vědecký názor nebo umělecký projev jen trochu se vymykající úzkému rámci oficiální ideologie či estetiky nemůže být zveřejněn ve veřejnoprávních médiích či na sociálních sítích; je znemožněna veřejná kritika krizových společenských jevů; je vyloučena možnost veřejné obrany proti nepravdivým a urážlivým nařčením oficiální propagandy (zákonná ochrana lidské důstojnosti, jednoznačně zaručována článkem 1 hlavy I., v praxi neexistuje – viz např. označování lidí vyjadřujících nedůvěřivost vůči deklarovaným účinkům vakcín za dezinformátory, nebo označování lidí odmítajících tvrzení o původu energetické krize ve válce na Ukrajině za putinovce a dezoláty); lživá obvinění nelze vyvrátit. V předních společenských tématech často spojených s enormními veřejnými výdaji ze státních rozpočtů členských zemí EU je vyloučena otevřená diskuse.
Mnoho vědeckých a akademických pracovníků i jiných občanů je diskriminováno jen proto, že legálně zveřejňují či otevřeně vyslovují názory, které současná politická moc odsuzuje.

Svobodné hlasování, základní princip demokracie, je systematicky omezováno mocenskou svévolí; oklešťování hlasovacích práv jednotlivých zemí v rámci Unie je praktikováno odpíráním příjmů ze strukturálních fondů Unie. Nad zeměmi s odlišným politickým nebo společenskovědním postojem trvale visí hrozba odepření nebo ztráty hlasovacích práv.

Nástrojem omezení a často i úplného potlačení řady občanských práv je systém faktického podřízení všech institucí a organizací ve státě politickým direktivám Evropské unie. Nové zákony a ideologie jsou často prosazovány politicky aktivními a nikým nevolenými neziskovými organizacemi financovanými z veřejných peněz, přitom však rozhodujícím způsobem ovlivňují činnost zákonodárných i výkonných orgánů státní správy, justice, zájmových i všech ostatních společenských organizací, politických stran, podniků, ústavů, úřadů, škol a dalších zařízení.

Další občanská práva, včetně práva na nezasahování do soukromého života, do rodiny, domova nebo korespondence (článek 7 hlavy II.), jsou povážlivě narušována také tím, že ministerstvo vnitra nejrůznějšími způsoby kontroluje život občanů, například budováním sítě informátorů z řad obyvatelstva (získávaných výzvami k „whistleblowingu“ neboli udavačství). Dochází ke kontrole soukromé pošty na sociálních sítích. Média jsou motivována ke spolupráci se státem. Tato činnost není regulována zákony, občan se proti ní nemůže nijak bránit.

Svévolně se postupuje i při udělování vstupních víz cizím státním příslušníkům, z nichž mnozí získávají status uprchlíka jen na základě deklarace, že jsou v mateřské zemi údajně pronásledováni.

Kromě nedodržování předpisů vůči vlastním občanům nerespektuje Evropská unie ani své závazky vůči jiným zemím. Ve článku 216 Smlouvy o fungování Evropské unie se EU hlásí k tomu, že jsou dohody uzavřené Unií (jako například smlouva o volném obchodu GATT94 podepsaná u Světové obchodní organizace) závazné pro orgány Unie i pro členské státy. Při rozchodu s Velkou Británií ovšem EU tento svůj závazek porušila, protože trvala na vytvoření nových obchodních překážek tam, kde dříve nebyly.

Evropská unie, ve které dnes žijeme, již není stejnou Evropskou unií, pro kterou se občané České republiky vyslovili ve všelidovém referendu. Ideály, na nichž Evropská unie vznikla, měly za cíl posílit svobodu a prosperitu a odstranit byrokratické bariery pro mezinárodní spolupráci; dnešní směřování Evropské unie však vede k oklešťování občanských svobod, cílenému ničení prosperity a zavádění stále nových byrokratických překážek vůči svobodnému podnikání.
Dobré vztahy se mohou tvořit pouze na dobrovolné bázi, tedy bez nátlaku, kde základní motivací k uzavření dohody je oboustranná spokojenost. Souhlas s přijetím jakýchkoli závazků musí být informovaný. Neměla by mu tedy předcházet jednostranná kampaň, ale vyvážená diskuse.

Posledním pokusem o vytěsnění odborné diskuse nad závažným tématem je snaha vládnoucích elit protlačit navzdory převládající vůli lidu a závěrům ekonomických analýz přijetí společné evropské měny euro. Jako sebevědomý národ a sebevědomí občané deklarujeme, že naše měna musí být nástrojem dosažení prosperity. Prosperita nesmí být obětována za účelem získání jakékoliv nové měny.
Lze ovšem identifikovat i další závažné snahy o vyhýbání se seriózní veřejné diskusi nad dokumenty, jejichž podstata – drastické oslabením naší suverenity – je překryta falešnou rouškou veřejného blaha.

Někteří občané na soustavné porušování demokratických principů upozorňují a dožadují se nápravy; jejich hlasy jsou však upozaďovány, cenzurovány, anebo se stávají předmětem nejrůznějšího očerňování.

Odpovědnost za dodržování občanských práv v zemi padá samozřejmě především na politickou a státní moc. Ale nejen na ni. Každý nese svůj díl odpovědnosti za obecné poměry, a tedy i za dodržování uzákoněných paktů, které k tomu ostatně zavazují nejen vlády, ale i všechny občany.
Pocit této spoluodpovědnosti nás přivedl k myšlence vytvořit CHARTU 24, jejíž vznik dnes veřejně oznamujeme.

CHARTA 24 je volné, neformální a otevřené provolání lidí různých přesvědčení, různé víry a různých profesí, které spojuje vůle jednotlivě i společně se zasazovat o respektování přirozených lidských práv v naší zemi i ve světě.

CHARTA 24 vyrůstá ze zázemí lidí, kteří sdílejí starost o osud ideálů, s nimiž spojili a spojují svůj život a práci.

CHARTA 24 není organizací, nemá stanovy, stálé orgány a organizačně podmíněné členství. Patří k ní každý, kdo souhlasí s její myšlenkou, šíří její text a podporuje ji.

CHARTA 24 není základnou k opoziční politické činnosti. Chce sloužit k prosperitě, hrdosti a sebevědomí našeho národa. Svým symbolickým jménem zdůrazňuje CHARTA 24, že vychází z textu CHARTY 77, který pozměňuje pouze mírně a pouze natolik, aby správně pojmenovával instituce a problémy existující 47 let po vzniku CHARTY 77; hlavní myšlenky textu CHARTY 77 - dodržování uzákoněných svobod – však zůstávají nedotčeny.

Signatáři a mluvčí CHARTY 24
Ing. Markéta Šichtařová
Ing. Tomáš Zítko
Mgr. Libor Vondráček

Podepsat Chartu 24:

Zásady zpracování osobnách údajů – Komunikaci s petenty obstarává Libor Vondráček

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31