Svobodní slavili Den nezávislosti

Svobodní slavili Den nezávislosti

Strana svobodných občanů uspořádala v Praze na Jungmannově náměstí tradiční setkání u příležitosti výročí osamostatnění Československa. O samostatnost dnes musíme znovu bojovat, jelikož v dnešní době opět odevzdáváme velkou část našich pravomocí byrokratickému aparátu, tentokrát však Bruselu.

Předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach vyjádřil přání, abychom v roce 2018 mohli slavit skutečnou nezávislost: „Chci, abychom si uchovali naši svrchovanost a naši svobodu, naši jedinečnost. Nechci, abychom pili jenom europivo a jedli euromáslo, aby všude bylo všechno stejné. Rád cestuju po celé Evropě a mám radost, že je to v každé zemi jiné a že se můžeme navzájem inspirovat. Proto nesmíme polevit v našem úsilí dosáhnout opět svrchovanosti ČR, a tím pádem i osobní svobody nás všech.“

Připomněl také, že se oponenti euroskeptiků budou nadále snažit tyto názory umlčet: „Budou říkat, že se spojujeme s ďáblem, budou se dál snažit zničit frakci euroskeptiků – to vše je jasné a buďme na to připraveni.“

Celý projev Petra Macha zde

Místopředseda Tomáš Pajonk vyzval, aby se Svobodní zaměřili na české národní zájmy, kterými jsou mír a prosperita.

„Mír je bezpečnost země. Vnitřní i vnější. Není nic horšího než válka. Prosperita znamená svobodu tvořit, budovat a žít podle vlastního uvážení. Mít možnost získat práci, podnikat bez vměšování. Učit své děti našim tradicím a hodnotám, učit je hodnotám novým. Hledat své vlastní štěstí,“ řekl mj. Tomáš Pajonk.

Celý projev Tomáše Pajonka zde

Místopředseda Radim Smetka vidí jako nejdůležitější pro každého občana nezávislost na státu: „Když mluvím s lidmi – ať už při kampani nebo jinde, vidím, že chtějí být nezávislí, že chtějí stát na svých nohou. My bychom měli být tou stranou, která se za ně v tomto postaví a která jim v tomto pomůže. Netrvám na tom, že se musíme obejít bez státu každý den – každý z nás občas potřebuje služby policie, soudu apod. Ale jde o ten každodenní kontakt – to, že na každou věc potřebujete zvláštní povolení, razítko od pěti úředníků, potřebujete běhat, vyřizovat… To je naprosto zbytečná závislost na státu! Pojďme vymyslet způsob, jak můžeme ulevit svým spoluobčanům.“

Celý projev Radima Smetky zde

Místopředseda Karel Zvára připomněl, že před 96 si Československo vyjednalo samostatně své podmínky, tedy uznání nezávislosti s tehdejšími velmocemi. „Dnes, kdy je ČR součástí EU a kdy se snažíme opět si vyjednat naši nezávislost, můžeme se dostat do dvou různých situací. Buď budeme v podobně výjimečné roli, jako v roce 1918, nebo se s někým „svezeme“. Podpořme proto euroskeptické síly, které sílí v celé EU, abychom mohli využít toho, až např. Velká Británie bude opouštět EU, abychom s s ní svezli, a tímto způsobem nabyli nezávislost jako kdysi bývalé státy Rakouska-Uherska.“

Celý projev Karla Zváry zde

 

V Praze dne 28. října 2014

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

tel.: 736 530 384

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.

Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.

Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.

Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.

Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.

Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.

„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.

Prezident Petr Pavel ve svých dřívějších vyjádřeních považoval za správné, aby první dámě náležela náhrada výdajů spojených s výkonem jejích povinností. Zároveň podle něj není vhodné, aby služba první dámy nebyla započítána do důchodu a aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění. „To je nefér a to jsem chtěl napravit,“ dodal prezident.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31