Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Dobré účty dělají dobré přátele

Dobré účty dělají dobré přátele

Byli jste někdy na úřadě? A chtěli po Vás zaplatit správní poplatek, třeba 50 Kč za výměnu technického průkazu? Stáli jste někdy na městem spravovaném parkovišti, kde jste museli zaplatit parkovné třeba 10 Kč? Tak vězte, že kdyby byla situace opačná, tedy kdyby Vám měl stát dát stejnou částku, tak si jí bez skrupulí a zcela legálně ponechá!

Jak je to možné? Za vším stojí ustanovení daňového řádu, konkrétně § 155 odst. 2, který v zájmu hospodárnosti umožňuje úřadu nevyplatit částky nižší než 100 Kč. Jako mnozí jste pravděpodobně nikdy neslyšeli o tom, že by se něco takového dělo, nicméně přesně to se stalo Janu Kondziolkovi (který je mimo jiné našim kandidátem pro volby do poslanecké sněmovny 2017). Odstěhoval se z Karviné a přesto, že všechny údaje o změně pobytu úřadům nahlásil, poplatek za odpad v nové obci také zaplatil (i za poměrnou část roku minulého), přišla mu složenka, aby magistrátu města Karviné uhradil poplatek za odpad na příští rok. Proto zaslal magistrátu odpověď, ve které ho naopak požádal o vrácení poměrné částky za rok loňský, protože se přeci neodstěhoval o Silvestrovské půlnoci a stejnou částku již zaplatil i v nové obci. Jednalo se o desetikoruny, ale přeci.  Úřední proces, který zpustil se zdá neuvěřitelný a v plné nahotě ukazuje náš přebujelý úřednický aparát a změť zákonů, která mu to umožňuje.

Úředníci totiž místo toho, aby přeplatek ve výši 41,- Kč vrátili, tak jak se to mezi normálními lidmi dělá, když si něco dluží, tak vypracovali rozhodnutí, ve kterém zamítli vyplacení částky s odvolání na výše citovaný paragraf zákona s odůvodněním na hospodárnost takového postupu. To si ale Jan Kondziolka nenechal líbit. „V době, kdy většina bank má nulové poplatky a zadání platebního příkazu trvá cca minutu, oni si dali práci s vypracováním elaborátu s odůvodněním, poučením, možnosti odvolání a všemi úředními náležitostmi“, říká Jan Kondziolka, který samozřejmě svého práva na odvolání využil a naopak v něm úředníky v souvislosti se zmíněným obvinil s nehospodárnosti při vypracováváni dokumentu, místo zadání jednoduchého platebního příkazu.

Na jeho odvolání tedy magistrát vypracoval nový dokument, ve kterém sděluje postoupení odvolacímu orgánu, tedy krajskému úřadu. Po několika měsících čekání krajský úřad rozhodl a světe div se – úředníci z Karviné pochybili a skutečně i nepatrnou částku 41,- Kč musí vrátit. Pro korektnost je třeba uvést, že KÚ konstatuje, že úředníci ve svém rozhodování dle zákona nepochybili, avšak dává p. Kondziolkovi za pravdu, že se neprokázala nehospodárnost vyplacení této částky. To vše na čtyřstránkovém rozboru.

Pan Kondziolka si je vědom, že celé toto martýrium s úřadem stálo násobně více než oněch 41 korun, které nakonec jako přeplatek dostane zpět, a to už nemluvíme o tom třičtvrtě roku, které celé odvolávání trvalo, ale prošlapal tím cestičku, kterou další již nemusí absolvovat. „Chápu, že chyba není na straně úředníků, ti postupovali přesně, jak jim stanoví zákon a pokud by tomu tak nebylo, mohli by být zaměstnavatelem sankcionováni. Chybu vidím spíše v zákonech, které jsou zbytečně složité a obsáhlé, neustále novelizované, a řeší každou banalitu. Běžný občan s právním prostředím nemůže držet krok“, říká závěrem Jan Kondziolka.

Pokud byste i Vy byli takto poškozeni, připravili jsme Vám předtisk žádosti tak, abyste nemuseli podobné martýrium absolvovat.  Stačí vyplnit, podepsat a doručit na podatelnu úřadu (máte-li elektronický podpis, lze zaslat na elektronickou podatelnu úřadu emailem nebo přes datovou schránku).

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31