Svobodní uctili památku 99. výročí úmrtí Aloise Rašína

Svobodní uctili památku 99. výročí úmrtí Aloise Rašína

Dne 18. 2. 2022 v 16:30 v Žitné ulici 10, jsme si před domem, kde žil a pracoval faktický zakladatel našeho novodobého státu Alois Rašín, autor deklarace nezávislosti, připomenuli jeho politickou odvahu a také vraždu spáchanou z ideologických důvodů.

Upozorňujeme na skutečnost, že podle zákona č. 35/1933 Sb., již 89 let trvá povinnost vlády zřídit Rašínovi v Praze pomník. Vlády doposud svou zákonem stanovenou povinnost nesplnily a prozatím ani stávající vláda nemá v úmyslu platný zákon dodržovat.

Pietního aktu se mimo jiné účastnili předseda Libor Vondráček, Jiří Payne, Tomáš Štampach a mnoho dalších, nejenom členů Svobodných.

Video z akce si je možné přehrát kliknutím na níže uvedený obrázek, případně na tomto odkaze.

Parlamentní listy: Jako každý rok, tak i letos si Libor Vondráček společně se svými kolegy ze Svobodných připomněli letos již 99. výroční od tragického úmrtí Aloise Rašína, prvního československého ministra financí, který si získal pověst budovatele státu a stabilizátora rozvrácených poválečných státních financí.

„Osoba Aloise Rašína je pro nás mimořádnou inspirací. Obzvláště, když si uvědomíme, jaké procesy u nás dnes probíhají, jakým způsobem je sestaven náš státní rozpočet, ale také to, jak drakonicky se stát chová ke svým občanům, když po nich chce, aby se orientovali v legislativní džungli, která by se určitě dr. Rašínovi jako právníkovi nelíbila,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných, který u příležitosti Rašínova výročí upozornil také na to, že sám stát nedodržuje své vlastní zákony. Narážel tím na zákon z roku 1933, podle kterého měl být nejen Rastislavu Štefánikovi, ale také právě Aloisi Rašínovi vybudován památník. Doposud se tak nestalo. 

„Vlády doposud svou zákonem stanovenou povinnost nesplnily, a prozatím ani stávající vláda nemá v úmyslu platný zákon dodržovat. Pokud dnes stát mnohdy tvrdě vynucuje dodržování zákonů, ale i opakovaně rušených opatření, měl by jít příkladem nebo by měl zákon zrušit! Rušení legislativní džungle by jistě Alois Rašín, doktor práv a první ministr financí, fandil,“ domnívá se Vondráček.    Vondráček již v minulosti uvedl, že Alois Rašín by měl být inspirací i pro dnešní představitele státu. Nejen kvůli tomu, že byl zakladatelem tehdy československé koruny, ale že tvrdě prosazoval politiky rozpočtové zodpovědnosti a především vyrovnaného státního rozpočtu. „Stejnou politiku bychom měli prosazovat i dnes. Chránit naši korunu a nezadlužovat stát,“ dodal Vondráček.   

5. ledna 1923 ráno byl Alois Rašín u svého bydliště v Žitné ulici střelen do zad. Pachatelem atentátu byl devatenáctiletý anarchokomunista Josef Šoupal, který si za tento čin odpykal 18 let vězení.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Nejnovější video

Poslankyně Markéta Šichtařová,  vystoupila 20. ledna 2025 v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima News, kde diskutovala o ekonomické situaci Česka s pirátským poslancem Samuelem Volpem. Ekonomka v úvodu debaty nastínila paradoxní situaci české ekonomiky – ačkoliv se podle historických měřítek máme nejlépe, jak se kdy mělo, pořád existují obrovské rezervy pro další růst.

Šichtařová vysvětlila, že zatímco v roce 1989 jsme záviděli životní úrovni západního Německa, dnes už je situace vyrovnanější. Problém ale vidí v celkové stagnaci Evropy, která zaostává za jinými rozvinutými regiony světa. „Rozvinutý zbytek světa nám velmi výrazně ujíždí,“ konstatovala.

Inflační krize a její řešení

Hlavní kritiku bývalé vlády poslankyně zaměřila na řešení energetické krize. Označila ji za největší „kiks“, který vedl k prudkému nárůstu cen energií a následně k poklesu kupní síly české koruny o téměř třetinu. Podle Šichtařové se této situaci dalo zabránit lepšími rozhodnutími v oblasti energetické politiky.

K návrhu současné vlády na přenesení poplatků za obnovitelné zdroje energie na stát se vyjádřila pozitivně, i když s výhradami. Označila tento krok za příliš krotký a navrhla radikálnější řešení – úplné zrušení emisních povolenek, které by mohlo výrazněji snížit ceny energií nejen pro domácnosti, ale hlavně pro firmy.

Daňová kvóta jako hlavní problém

Ekonomka zdůraznila, že klíčovým problémem nižší kupní síly občanů je vysoká složená daňová kvóta. Připomněla, že služby jako školství či zdravotnictví nejsou zdarma, ale financované z daní všech občanů. „Důležitější, než vyrovnaný státní rozpočet je takový rozpočet, který má nízké příjmy a nízké výdaje,“ vysvětlila svůj přístup k veřejným financím.

Šichtařová vyjádřila naději, že během následujících čtyř let neporostou žádné daně a ideálně budou klesat, což by podle ní mělo být hlavním cílem hospodářské politiky.

Živnostníci a koncesionářské poplatky

K plánovanému snížení minimálních záloh pro OSVČ se poslankyně vyjádřila umírněně. Podle ní nejde o skutečnou pomoc, ale spíše o narovnání stavu, který tu již v minulosti byl, než Nečasova vláda zvýšila tyto odvody. Poukázala na to, že živnostníci jsou dlouhodobě znevýhodňováni a tento krok pouze vrací situaci do předchozího stavu.

Kontroverzní stanovisko zaujala k otázce koncesionářských poplatků. Na rozdíl od koaličního řešení, které převádí financování České televize a Českého rozhlasu na státní rozpočet, by Šichtařová raději poplatky úplně zrušila. „Když to zvládne Prima CNN bez poplatků, tak to zvládne celkem jistě i Česká televize nebo Český rozhlas,“ argumentovala s tím, že média by se měla finančně zabezpečit sama například vysíláním reklam.

Bydlení jako priorita

Za nejdůležitější krok pro mladé rodiny označila ekonomka přípravu nového stavebního zákona, který by měl zrychlit výstavbu. Přestože realisticky upozornila, že efekt nebude zásadní kvůli přetlaku cizinců a ekologickým požadavkům, měl by přinejmenším zbrzdit dramatický růst cen nemovitostí.

Závěrem

Markéta Šichtařová během debaty zdůraznila potřebu šetřit na výdajové stránce státního rozpočtu, zejména na „zelených nesmyslech“ a zbytečných transferech. Přestože očekává, že letošní schodek přesáhne 300 miliard korun kvůli předchozí vládě, vyjádřila naději, že do konce volebního období by mohl být rozpočet vyrovnaný.

Oblíbené štítky

Jiří Payne

Jiří Payne

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31