Kubec: Jaderné šachy: proč je třeba rozbít ČEZ?

Kubec: Jaderné šachy: proč je třeba rozbít ČEZ?

Ruské energoimpérium

Na dostavbu JE Temelín tlačí zejména Hrad, zřejmě pod vlivem poradce Martina NejedléhoNejedlý, „neplacený externí poradce prezidenta Zemana bez žádné oficiální funkce“, který má na Pražském hradě kancelář o třech místnostech, má za sebou dlouhou historii obchodních styků s ruskými energetickými společnostmi, zejména Lukoilem, který ač je formálně soukromou společností, má ve svém nejvyšším vedení mimo zahraniční investory prakticky jen lidi napojené nějakým způsobem na ruskou vládu.

Zejména po likvidaci „prozápadního“ Jukosu v letech 2004-2005 tak sice formálně soukromý Lukoil dost často vystupuje jako státní podnik Ruské federace, hájící její zájmy. Jestli ze strachu z osudu Jukosu, nebo z důvodu propojení představitelů společnosti s vládnoucími osobnostmi Ruska či z důvodu kombinace obojího, nevíme. Důležité je, že tomu tak je.

Nejedlý v minulosti fungoval jako místopředseda Zemanovi SPO a zřejmě zajišťoval financování prezidentské kampaně. Přidáme-li k tomu až nadstandardní péči, kterou Rusko věnuje svému zastoupení na ambasádě v Praze a rizika s tím spojená, na které upozorňuje BIS již několik let, docházíme k jednoznačnému závěru:

Hrad tlačí dostavbu Temelína Ruskem, protože jde o snahu Ruska získat enormní politický vliv v České republice a možnost, jak v ČR (nejen finančně) korumpovat všechny důležité politické osobnosti. Jde o imperiální mocenský nástroj Ruska.

Proč by to Rusko vůbec dělalo?

Česká republika, jakožto „nejvýchodnější západní“ země NATO má či historicky měla své zástupce ve vrcholných funkcích této aliance. Další země bývalého východního bloku již Rusko má přímo či nepřímo pod kontrolou a Česko je tak dalším dílkem v posilování ruského vlivu v Evropě a NATO. NATO – a tedy i Česká republika – je dle ruské vojenské doktríny nepřítelem.

Pokud by se Rusku podařilo ČR vytrhnout ze struktur NATO a EU v situaci, kdy zde bude mít tak zásadní vliv, jaký mu dostavba Temelína může poskytnout, znamenalo by to pro Česko – a budoucí generace českých občanů – návrat do „východního bloku“ pod nadvládu ruského imperialismu.

Řešením je svobodná energetika

To, že se nyní vláda začíná stavět do pozice, kdy celou zakázku a tedy i tuto geopolitickou hrozbu, odsune za funkční období Miloše Zemana (a Martina Nejedlého), je možná řešením nyní, ale je to pouze otázka štěstí a politické odolnosti konkrétních osobností, než systémovým řešením.

Stačí nechat padnout vládu, dosadit někoho, kdo je celé situace příznivěji nakloněn – či na druhou stranu nepřímo ovládnout struktury ČEZu – a celá hrozba je tu znova. Jak se tomu budeme bránit pak?

A vůbec, není absurdní, že o naší budoucnosti na několik desetiletí může rozhodnout cizí mocnost skrze lobbistické tlaky na jednu firmu a na jednu stavbu?

Řešení je prosté – stát musí ztratit vliv na energetiku; je třeba osvobodit energetický trh a rozbít a privatizovat ČEZ.

ČEZká republika

ČEZ, který vznikl transformací někdejšího státního podniku a pozdějším spojením s distribučními společnostmi (mimochodem za vlády Miloše Zemana), je tak státem vytvořený moloch, který ovládl energetický trh – prakticky na zakázku státu. Rozhodnutím vládnoucích politiků jsme si tak vytvořili moloch, který je slabinou české geopolitické bezpečnosti – stačí ovládnout jednu společnost a ovládáte celou zemi.

Jak tedy celý problém systémově vyřešit? Řešením je chaos – je třeba rozbít ČEZ na co největší množství malých firem, které budou privatizovány – částečně přímým prodej, částečně přes akciový trh, částečně jakkoliv – hlavně nějak; tak, aby se zajistilo co největší množství různých vlastníků různých odnoží ČEZu.

Chaos, který by tím prvotně vznikl, by vytvořil podmínky pro optimalizaci svobodného energetického trhu – firmy by se různě spojovali a rozpojovali, majetkově skrze akciové trhy by do nich vstupovali různí vlastníci s různou silou.

Ovládnout tak jasně a dominantně takový trh je mnohem náročnější, než ovládnout jednu firmu – a hlavně: ve chvíli, kdy energetika není politikem v rukou vládnoucích elit nemá žádná cizí mocnost způsob, jak skrze tento trh vydírat celou zemi.

Stát tu přeci není od toho, aby vám domů přiváděl elektřinu, rozsvěcel vám žárovky a zapínal počítači či stavěl elektrárny.

Proto: rozbijme ČEZ, abychom se ubránili ruskému energoimperialismu.

Lukáš Kubec,
člen Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31