Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Brněnské letiště vzkvétá, pasažérů přibývá a zájem o le…

Brněnské letiště vzkvétá, pasažérů přibývá a zájem o le…

Brněnské letiště vzkvétá, pasažérů přibývá a zájem o lety do moravské metropole roste. To by samozřejmě byla skvělá zpráva kterou bychom jednoznačně uvítali. Opak je ovšem pravdou. Zájem o letiště v Brně se v posledních obdobích snižuje. Proč? To je jednoduché, zákazníci zkrátka o lety nemají dostatečný zájem natolik, aby se vyplatily provozovat. V tomto momentu ovšem do celé rovnice vstupuje kraj a také město. Společně s rumunskou firmou, která jako jediná ze všech oslovených projevila zájem, budou tyto instituce provozovat letadlo s kapacitou 120 cestujících, které dodá právě již dříve zmíněná firma z Rumunska. Financování bude, s očekávanými náklady okolo 120 milionů korun v prvním roce, následující: „Kraj předpokládá, že se zapojí i město a odkoupí polovinu ve firmě Jihomoravská rozvojová společnost. Ta pak založí společný podnik s rumunským dopravcem, který se bude jmenovat Blue Air Moravia Transportation, ve kterém bude mít podle textu návrhu kraj 35 procent a zbytek rumunská firma. Náklady v druhém roce provozu hejtman pro kraj vyčíslil na 40 milionů korun a ve třetím by se projekt měl dostat na nulu.“ Svobodní jsou proti. Město Brno a JMK jsou instituce, které jednoznačně neslouží a nejsou občany zřízeny od toho, aby podnikaly na trhu leteckých společností. Dotace spojené s turismem jsou jedněmi z nejhorších a nejhůře obhajitelných forem prerozdělování, kdy reálně právě chudší lidé, kteří samozřejmě za normálních okolností do zahraniční nelétají, dotují vyšší příjmové skupiny a jejich volnočasové aktivity. I přes odhlédnutí od meritu věci je ovšem zřejmé, že provedení akce, kdy se počítá s menšinovým podílem v de facto zahraniční společnosti která bude velice významně dotována z veřejných peněz, je více než nešťastné. Už jenom zoufalost tohoto řešení napovídá, že v tržním prostředí by tato investice nikdy neměla smysl. Jedinou možností, jak se může letiště v Brně rozrůstat a počet pasažérů stabilně a přirozeně narůstat, je obecné zlepšení úrovně bohatství občanů tak, aby jim zůstávaly peníze i na věci zbytné, jako je mimo jiné i cestování. Toho se dá dosáhnout jednoduše, a to snížením daní. Veškeré tyto prostředky, které chce momentálně kraj i město utratit za podporu letecké dostupnosti Brna, někdy dříve na daních stát vybral. Nechme lidem peníze v jejich kapsách a s tím také rozhodnutí o tom, co si za ně koupí místo podpory dopředu jasně prodělečného podniku, do kterého žádný soukromý dopravce ze zjevných důvodů investovat nehodlá.
Link: https://www.brnenskadrbna.cz/zpravy/doprava/9535-svetle-zitrky-pro-brnenske-letiste-z-brna-se-bude-letat-do-rima-milana-barcelony-bruselu-a-lvova.html

Světlé zítřky pro brněnské letiště! Z Brna se bude létat do Říma, Milána, Barcelony, Bruselu a Lvova

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31