Služební zákon zakotví vedoucí úlohu GŘ SS a „pravice“ s ním hraje frašku

Služební zákon zakotví vedoucí úlohu GŘ SS a „pravice“ s ním hraje frašku

Na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny (12. schůze od 15. 7. 2014) proběhlo druhé čtení novely služebního zákona, přičemž zákon je na tuto schůzi zařazen i pro schvalování ve třetím čtení. Jsme svědky velkých řečí některých politiků o tom, že budou blokovat přijetí služebního zákona třeba až do voleb. Přitom služební zákon je už více než 10 let schválen a jeho účinnost je nastavena od 1. ledna 2015. Obstrukce tedy účinnosti zákona nezabrání a řeči o blokování jsou jen fraškou.

Jasná pravidla pro státní správu jistě potřebujeme. Jak platné znění, tak znění po případné novelizaci, však ve skutečnosti vytvoří další pilíř moci ve státě. Vedle moci zákonodárné, výkonné a soudní zde bude ještě moc úřednická, řízená generálním ředitelstvím státní služby (GŘ SS). O fungování úřadů bude rozhodovat skupina lidí bez vazby na výsledek voleb. A zvolení politici si vždy budou moci umýt ruce: „To já ne, to nezávislí úředníci“.

Připravme takový služební zákon, který jasně určí pravidla pro fungování a odměňování státních úředníků, ale který z volených politiků (ministrů) nesejme odpovědnost za fungování úřadů. Ponechme alespoň ministrům možnost určit si své náměstky a všem představeným (včetně náměstků) vyvolat nové výběrové řízení na sobě podřízená místa. Zákon by se tedy neměl týkat vedení resortů. Generální ředitelství státní služby by vůbec nemělo existovat.

 

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
www.svobodni.cz

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31