Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Brněnské letiště vzkvétá, pasažérů přibývá a zájem o le…

Brněnské letiště vzkvétá, pasažérů přibývá a zájem o le…

Brněnské letiště vzkvétá, pasažérů přibývá a zájem o lety do moravské metropole roste. To by samozřejmě byla skvělá zpráva kterou bychom jednoznačně uvítali. Opak je ovšem pravdou. Zájem o letiště v Brně se v posledních obdobích snižuje. Proč? To je jednoduché, zákazníci zkrátka o lety nemají dostatečný zájem natolik, aby se vyplatily provozovat. V tomto momentu ovšem do celé rovnice vstupuje kraj a také město. Společně s rumunskou firmou, která jako jediná ze všech oslovených projevila zájem, budou tyto instituce provozovat letadlo s kapacitou 120 cestujících, které dodá právě již dříve zmíněná firma z Rumunska. Financování bude, s očekávanými náklady okolo 120 milionů korun v prvním roce, následující: „Kraj předpokládá, že se zapojí i město a odkoupí polovinu ve firmě Jihomoravská rozvojová společnost. Ta pak založí společný podnik s rumunským dopravcem, který se bude jmenovat Blue Air Moravia Transportation, ve kterém bude mít podle textu návrhu kraj 35 procent a zbytek rumunská firma. Náklady v druhém roce provozu hejtman pro kraj vyčíslil na 40 milionů korun a ve třetím by se projekt měl dostat na nulu.“ Svobodní jsou proti. Město Brno a JMK jsou instituce, které jednoznačně neslouží a nejsou občany zřízeny od toho, aby podnikaly na trhu leteckých společností. Dotace spojené s turismem jsou jedněmi z nejhorších a nejhůře obhajitelných forem prerozdělování, kdy reálně právě chudší lidé, kteří samozřejmě za normálních okolností do zahraniční nelétají, dotují vyšší příjmové skupiny a jejich volnočasové aktivity. I přes odhlédnutí od meritu věci je ovšem zřejmé, že provedení akce, kdy se počítá s menšinovým podílem v de facto zahraniční společnosti která bude velice významně dotována z veřejných peněz, je více než nešťastné. Už jenom zoufalost tohoto řešení napovídá, že v tržním prostředí by tato investice nikdy neměla smysl. Jedinou možností, jak se může letiště v Brně rozrůstat a počet pasažérů stabilně a přirozeně narůstat, je obecné zlepšení úrovně bohatství občanů tak, aby jim zůstávaly peníze i na věci zbytné, jako je mimo jiné i cestování. Toho se dá dosáhnout jednoduše, a to snížením daní. Veškeré tyto prostředky, které chce momentálně kraj i město utratit za podporu letecké dostupnosti Brna, někdy dříve na daních stát vybral. Nechme lidem peníze v jejich kapsách a s tím také rozhodnutí o tom, co si za ně koupí místo podpory dopředu jasně prodělečného podniku, do kterého žádný soukromý dopravce ze zjevných důvodů investovat nehodlá.
Link: https://www.brnenskadrbna.cz/zpravy/doprava/9535-svetle-zitrky-pro-brnenske-letiste-z-brna-se-bude-letat-do-rima-milana-barcelony-bruselu-a-lvova.html

Světlé zítřky pro brněnské letiště! Z Brna se bude létat do Říma, Milána, Barcelony, Bruselu a Lvova

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodni-31