VODIČKA: Je Česko v politickém rozkladu?

VODIČKA: Je Česko v politickém rozkladu?

Je Česká republika v politickém rozkladu? Odpovídám zcela jednoznačně: ANO

Důvodů je mnoho, proto vyjmenuji ty, které občané nejvíce vnímají:

  1. spojení politických subjektů (ODS, TOP 09 a VV), které nemají podobné programy ale pouze mocenské z á j m y. Úmyslně uvádím termín politické subjekty, protože VV a TOP 09 určitě nejsou klasické politické strany a ODS už jako strana žije spíše z populistických a kmotrovských pozic a jen velmi málo podle programu.
  2. Tři koaliční subjekty se definují jako pravicová vláda, ale nechovají se tak – zvyšují daně, zvyšují schodek státního rozpočtu a nešetří veřejné prostředky.
  3. Vyhlašují reformy, které ve svém důsledku (např. zvyšování DPH) dále prohlubují deficit státního rozpočtu.
  4. Premiér Nečas je považován za velmi nerozhodného a málo schopného předsedu vlády, v personálních otázkách je nekompetentní, viz setrvávání neschopných ministrů Vondry, Drábka, Dobeše, Chalupy nebo Kalouska ve vládě. Poslední kroky ministra  Schwarzenberga v záležitostech  zahraniční politiky (vše podřídíme EU a Bruselu) by si zasloužily také vážnou úvahu o jeho odvolání.

Česká republika by si zasloužila rozhodně lepší reprezentaci, která by slovy i činy přispěla k vyrovnanému státnímu rozpočtu, nechala občanům více peněz v jejich peněženkách a nepřijímala slepě byrokratické směrnice z EU.

Ing. Milan Vodička, CSc. je členem Strany svobodných občanů. Vychází v Obzorech Kutnohorska.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.

Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.

Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.

Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.

Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.

Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.

„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.

Prezident Petr Pavel ve svých dřívějších vyjádřeních považoval za správné, aby první dámě náležela náhrada výdajů spojených s výkonem jejích povinností. Zároveň podle něj není vhodné, aby služba první dámy nebyla započítána do důchodu a aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění. „To je nefér a to jsem chtěl napravit,“ dodal prezident.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31