Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Miloslav Bednář: EVROPA: Konec jedné iluze

Miloslav Bednář: EVROPA: Konec jedné iluze

Jak by to bylo krásné, kdybychom se všichni vrátili do průhledného zaopatřeného dětství? Stará se o nás spolehlivá mateřská vláda pečující o základní životní jistoty. Někteří by tak chtěli žít stále a vláda, politika je pro ně proto na světě. Jiní se mají za dospělé. Proto takovou vládu vidí jako znevolnění, zotročení. Tudy vede základní spor o politiku jako smysl lidské existence.

Padla česká vláda a někteří se děsí. Říkají, že končí spolehlivá nadvláda vedoucí přes Lisabonskou smlouvu do objetí pečovatelské nad-nadvlády Evropské unie. Stal se zločin proti evropské mateřské péči, po níž někteří tolik touží. Lze si představit něco horšího? Svoboda je přeci solidární poslušnost osvícené vrchnosti. Rozumný, souhlasný kompromis místo zneklidňujícího a konfliktního hlasování.

Tradičně kacířský český stát opět, tentokrát po Irech, kteří hlasovali za ostatní, co již nesměli, vybočuje z eurořady. Halasně okřikovaný jak říšskými mocipány bez mandátu, tak domácími slouhy s upřímnými vyznavači mateřského lůna jako největší možné svobody, jež kdy člověka mohla potkat. Takže ti zatracení Češi se vzpurným prezidentem, který eurospolek vůbec nepochopil, jak hezky pravil pan Komárek (MfD, 27. 3.), si dovolili sesadit vládu, jež dostala tu nezaslouženou čest předsedat Evropské unii! Lze si snad představit drzejší nevděk východních nevychovanců? Zřejmě opět propásli tentokrát již druhou, zcela jedinečnou příležitost mlčet. Předsedat unii tak, že přikyvují skutečným pánům Evropy a sem tam nesměle zašpitají ty své provinciální nesmysly.

Česká vzpoura, s obvyklou pátou kolonou v zádech, je ale znovu, tak jako za husitství a Masarykova státu, předznamenáním budoucích evropských dějin. Jakých že asi? Vlastně obdobných. Husité předznamenali reformaci jako duchovní základ cesty k moderní demokracii Evropy a světa. Masaryk si s americkým prezidentem Wilsonem představovali novou Evropu demokratických států vyrůstající ze zásady rovnosti ve svobodě. Za pravdu jim načas dal až rok 1989, kdy ve středovýchodní Evropě skončila totalitní komunistická diktatura. Jen na čas, který již překrývá velmocensky fungující diktát těch, kdo vidí svobodu a na ní založenou demokratickou sebevládu jako přežitek starých časů.

Dámy a pánové tohoto staronového post-demokratického vyznání se opět krutě mýlí. Nikoli oni, ale svoboda individualit jako smysl existence Evropy opět získává navrch. Pod náporem hospodářské krize se Evropská unie ukazuje jako umělá, ve své podstatě protievropská organizace. Její konstrukce se mohla od padesátých let udržovat jen díky studené válce a pak následnému, teprve nedávno ukončenému období nebývalé hospodářské konjunktury. Dnešní krize je časem pravdy. A Evropská unie je mnohem spíše klamavým chtěním než pravdou, jež obstojí ve skutečné zkoušce.

Německo, již dlouho hlavní velmoc tohoto umělého europokusu, volá: „Nepřipustíme rozpad eurozóny!“ To neznamená nic menšího, než že německá politická reprezentace chce zaplatit nejen státní hospodářský bankrot Řecka a Irska, ale i nastupujícího Španělska a Itálie, případně dalších adeptů. Německo se opět stalo nepoučeným zajatcem své velikášské euro-iluze. Jak dlouho ještě? Zřejmě do té doby, až nebude z čeho ji platit a němečtí občané, tak jako již mnozí dnes, důrazně řeknou dost. Skončí tak třetí historická verze německé Evropy. A zbude jen holá pravda. Skutečná Evropa demokratických individualit jako výzva svobody, jež není nikdy samozřejmá.

Autor je filosof,
místopředseda Strany svobodných občanů
a kandidát č. 3 do Evropského parlamentu

 

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31