Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

VÁŇA: Každá má svou cenu?

VÁŇA: Každá má svou cenu?

Setkávám se s onou námitkou opakovaně. Když je zapředena řeč na téma prospěšnosti členství České republiky v Evropské unii, mnozí se shodnou na řadě nevýhod. Po společném zkonstatování, že po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost je snížena role národních parlamentů, omezeno práva veta, zvýšen demokratický deficit, centralizován systém rozhodování a minimalizována národní suverenita je vypálen argument, který je mnohými považován za všepřebíjející: evropské dotace.

Mí oponenti, v závislosti na tom kým jsou a odkud pocházejí, vytahují řadu ukázek finančních podpor, z nichž dle jejich názoru profitují. Zde EU zaplatila opravu školy, tam uspořádání konference, tu vybudování nové komunikace, támhle instalování solárních panelů a onde zase zřízení expozice. Podléhají tak mylné představě, že Evropská unie je jakýmsi kouzelným oslíkem, který na požádání z ničeho vykouzlí zlaté dukáty, které nám následně nezištně rozhazuje. Je to klam, který je mnohdy příliš lákavý na to, abychom si připustili reálné fungování finančních toků v integrujícím se evropském kontinentu. Skutečnost je mnohem méně romantičtější. Státy nejprve pošlou velký objem financí do centrálního molochu v Bruselu, kde je jejich značná část utopena v administrativních procesech (z něčeho ta kvanta úředníků tvořících evropskou byrokracii přece musí žít) a následně je jim podstatně nižší částka vrácena. O jejím využití však již nerozhoduji jednotlivé státy, nýbrž EU, která nařizuje, na co mají být vynaloženy a které projekty jimi budou podpořeny. A drze si u každého projektu postaví více či méně velký oznam, že je hrazen z prostředků EU. Je to klam rostoucí v jednotlivých přechodových fázích exponenciální křivkou.

Od našeho vstupu do EU je letošní rok prvním, kdy nebude České republika v tomto dotačním systému ztrátová. Poprvé neodvedeme do EU více, než dostaneme zpátky. Pro mnohé je to znamení, že vše se v dobré obrací. Že první vlaštovka konečně dorazila a za ní budou následovat další. Je tu však i jiná možnost. Že tato vlaštovka na své cestě do vzdálených končin poprvé zabloudila. A zvířata stejnou chybu (narozdíl od člověka) nikdy neopakují. Možná je tou poslední, kterou jsme spatřili.

Ovšem i kdyby nebyla poslední, je na místě klást si otázku, zdali evropské dotace jsou tím argumentem, který ostatní negativa marginalizuje. Troufám si říci, že nikoli. Na státní zájmy nelze aplikovat teorii her a už vůbec ne hru s nulovým součtem. A tendence měnit vše za dotace se podobají obchodu analogickým s nejstarším lidským řemeslem, jak je často eufemisticky opisováno. Jakoby state interests, suverenita, svoboda a další hodnoty byly pouze předmětem otázky: „Kolik?“ Na kolik si sami sebe ceníte, za kolik se prodáte? Za kolik prodáte duši ďáblu? Těchto politických byznysů naše dějiny znají nepočítaně. I beztřídní společnost měla přijít po světové revoluci. Něco za něco. Dnes jsou mnozí ochotni prodávat se znovu. Prodávat svou svobodu za hrst zlaťáků. Které jsme svým licitátorům sami poskytli…


Tomáš VÁŇA je členem Svobodných
(publikováno na
http://www.tomasvana.cz)

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31