Jak se vyvíjí unijní legislativa omezující svobodu slova na internetu? Komunikuje Věra Jourová se Společností na ochranu svobody projevu? Na tyto otázky i vaše dotazy
Vítejte u Aby bylo jasno. Určí výsledek rusko ukrajinského konfliktu osud světa, jak tvrdí šéf NATO nebo čeká Ukrajinu osud Afghánistánu, jak tvrdí ruský ministr
Přepis: Posloucháte Radiožurnál, ČRo Plus. Naším dalším hostem je Jiří Hynek, prezident asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Dobrý den. Dobrý. Dobrý den. A také se
Jedním z prvních kroků Talibánu po převzetí moci v Afghánistánu, jsou konfiskace zbraní civilistům, informují Novinky.cz: https://www.novinky.cz/…/bojovnici-talibanu-konfiskuji… Znovu se tak prokazuje fakt, že jedním z
Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.
Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.
Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.
České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.
Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.
„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.