PILC: ODS a TOP09 nejsou pravicové strany

PILC: ODS a TOP09 nejsou pravicové strany

Ve vládě jsou dvě strany, které se označují jako pravicové. Zvyšují daně, zvyšují zadlužení, korupční aféra na MŽP… – a kde jsou předvolební sliby?

ODS: „Na povinné spoření ve fondech bychom byli ochotni kývnout, pokud by hrozilo, že penzijní reforma vůbec nebude přijata…“. TOP09 chce povinné spoření v penzijních fondech. Zřizování státního fondu, do kterého mají občané povinně přispívat mi moc pravicové nepřipadá. Pravice – to je totiž svoboda a odpovědnost za vlastní jednání. Pravice – to je o omezování role státu, nikoli navyšování, nikoli zřizování státních fondů.

Povodňová stokoruna? Návrh povodňové daně se připravoval ještě před povodní. Povodeň za to nemůže. To ministerstvo financí. Prostě zvýšení daní prostřednictvím nižší slevy na poplatníka. Povodeň asi nikdo nečekal, ale když už přišla – nazvěme to povodňovou daní. Návrh na sjednocení DPH na 19%? Zvyšování daní. Pravice – to je snižování daní. Pravice – to jsou nízké daně.

ODS navrhuje kompenzaci zvýšené DPH: zvýšení sociálních dávek, zvýšení přerozdělování. To vše na dluh. Nemáme totiž vyrovnaný rozpočet. Pravice – to je omezení přerozdělování.

Hospodaření na dluh je vykládáno jako rozpočtová odpovědnost. Skutečná pravice nedělá dluhy. Že je stát jako rozjeté auto, které nelze zastavit na místě? Že to brždění chvíli trvá, než se pak třeba může otočit zpět? Pokud je problém vyrovnat rozpočet při úrocích 70 miliard, půjde to za pár let při úrocích 100 miliard lépe?

Malé daně znamenají malý příjem do státního rozpočtu. Jak to potom udělat, aby stát nehospodařil na dluh? Musí mít pořádně nízké výdaje. Tedy celkově objem státního rozpočtu musí být nízký. To znamená střídmý, štíhlý stát, který omezí své aktivity na minimum. Ne ten přebujelý moloch, co máme dnes. Jak zeštíhlit stát? Omezením sociálních výdajů,  rušením úřadů.

Pravice se řídí určitými zásadami. Třeba nízké daně, nezadlužovat zemi, občanům ponechat maximální svobodu rozhodování, omezit přerozdělování. Malý, střídmý stát. ODS a TOP09 nejsou pravicové strany.

Jindřich Pilc je člen Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31