Kašparová: Svoboda tisku v ČR

Kašparová: Svoboda tisku v ČR

"V Česku byla omezena svoboda tisku, upozorní Unii europoslanec," hlásá nadpis článku na titulu Idnes. Jde o "Náhubkový zákon" a je samozřejmě skvělé, že se českým médiím podařilo na něj upozornit již i za hranicemi naší země. Proč ale není stejná (nebo aspoň skoro tak silná) pozornost věnována i jiným zásadním věcem, které se týkají NÁS VŠECH?

V článku se dočteme, že "Náhubkový zákon se dostal na půdu Evropského parlamentu. Německý europoslanec Alexander Alvaro vznese interpelaci směrem k členům Evropské komise a také k Evropské radě, které ještě více než měsíc bude Česko předsedat." (celý článek je ZDE).

Znovu se potvrdilo, jak ohromná je síla médií – když chtějí, dokážou svůj názor dostat i za hranice naší země. Je samozřejmě skvělé, když hloupost jménem Náhubkový zákon se podaří změnit tak, aby média neměla svázané ruce/ústa při své práci. Raduji se z toho velmi upřímně a ještě více se budu radovat, až se ta nepovedená znění paragrafů podaří změnit k lepšímu.

Co by mě těšilo přinejmenším podobně (ne-li ještě víc) je, kdyby se v médiích věnoval větší prostor i dalším problémům, které se týkají nás všech. Takovým aktuálním je Lisabonská smlouva, a jde mi především o chybějící prezentaci OBOU názorům na tuto smlouvu. V drtivé většině případů se totiž dozvíme maximálně vyjádření premiéra či jiného vrcholného představitele o tom, že je nutno LS schválit. Už se ale nedočteme skutečné důvody – jen strašení typu "zůstaneme na periferii atd.". Ani to, že zdaleka nejsme poslední, kdo LS ještě neratifikoval (viz můj článek z 3.5.). Zcela nehorázný pak byl sobotní rozhovor s vicepremiérem Vondrou, z nehož malá česká ustrašenost před velkým mocipánem EU čišela na kilometry daleko (zrovna u tohoto člověka to opravdu velice překvapí).

Jen minimálně najdeme v médiích názory z druhé strany pomyslného břehu. Český občan se z největších médií bohužel nedozví, jak konkrétně LS omezí suverenitu našeho státu, jak to bude s hlasováním, že k nám třeba Brusel bude bez našeho přičinění natož souhlasu posílat imigranty, co a jak si vlastně budeme vůbec moci rozhodovat my sami – pod kuratelou Bruselu…

Jen třetina lidí v ČR přitom vůbec zná pojem Lisabonská smlouva! Podle zatím posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění to tedy znamená, že VĚTŠINA (3/4!) českých občanů VŮBEC NEVÍ, co to je LS je a co je jejím obsahem. Podle průzkumu je totiž informovanost o LS mizivá: nedostatek informací má dle svého vlastního tvrzení celých 70 procent lidí(!). Není to nakonec záměr? Protože kdyby lidé věděli, co je vlastně obsahem, pak by třeba proti LS bylo 90% lidí, a ne "jen" 60% (viz dále).

Uvedenou zprávu CVVM ocitovala média skoro všechna. Proč ale tedy pro zlepšení stavu něco nedělají?

Předevčírem jako druhá hlavní zpráva nejsledovanější televize bylo, že Paroubek čeká mimino. Tahle zpráva zaplavila titulní strany snad všech médií bez výjimky. No, já mu to docela upřímně přeji (třeba pak bude mít méně času na politiku :o) Vážně ale jde o tak zásadní sdělení pro občany? Jak konkrétně TOTO ovlivní jejich životy?? Bude kvůli tomu levnější chleba nebo dražší pivo? Opakuji: když pominu to, že se vážně možná hlavní socialista v zemi bude věnovat víc rodině, a díky tomu bude méně škodit v politice :o)

Podle stejného průzkumu si schválení LS horní komorou Parlamentu ČR přeje jen 38% občanů, čtvrtina (=25%) si myslí opak a 37% nemá na toto žádný názor. Jak je tedy možné, že pro tak silnou skupinu lidí = 62 procent se nenajde v médiích místo? Že nemají šanci se dozvědět víc?

To vše, co píšu, nemyslím rozhodně jako KRITIKU práce mých kolegů novinářů. Tady totiž nejde o nějakou chybu jednotlivců z médií. Že by byli "tak hloupí" a nepsali o důležitých věcech ze své vůle. Tady jde o zásadní záměr celého systému, který by nás všechny (včetně právě těch novinářů) měl varovat. EU nás všechny každodenně "podprahově korumpuje", aniž bychom si toho všimli. Všechny ty cedule "toto bylo postaveno za peníze EU" apod. v nás mají vyvolat dojem o úžasné všeobjímající Evropě, která by se pro nás rozdala. Skutečnost ale zdaleka není tak růžová a sladká. Nepřipomíná vám, dříve narozeným, tohle všechno "něco"? Neměli bychom vážně být ostražitější?

Proč už dávno nebylo v redakcích na poradách zadáno téma "LS pro a proti"? Proč se otiskují pouze ty "pozitivní" myšlenky, ale kritickým není dopřáno sluchu?

Proč Česká televize stáhla v únoru ze svého webu vlastní anketu na téma Lisabonská smlouva, kde se plných 64 procent lidí vyslovilo PROTI LS?
Upozornil na to již dříve web www.nelisabonu.cz, který uvádí, cituji:

Před projevem prezidenta České Republiky v Evropském Parlamentu Česká televize pořádala při pořadu Události, komentáře anketu s otázkou
Mělo by Česko přijmout lisabonskou smlouvu?
32%: Ano, smlouva přináší potřebnou reformu Evropské unie
64%: Ne, omezila by naši suverenitu
4%: Nevím, neznám její obsah
/Konec citace, více viz zde/

Kolegové novináři: moc vás všechny prosím o zamyšlení se nad tím vším. A jestli i vám na tom "cosi smrdí", tak s tím PROSÍM něco dělejte. Ještě JE ČAS. Díky vám za nás všechny.

Autor: Kateřina Bouda Kašparová,
členka Republikového výboru Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31