„V kraji chceme měřit všem stejným metrem“, řekl Libor Vondráček pro ČT24

„V kraji chceme měřit všem stejným metrem“, řekl Libor Vondráček pro ČT24

Libor Vondráček opepřil vysílání ČT24, když citoval rozhovor politiků ČSSD a ZMĚNA2020 o krajském rozpočtu. Už jste slyšeli jak to vidí? 🤔

Padly tyto otázky:
1️⃣ Co se za poslední čtyři roky povedlo?

Po dvou letech práce v zastupitelstvu v Jindřichově Hradci, kam jsme šli po našich prvních volbách z druhého místa hned za ČSSD. Se nám zastavit bujení, alespoň částečně, obchodu s chudobou. Také zabránit plošnému kácení s parkem, a také se nám obecně podařilo více komunikovat s lidmi o důležitých věcech. A tak bychom chtěli postupovat jak v kraji, tak i v Senátu. A protože bývalé radnici to příliš nešlo, tak jsme se zasadili o to, že proběhla “sametová defenestrace” a došlo k odstřižení zákulisních hráčů a vazby na staré krajské struktury.

2️⃣ Co se podle vás naopak nepovedlo?

Nepovedlo se z kraje udělat místo, kde se měří všem všude stejným metrem a rozdělují se peníze férově. Což dosvědčuje i debata o krajském rozpočtu v roce 2020, kde doslova zaznělo: „Ty… , tam pro Hradec vůbec nic není,“ podle “hejtmanky není úplně ideální prostor pro Hradec” a “kdy bude lepší, když tu máme vás?”.

Celý záznam najdete na: www.svobodni.cz/krajskyrozpocetvpraxi.

3️⃣ Jaké jsou vaše tři priority?

Kraj sice nemůže snížit daně, aby zůstalo více peněz v domácnostech. Může ale zařídit to, aby zůstalo více peněz v obcích a ve městech. Tak, aby starostové, kteří znají trápení i radosti místních nejlépe, mohli dělat, co je skutečně potřebné a nejen to, co jim na kraji posvětili.

Prioritou číslo jedna je to, aby krajské peníze dostali opravdu všichni, nejen vyvolení. Bez doprošování, bez papírování a bez dotačních zvěrstev.

Kromě toho, že chceme férově rozdělit peníze do všech částí kraje, chceme také dohlídnout na to, aby kraj nefinancoval nesmyslné projekty, ale věnoval se tomu, co za něj nikdo jiný neudělá.

Prioritou číslo dva je správa silnic, středních škol a také nemocnic. Proto se musí zásadně zlepšit komunikace mezi krajem a místními, kterým krajské rozhodování často velmi ovlivňuje život.

Prioritou číslo tři je ochrana jihočeské krajiny před suchem. Díky uznávanému biologovi Honzovi Pokornému víme, že stromy jsou schopné ovlivnit klima výrazněji než auta. Proto se zasadíme o více pravomocí obcí na Šumavě v péči o tamní lesy. Budeme spotřebovávat méně papíru na krajském úřadě, abychom šetřili stromy i vodu. A podpoříme krajský pozemkový úřad ve zkvalitnění a zrychlení pozemkových úprav.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31