Svobodní v médiích: o rezignaci Petra Macha, o zákazu zbraní či EET

Svobodní v médiích: o rezignaci Petra Macha, o zákazu zbraní či EET

Články, zmínky či citace 7. – 14. 12. 2016

O rezignaci Petra Macha informovala od sobotního večera většina internetových, později i tištěných médií. Ještě v sobotu 10. 12 to byly ČTK, iDNES.cz, novinky.cz, blesk.cz, týden.cz, deník.cz, aktualne.cz, echo24.cz, E15.cz, euro.cz, eurozpravy.cz, byznysnoviny.cz, info.cz, roklen24.cz a další.

V neděli 11. 12 se přidala další média jako třeba ČT24 ve svém vysílání i v článku na webu, svobodneforum.cz, hlavnespravy.sk, tn.cz, TNbiz.cz či Nedělní Blesk.

V pondělí 12. 12. o rezignaci informovala především tištěná média: Právo, Lidové noviny, MF DNES (ta nejen v článku, ale i na komentářové stránce karikaturou), Hospodářské noviny, E15

Server expres.cz uveřejnil analýzu kariéry Petra Macha v článku Vzestupy a pády Petra Macha: Ohlédnutí za kariérou končícího předsedy Svobodných

O dění v EU

Na i-noviny.cz v rubrice Deník H.V.vyšly zmínky 11. 12. zmínky o Petru Machovi. „Jediný, kdo se vymykal, byl Petr Mach (Svobodní). Ostatní o něm mluvili jako o někom, kdo pomalu do parlamentu ani nejezdí. Naší akce se neúčastnil. Nevím, jestli ho nikdo nepozval nebo neměl zájem. Skoro bych si tipnul, že se jako euroskeptik nehodil do programu. Koukal jsem se panu Machovi do jeho veřejného diáře a plenární zasedání EP ve Štrasburku v něm jsou. Na stránkách EP se dají nalézt vystoupení Petra Macha na zasedáních. Schválně se ho zeptám, jestli byl pozván nebo ne. Ať je deník trochu pestřejší.

Kauza Evy Michalákové

Článek iDNES.cz Dědeček chlapců Michalákových zažaluje Barnevern. Chce znovu vidět vnuky 9. 12. zmiňuje angažmá Petra Macha v celé kauze: „Chtěli bychom vyzvat příznivce, aby ještě podpořili Evu Michalákovou a dál přispíval do sbírky, kterou jsme před dvěma lety založili s Petrem Machem. Potřebujeme ještě statisíce na zaplacení právníků, abychom žalobu dotáhli k Nejvyššímu soudu v Norsku a k Evropskému soudu pro lidská práva,“ prohlásil europoslanec Tomáš Zdechovský. Tiskové konference se účastnili i poslankyně Jitka Chalánková, europoslanec Petr Mach a bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, který Michalákovou dlouhodobě podporuje.

Účast Petra Macha zmiňuje i server Echo24.cz.

O zákazu kouření

Server Region pod lupou zveřejnil 11. 12. článek Václava Duška Proč „protikuřácký“ zákon nic nepřinese. „Co tedy tento, pro část lidí vytoužený, pro jinou naopak nenáviděný, zákon přinese? Nepřišel jsem na nic. Hospodám a restauracím způsobí další komplikaci a lidi to kouřit neodnaučí.“

Lidové noviny zase otiskly 13. 12. článek Ondřeje Neffa Dým kolem zákona, ve kterém zmiňuje Svobodné: „Jsou dva zákony, které vybudí Poslaneckou sněmovnu k ruchu připomínajícímu včelí úl v době rojení; jsou to dopravní předpisy a protikuřácký zákon. Dá se pochopit, že Svobodní prohlásí protikuřácký zákon jako další metu na cestě k fašismu.

EET

Na serveru parlamentnilisty.cz vyšel 7. 12. článek Jiřího Payna EET se bude rušit. „Proč se s elektronickou evidencí vůbec začíná? Skutečný důvod je prostý: Protože nefungují finanční úřady. Kdyby fungovaly, nebylo by potřeba nic podobného zavádět. A máme dvě možnosti: zařídit efektivní fungování úřadů, nebo začít zavádět nákladné EET.“

Roklen24 přinesl reportáž Boj o EET zuřil na Václavském náměstí i ve Sněmovně. V ní hovořil i místopředseda Svobodných Ondřej Pecák. „Každý zákonodárce, který chce dosáhnout nějakého cíle, má volit přiměřené prostředky. EET je naprosto nepřiměřený prostředek,“ řekl serveru Roklen24 v sobotu na demonstraci advokát a místopředseda Strany svobodných občanů Ondřej Pecák.

O zbraních a EU

Článek místopředsedy Františka Matějky s názvem Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit uveřejnil 9. 12. Server pravyprostor.cz a o den později i Neviditelný pes. „Každý, kdo je zastáncem a obhájcem současného práva v České republice na držení a nošení zbraní občany, které je jedno z nejlepších na světě, si bude muset vybrat. Čím dříve to udělá, tím lépe. Vystoupení České republiky z Evropské unie už nejenže není tabu, ale stává se jedinou cestou k cíli, pokud tím cílem pro vás je svoboda.“

Různé

Byznys noviny se na nás obrátily s dotazy ohledně Realistů. V článku Opoziční strany kritizují novou stranu Realisté za její propojení s investorskou Pentou z 8. 12. najdete naši odpověď. Neparlamentní strana Svobodní uvedla, že se svými tezemi se jí Realisté zdají být názorově spřízněni. „Zároveň však jejich vznik vnímáme jako pokus dalšího slovenského oligarchy a majitele médií o vstup a kontrolu české politické scény,“ prohlásil mluvčí Svobodných Martin Rumler.

Neviditelný pes zveřejnil 8. 12. článek Petra Macha Velká daňová sleva. „Velká daňová sleva“, neboli tisícovka měsíčně navíc pro každého, kdo pracuje, je celkem jednoduchý plán, který bez nutnosti velkých zásahů do zákonů sníží daně plošně všem, tedy ne jen vybraným skupinám, a který efektním způsobem zjednodušuje placení a výběr daní.

Dění v regionech

Praha

K parkovacím zónám se vrátil časopis 4FLEET v článku Nelegální a nemorální. Žalobu na město podal pražský právník Ondřej Pecák. „Pokud zóny zasahují i na místa, kde nikdy žádná nadbytečná doprava nebyla nebo jen v nepodstatné míře, je zcela jasné, že se zde bude parkovat stále stejně. Změní se jen to, že lidé vyhodí své peníze oknem. Protože těchto míst je v celé Praze výrazně více než těch, kde by snad regulace mohla prospět, nabízí se jediné možné vysvětlení –politici našli další zdroj v peněženkách lidí a je škoda to nevyužít,“ uvedl pro Echo24.

Hodonín

Hodonínskému parkováním se s vyjádřením Terézie Mlýnkové Iškové 9. 12. věnoval v článku Chtějí modré zóny jako v Praze týdeník 5+2.  Například Terézia Mlýnková Išková (Strana svobodných občanů) si myslí, že lidem by se nemělo zamezovat v přístupu autem do okresního města. „Vyřizovat věci si sem jezdí obyvatelé okolních obcí, protože v Hodoníně mají příslušné úřady,“ vysvětlila zastupitelka, proč nápad nepodporuje.

Naší zastupitelku pak citoval 10. 12. i server iDNES.cz v textu Chtějí modré zóny jako v Praze. Rezidentní parkování plánuje další město a rádio Impuls.

Chrudim

Chrudimské noviny uveřejnily 13. 12. Článek Šťastné a veselé jednání zastupitelstva nebylo. Posledním bodem, jenž stojí za zmínku, je závazek města dál neřešit pohledávky po neplatičích nájmů v městských bytech. Celkem tito výtečníci dluží radnici osm milionů korun. Jedná se však o peníze, které již nikdo nikdy neuvidí. Část dlužníků je totiž dávno po smrti a některé dluhy jsou dokonce z devadesátých let. Městský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní), jemuž v pondělí mimořádně nekryl záda absentující Josef Káles (Svobodní), tak přítomným oznámil, že už z principu nemůže hlasovat pro. Nakonec se však odpuštění hříšníkům dostalo, protože ostatní politici jeho nesouhlas hravě přehlasovali.

Týn nad Vltavou

Českobudějovický deník 10. 12. V tištěné i on line verzi publikoval článek Týnská koalice je v menšině. Třináctičlenná koalice přišla během roku o třetího člena a je nyní v nevýhodě. Jiří Eisenvort oznámil na posledním jednání zastupitelů, že jeho strana Nezávislí vypověděla koaliční smlouvu. Něco podobného se událo i v loňském roce. Dva členové Strany svobodných občanů odmítli podpořit rozpočet na rok 2016. Hlavním důvodem byl nesouhlas se stavbou komunikace do průmyslové zóny, jejíž cena se blíží 100 milionům korun a bude hrazena z financí města. To mělo za následek odvolání místostarosty Ivo Machálka, který za tuto stranu kandidoval.

Zubří

Boji Svobodných v Zubří o podobu  a cenu místního koupaliště se 13. 12. Věnovaly Krajské listy v článku Místo dluhů chceme záchranu koupaliště! Město jej chce zničit a postavit zde areál, který je ale pro obecní kasu příliš velké sousto. Člen Strany svobodných občanů Martin Novák se stal členem petičního výboru, který bojuje za rekonstrukci koupaliště v Zubří. Město má naopak v plánu jeho zničení a následné vybudování multifunkčního areálu. Tento areál by však pro město Zubří znamenal propad do astronomických dluhů. „Samotný areál koupaliště bez penzionu pro seniory by měl vyjít na zhruba 120 milionů korun bez DPH, a to je nepředstavitelná částka, kterou si město nemůže dovolit,“ vysvětluje Martin Novák.

(ler)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31