MACH: Paroubkova první derivace

MACH: Paroubkova první derivace

„Snížíme zadlužování do roku 2013 na polovinu“, hlásá oranžový billboard. Bystrý čtenář jistě ví, že uvedené heslo by se dalo říci i takto: „Budeme dál zadlužovat zemi, pouze o kousek pomalejším tempem.“

Zjednodušeně řečeno, pan Paroubek nemluví o snížení zadlužení, ale o snížení zadlužování. Mluví o snížení tempa (směrnice, první derivace). Mimochodem, 3% HDP bude na konci volebního období stále kolem 160 miliard korun.

Abychom byli spravedliví, to stejné v podstatě hlásají ODS a TOP09 (mluví o dosažení maastrichtského kriteria – tedy sofistikovaným jazykem říkají, že chtějí v roce 2013 deficit 3% HDP. Nikdo z nich bohužel neříká, kde ušetřit. Jejich sliby jsou tedy absolutně prázdné. ODS říká „řešení bez dluhů“ – ale žádné řešení nemá – ani to pitomé dotování stavebního spoření nemíní zrušit. „Odpovědní chtějí žít bez dluhů“, hlásá pan Kalousek, který nese hlavní odpovědnost za rekordní nárůst dluhu o 193 miliard korun v roce 2009. Slyšíme nanejvýš obecné fráze či dokonce návrhy, které schodek dál prohloubí. Koneckonců Hospodářské noviny spočítaly, že pokud jde o dopad na deficit, vyjdou programy ODS a ČSSD nastejno.

Billboardové heslo ale bohužel u mnoha lidí, kteří nedokážou (podobně jako mnoho politiků a novinářů) rozlišit pojmy „dluh“ a „deficit“ (=roční přírůstek dluhu), vyvolává dojem, že tyto politické strany chtějí nějak snížit dluh. Rozumného voliče by mělo trknout, že je podezřelé, že strany neříkají, jak o 165 miliard snížit výdaje či zvýšit daně.

Někdy politici lidem doslova lžou: Z novin na mě vypadla příloha sociální demokracie, která hlásá: „Snižování státního dluhu na polovinu do roku 2013“ Že by politici, kteří jen pro rok 2010 odhlasovali zvýšení dluhu z 1200 miliard na 1365 miliard, dokázali do roku 2013 snížit dluh na 683 miliard? Že by za léta 2011-2013 plánovali přebytek v průměrné výši 230 miliard? Nikoliv. Jen sázejí na to, že voliči nebudou schopni rozlišit pojmy „dluh“ a „deficit“.

Přál bych si, aby voliči dokázali tuto klamavou reklamu prohlédnout. Když se podíváme na programy politických stran, které mají šanci se podle průzkumů dostat do sněmovny, vychází nám, že gigantické zadlužování bude pokračovat. A to je cesta ke státnímu bankrotu. Skutečné řešení je jediné: Poctivě voličům říct, že zadlužování musí skončit. A říct taky jak vyrovnat rozpočet.

Petr Mach je předsedou Svobodných. vyšlo na blogu ihned.cz.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31