Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

STRACHOTA: Přestaňme mrhat volebními hlasy

STRACHOTA: Přestaňme mrhat volebními hlasy

Za dveřmi máme volby do Poslanecké sněmovny, volební zákon je v tuto chvíli pro občany zajímavější. Zamyslete se, prosím, se mnou nad zcela politicky neutrálním zlepšovákem, který by zvýšil jednak motivaci voličů k účasti a zároveň motivaci politických stran voliče nezklamat.

Proč lidé nechodí volit své zákonodárce? Často proto, že se jim nechce dát hlas straně, která je ve sněmovně pevně usazena, ačkoliv se jim zajídá, zatímco zajímavější malá strana se tam stejně nedostane.

Zavedení sekundárního hlasu by apatii voličů i pohodlí parlamentních stran zásadním způsobem narušilo: volič by svůj primární (nynější) hlas bez obav odevzdal straně, ke které má opravdu největší sympatie, protože když se tato strana do parlamentu nedostane, vstoupí do hry jeho sekundární hlas, kterým může volit „menší zlo“ – stranu, která má větší šanci překonat práh vstupu (5% hlasů).

Hlavním výhercem zlepšováku je volič, protože může volit srdcem i skutečným rozumem bez strachu o promrhání hlasu, svého největšího vlivu na směřování státu. Pro malé strany s novými lidmi nebo dokonce i myšlenkami je velkým přínosem, že dostanou hlasy od všech, kdo je chtějí. Pro velké strany se sníží ztráty hlasů roztříštěním do malých stran podobného zaměření a navíc vznikne dnes zcela chybějící objektivní měřítko jejich úspěšnosti ve „svém proudu“. (Podíl získaných primárních hlasů na celkovém výsledku.) Výherci jsou tedy všichni!

Technicky je změna tak snadná, že by se dala použít ještě v letošních volbách!

Co říkáte?

* název článku je shodný se jménem skupiny Facebook, kterou otevřel autor myšlenky. (To nejsem já.)
 

Jiří Strachota je členem Strany svobodných občanů. 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31