Svobodní uctili památku 99. výročí úmrtí Aloise Rašína

Svobodní uctili památku 99. výročí úmrtí Aloise Rašína

Dne 18. 2. 2022 v 16:30 v Žitné ulici 10, jsme si před domem, kde žil a pracoval faktický zakladatel našeho novodobého státu Alois Rašín, autor deklarace nezávislosti, připomenuli jeho politickou odvahu a také vraždu spáchanou z ideologických důvodů.

Upozorňujeme na skutečnost, že podle zákona č. 35/1933 Sb., již 89 let trvá povinnost vlády zřídit Rašínovi v Praze pomník. Vlády doposud svou zákonem stanovenou povinnost nesplnily a prozatím ani stávající vláda nemá v úmyslu platný zákon dodržovat.

Pietního aktu se mimo jiné účastnili předseda Libor Vondráček, Jiří Payne, Tomáš Štampach a mnoho dalších, nejenom členů Svobodných.

Video z akce si je možné přehrát kliknutím na níže uvedený obrázek, případně na tomto odkaze.

Parlamentní listy: Jako každý rok, tak i letos si Libor Vondráček společně se svými kolegy ze Svobodných připomněli letos již 99. výroční od tragického úmrtí Aloise Rašína, prvního československého ministra financí, který si získal pověst budovatele státu a stabilizátora rozvrácených poválečných státních financí.

„Osoba Aloise Rašína je pro nás mimořádnou inspirací. Obzvláště, když si uvědomíme, jaké procesy u nás dnes probíhají, jakým způsobem je sestaven náš státní rozpočet, ale také to, jak drakonicky se stát chová ke svým občanům, když po nich chce, aby se orientovali v legislativní džungli, která by se určitě dr. Rašínovi jako právníkovi nelíbila,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných, který u příležitosti Rašínova výročí upozornil také na to, že sám stát nedodržuje své vlastní zákony. Narážel tím na zákon z roku 1933, podle kterého měl být nejen Rastislavu Štefánikovi, ale také právě Aloisi Rašínovi vybudován památník. Doposud se tak nestalo. 

„Vlády doposud svou zákonem stanovenou povinnost nesplnily, a prozatím ani stávající vláda nemá v úmyslu platný zákon dodržovat. Pokud dnes stát mnohdy tvrdě vynucuje dodržování zákonů, ale i opakovaně rušených opatření, měl by jít příkladem nebo by měl zákon zrušit! Rušení legislativní džungle by jistě Alois Rašín, doktor práv a první ministr financí, fandil,“ domnívá se Vondráček.    Vondráček již v minulosti uvedl, že Alois Rašín by měl být inspirací i pro dnešní představitele státu. Nejen kvůli tomu, že byl zakladatelem tehdy československé koruny, ale že tvrdě prosazoval politiky rozpočtové zodpovědnosti a především vyrovnaného státního rozpočtu. „Stejnou politiku bychom měli prosazovat i dnes. Chránit naši korunu a nezadlužovat stát,“ dodal Vondráček.   

5. ledna 1923 ráno byl Alois Rašín u svého bydliště v Žitné ulici střelen do zad. Pachatelem atentátu byl devatenáctiletý anarchokomunista Josef Šoupal, který si za tento čin odpykal 18 let vězení.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31