První petice ve všech jazycích EU

První petice ve všech jazycích EU

PETICE OBČANŮ STÁTŮ EVROPSKÉ UNIE PROTI PŘIJETÍ LISABONSKÉ SMLOUVYje spuštěna od dnešního dne na adresewww.petice.eu

Ještě nikdy nedali úředníci EU občanům příležitost k vyjádření svého názoru na budoucnost Evropy na jednom místě. Tak to pro všechny svobodné občany členských států Evropské unie udělala Strana svobodných občanů (Svobodní).

Petice připomíná, že Lisabonská smlouva (LS) je v podstatě již jednou odmítnutou Evropskou Ústavou. Dává EU nové pravomoci na úkor členských států (68x zrušeno právo veta!). Bere členům samostatnou zahraniční, hospodářskou, sociální a energetickou politiku a mnohé další. Státy ztratí kontrolu nad sazbami nepřímých daní.LS dává EU možnost získávat nové pravomoci a rušit právo vetav dalších oblastech bez další ratifikace: § 48, který (v 7. odstavci) Radě umožňuje, aby dále zvětšovala počet oblastí, kde rozhoduje Brusel. A to BEZ schválení parlamenty či občany jednotlivých členských států, jako tomu bylo dosud!

LS zvětšuje nadvládu nevolených byrokratů:rozšiřuje tzv. “doložku flexibility”, podle níž mohou vydávat závazná rozhodnutí například o obchodních normách pouze úředníci Evropské komise. Takových rozhodnutí je už nyní desetkrát víc, než směrnic, které projednává Evropská rada a Evropský parlament.

LS zmenšuje váhu hlasu zástupců menších zemív Radě ministrů a zvyšuje váhu hlasu zemí velkých. Tři ze čtyř velkých zemí (Německo, Francie, Itálie a Velká Británie) mohou kdykoli zablokovat jakékoli záměry Evropské komise! Naopak jim stačí sehnat podporu 11 libovolně malých států, aby prosadily, co potřebují – stačí 55% států s 65% obyvatel, oproti dnešku, kdy má každý stát právo veta.
V řadě důležitých oblastílikviduje suverenitu menších zemía činí z nich závislé území pod správou vyšší moci. Členské státy již nebudou mít komisaře v každé komisi, čímž ztratí velkou část vlivu na rozhodování Unie.

Odmítnutí LS v Irsku a nedokončená ratifikace v dalších zemích EU (NEJSME POSLEDNÍ!) dává příležitost jednat o novém, lepším smluvním uspořádání mezi zeměmi EU.
Svobodní proto předkládají k široké diskusi alternativní podobu smluvního uspořádání EU – EVROPSKOU DOHODU (celý text je ZDE).

Kateřina Bouda Kašparová
mediální zástupce Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31