Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: o rezignaci Petra Macha, o zákazu zbraní či EET

Svobodní v médiích: o rezignaci Petra Macha, o zákazu zbraní či EET

Články, zmínky či citace 7. – 14. 12. 2016

O rezignaci Petra Macha informovala od sobotního večera většina internetových, později i tištěných médií. Ještě v sobotu 10. 12 to byly ČTK, iDNES.cz, novinky.cz, blesk.cz, týden.cz, deník.cz, aktualne.cz, echo24.cz, E15.cz, euro.cz, eurozpravy.cz, byznysnoviny.cz, info.cz, roklen24.cz a další.

V neděli 11. 12 se přidala další média jako třeba ČT24 ve svém vysílání i v článku na webu, svobodneforum.cz, hlavnespravy.sk, tn.cz, TNbiz.cz či Nedělní Blesk.

V pondělí 12. 12. o rezignaci informovala především tištěná média: Právo, Lidové noviny, MF DNES (ta nejen v článku, ale i na komentářové stránce karikaturou), Hospodářské noviny, E15

Server expres.cz uveřejnil analýzu kariéry Petra Macha v článku Vzestupy a pády Petra Macha: Ohlédnutí za kariérou končícího předsedy Svobodných

O dění v EU

Na i-noviny.cz v rubrice Deník H.V.vyšly zmínky 11. 12. zmínky o Petru Machovi. „Jediný, kdo se vymykal, byl Petr Mach (Svobodní). Ostatní o něm mluvili jako o někom, kdo pomalu do parlamentu ani nejezdí. Naší akce se neúčastnil. Nevím, jestli ho nikdo nepozval nebo neměl zájem. Skoro bych si tipnul, že se jako euroskeptik nehodil do programu. Koukal jsem se panu Machovi do jeho veřejného diáře a plenární zasedání EP ve Štrasburku v něm jsou. Na stránkách EP se dají nalézt vystoupení Petra Macha na zasedáních. Schválně se ho zeptám, jestli byl pozván nebo ne. Ať je deník trochu pestřejší.

Kauza Evy Michalákové

Článek iDNES.cz Dědeček chlapců Michalákových zažaluje Barnevern. Chce znovu vidět vnuky 9. 12. zmiňuje angažmá Petra Macha v celé kauze: „Chtěli bychom vyzvat příznivce, aby ještě podpořili Evu Michalákovou a dál přispíval do sbírky, kterou jsme před dvěma lety založili s Petrem Machem. Potřebujeme ještě statisíce na zaplacení právníků, abychom žalobu dotáhli k Nejvyššímu soudu v Norsku a k Evropskému soudu pro lidská práva,“ prohlásil europoslanec Tomáš Zdechovský. Tiskové konference se účastnili i poslankyně Jitka Chalánková, europoslanec Petr Mach a bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, který Michalákovou dlouhodobě podporuje.

Účast Petra Macha zmiňuje i server Echo24.cz.

O zákazu kouření

Server Region pod lupou zveřejnil 11. 12. článek Václava Duška Proč „protikuřácký“ zákon nic nepřinese. „Co tedy tento, pro část lidí vytoužený, pro jinou naopak nenáviděný, zákon přinese? Nepřišel jsem na nic. Hospodám a restauracím způsobí další komplikaci a lidi to kouřit neodnaučí.“

Lidové noviny zase otiskly 13. 12. článek Ondřeje Neffa Dým kolem zákona, ve kterém zmiňuje Svobodné: „Jsou dva zákony, které vybudí Poslaneckou sněmovnu k ruchu připomínajícímu včelí úl v době rojení; jsou to dopravní předpisy a protikuřácký zákon. Dá se pochopit, že Svobodní prohlásí protikuřácký zákon jako další metu na cestě k fašismu.

EET

Na serveru parlamentnilisty.cz vyšel 7. 12. článek Jiřího Payna EET se bude rušit. „Proč se s elektronickou evidencí vůbec začíná? Skutečný důvod je prostý: Protože nefungují finanční úřady. Kdyby fungovaly, nebylo by potřeba nic podobného zavádět. A máme dvě možnosti: zařídit efektivní fungování úřadů, nebo začít zavádět nákladné EET.“

Roklen24 přinesl reportáž Boj o EET zuřil na Václavském náměstí i ve Sněmovně. V ní hovořil i místopředseda Svobodných Ondřej Pecák. „Každý zákonodárce, který chce dosáhnout nějakého cíle, má volit přiměřené prostředky. EET je naprosto nepřiměřený prostředek,“ řekl serveru Roklen24 v sobotu na demonstraci advokát a místopředseda Strany svobodných občanů Ondřej Pecák.

O zbraních a EU

Článek místopředsedy Františka Matějky s názvem Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit uveřejnil 9. 12. Server pravyprostor.cz a o den později i Neviditelný pes. „Každý, kdo je zastáncem a obhájcem současného práva v České republice na držení a nošení zbraní občany, které je jedno z nejlepších na světě, si bude muset vybrat. Čím dříve to udělá, tím lépe. Vystoupení České republiky z Evropské unie už nejenže není tabu, ale stává se jedinou cestou k cíli, pokud tím cílem pro vás je svoboda.“

Různé

Byznys noviny se na nás obrátily s dotazy ohledně Realistů. V článku Opoziční strany kritizují novou stranu Realisté za její propojení s investorskou Pentou z 8. 12. najdete naši odpověď. Neparlamentní strana Svobodní uvedla, že se svými tezemi se jí Realisté zdají být názorově spřízněni. „Zároveň však jejich vznik vnímáme jako pokus dalšího slovenského oligarchy a majitele médií o vstup a kontrolu české politické scény,“ prohlásil mluvčí Svobodných Martin Rumler.

Neviditelný pes zveřejnil 8. 12. článek Petra Macha Velká daňová sleva. „Velká daňová sleva“, neboli tisícovka měsíčně navíc pro každého, kdo pracuje, je celkem jednoduchý plán, který bez nutnosti velkých zásahů do zákonů sníží daně plošně všem, tedy ne jen vybraným skupinám, a který efektním způsobem zjednodušuje placení a výběr daní.

Dění v regionech

Praha

K parkovacím zónám se vrátil časopis 4FLEET v článku Nelegální a nemorální. Žalobu na město podal pražský právník Ondřej Pecák. „Pokud zóny zasahují i na místa, kde nikdy žádná nadbytečná doprava nebyla nebo jen v nepodstatné míře, je zcela jasné, že se zde bude parkovat stále stejně. Změní se jen to, že lidé vyhodí své peníze oknem. Protože těchto míst je v celé Praze výrazně více než těch, kde by snad regulace mohla prospět, nabízí se jediné možné vysvětlení –politici našli další zdroj v peněženkách lidí a je škoda to nevyužít,“ uvedl pro Echo24.

Hodonín

Hodonínskému parkováním se s vyjádřením Terézie Mlýnkové Iškové 9. 12. věnoval v článku Chtějí modré zóny jako v Praze týdeník 5+2.  Například Terézia Mlýnková Išková (Strana svobodných občanů) si myslí, že lidem by se nemělo zamezovat v přístupu autem do okresního města. „Vyřizovat věci si sem jezdí obyvatelé okolních obcí, protože v Hodoníně mají příslušné úřady,“ vysvětlila zastupitelka, proč nápad nepodporuje.

Naší zastupitelku pak citoval 10. 12. i server iDNES.cz v textu Chtějí modré zóny jako v Praze. Rezidentní parkování plánuje další město a rádio Impuls.

Chrudim

Chrudimské noviny uveřejnily 13. 12. Článek Šťastné a veselé jednání zastupitelstva nebylo. Posledním bodem, jenž stojí za zmínku, je závazek města dál neřešit pohledávky po neplatičích nájmů v městských bytech. Celkem tito výtečníci dluží radnici osm milionů korun. Jedná se však o peníze, které již nikdo nikdy neuvidí. Část dlužníků je totiž dávno po smrti a některé dluhy jsou dokonce z devadesátých let. Městský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní), jemuž v pondělí mimořádně nekryl záda absentující Josef Káles (Svobodní), tak přítomným oznámil, že už z principu nemůže hlasovat pro. Nakonec se však odpuštění hříšníkům dostalo, protože ostatní politici jeho nesouhlas hravě přehlasovali.

Týn nad Vltavou

Českobudějovický deník 10. 12. V tištěné i on line verzi publikoval článek Týnská koalice je v menšině. Třináctičlenná koalice přišla během roku o třetího člena a je nyní v nevýhodě. Jiří Eisenvort oznámil na posledním jednání zastupitelů, že jeho strana Nezávislí vypověděla koaliční smlouvu. Něco podobného se událo i v loňském roce. Dva členové Strany svobodných občanů odmítli podpořit rozpočet na rok 2016. Hlavním důvodem byl nesouhlas se stavbou komunikace do průmyslové zóny, jejíž cena se blíží 100 milionům korun a bude hrazena z financí města. To mělo za následek odvolání místostarosty Ivo Machálka, který za tuto stranu kandidoval.

Zubří

Boji Svobodných v Zubří o podobu  a cenu místního koupaliště se 13. 12. Věnovaly Krajské listy v článku Místo dluhů chceme záchranu koupaliště! Město jej chce zničit a postavit zde areál, který je ale pro obecní kasu příliš velké sousto. Člen Strany svobodných občanů Martin Novák se stal členem petičního výboru, který bojuje za rekonstrukci koupaliště v Zubří. Město má naopak v plánu jeho zničení a následné vybudování multifunkčního areálu. Tento areál by však pro město Zubří znamenal propad do astronomických dluhů. „Samotný areál koupaliště bez penzionu pro seniory by měl vyjít na zhruba 120 milionů korun bez DPH, a to je nepředstavitelná částka, kterou si město nemůže dovolit,“ vysvětluje Martin Novák.

(ler)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Na Petříně byla při příležitosti 20. výročí od vstupu do Evropské unie zveřejněna Markétou Šichtařová Charta 24.

Porovnání Charty 24 a Charty 77 v pdf.



P r o h l á š e n í  C h a r t y   24

Dne 01. 05. 2004 vstoupila Česká republika společně s dalšími devíti zeměmi do Evropské unie. Evropská unie vznikla na ideálech mezinárodní spolupráce a volného pohybu osob, pracovních sil, kapitálu, zboží i služeb. Smyslem jejího zrodu bylo přinášet všem občanům vyšší míru prosperity a osobní i politické svobody.

I kdybychom k ní cítili nevoli, je dnes pro Českou republiku závazná Listina základních práv Evropské unie. Naši občané mají právo a náš stát povinnost se jimi řídit.

Svobody a práva, na jejichž ideálech Evropské unie vznikla, jsou důležitými civilizačními hodnotami, k nimž v dějinách směřovalo úsilí mnoha pokrokových lidí. Vstup České republiky do Evropské unie měl tyto civilizační hodnoty stvrdit.

Dvacetileté výročí vstupu naší země do EU nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních občanských práv platí v naší zemi už opět – bohužel – jen na papíře.

Zcela iluzorní je např. právo na svobodu projevu a informací, zaručované článkem 11 hlavy II.

Desítkám tisíc našich občanů je znemožňováno získávat objektivní, nezkreslené a úplné informace, stejně tak jako vyjadřovat se veřejně na sociálních sítích či v médiích jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objekty nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se.

Statisícům dalších občanů hrozí, že projeví-li své názory na aktuální společenskovědní témata, ztratí pracovní a jiné možnosti, a to nejen ve veřejném sektoru, ale i u soukromých korporací.

Článku 16 hlavy II., zaručujícímu právo na svobodu podnikání, odporuje chování bank i pojišťoven, které pod taktovkou Evropské centrální banky a ideologie ESG odmítají poskytovat finanční služby společnostem angažujícím se v obranném či těžebním průmyslu, nebo firmám, které jsou v danou chvíli z nejrůznějších důvodů ocejchovány jako nežádoucí. Kritéria této ESG selekce jsou stanovována netransparentně s absencí demokraticky získaného mandátu.
V rozporu s článkem 21 hlavy III., zakazujícím jakoukoli diskriminaci založenou zejména na pohlaví, rase, barvě pleti, etnickém nebo sociálním původu, politických nebo jakýchkoli jiných názorech nebo příslušnosti k národnostní menšině, je obsazování pracovních míst na základě kvót odvolávajících se na příslušnost k daným skupinám.

V rozporu s článkem 8 hlavy II. zaručujícím právo na ochranu osobních údajů, dále s článkem 16 hlavy II. zajišťujícím občanům Unie právo na svobodné podnikání a také v rozporu s článkem 45 hlavy V. zajišťujícím všem občanům Evropské unie právo volně se pohybovat a pobývat na území členských států, bylo jednání většiny členských států během období pandemie. Jednání naší vlády minulé i současné během pandemie bylo nejen v rozporu s původními hodnotami EU, ale i v rozporu s naší vlastní Ústavou. Nepojmenovat zločin znamená legalizovat jeho opakování!

Svoboda pohybu kapitálu, zboží i služeb je jen zdánlivá, jak ukazuje například nedostatek léků v Evropské unii.

Uplatnění práva vyhledávat, přijímat, rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, bez ohledu na hranice, ať ústně, písemně nebo tiskem (článek 11 hlavy II.) je stíháno nejen mimosoudně, ale i soudně, často pod rouškou údajného šíření dezinformací.

Svoboda veřejného projevu je potlačena centrálním řízením veřejnoprávních sdělovacích prostředků i publikačních a kulturních zařízení. Žádný politický, filozofický i vědecký názor nebo umělecký projev jen trochu se vymykající úzkému rámci oficiální ideologie či estetiky nemůže být zveřejněn ve veřejnoprávních médiích či na sociálních sítích; je znemožněna veřejná kritika krizových společenských jevů; je vyloučena možnost veřejné obrany proti nepravdivým a urážlivým nařčením oficiální propagandy (zákonná ochrana lidské důstojnosti, jednoznačně zaručována článkem 1 hlavy I., v praxi neexistuje – viz např. označování lidí vyjadřujících nedůvěřivost vůči deklarovaným účinkům vakcín za dezinformátory, nebo označování lidí odmítajících tvrzení o původu energetické krize ve válce na Ukrajině za putinovce a dezoláty); lživá obvinění nelze vyvrátit. V předních společenských tématech často spojených s enormními veřejnými výdaji ze státních rozpočtů členských zemí EU je vyloučena otevřená diskuse.
Mnoho vědeckých a akademických pracovníků i jiných občanů je diskriminováno jen proto, že legálně zveřejňují či otevřeně vyslovují názory, které současná politická moc odsuzuje.

Svobodné hlasování, základní princip demokracie, je systematicky omezováno mocenskou svévolí; oklešťování hlasovacích práv jednotlivých zemí v rámci Unie je praktikováno odpíráním příjmů ze strukturálních fondů Unie. Nad zeměmi s odlišným politickým nebo společenskovědním postojem trvale visí hrozba odepření nebo ztráty hlasovacích práv.

Nástrojem omezení a často i úplného potlačení řady občanských práv je systém faktického podřízení všech institucí a organizací ve státě politickým direktivám Evropské unie. Nové zákony a ideologie jsou často prosazovány politicky aktivními a nikým nevolenými neziskovými organizacemi financovanými z veřejných peněz, přitom však rozhodujícím způsobem ovlivňují činnost zákonodárných i výkonných orgánů státní správy, justice, zájmových i všech ostatních společenských organizací, politických stran, podniků, ústavů, úřadů, škol a dalších zařízení.

Další občanská práva, včetně práva na nezasahování do soukromého života, do rodiny, domova nebo korespondence (článek 7 hlavy II.), jsou povážlivě narušována také tím, že ministerstvo vnitra nejrůznějšími způsoby kontroluje život občanů, například budováním sítě informátorů z řad obyvatelstva (získávaných výzvami k „whistleblowingu“ neboli udavačství). Dochází ke kontrole soukromé pošty na sociálních sítích. Média jsou motivována ke spolupráci se státem. Tato činnost není regulována zákony, občan se proti ní nemůže nijak bránit.

Svévolně se postupuje i při udělování vstupních víz cizím státním příslušníkům, z nichž mnozí získávají status uprchlíka jen na základě deklarace, že jsou v mateřské zemi údajně pronásledováni.

Kromě nedodržování předpisů vůči vlastním občanům nerespektuje Evropská unie ani své závazky vůči jiným zemím. Ve článku 216 Smlouvy o fungování Evropské unie se EU hlásí k tomu, že jsou dohody uzavřené Unií (jako například smlouva o volném obchodu GATT94 podepsaná u Světové obchodní organizace) závazné pro orgány Unie i pro členské státy. Při rozchodu s Velkou Británií ovšem EU tento svůj závazek porušila, protože trvala na vytvoření nových obchodních překážek tam, kde dříve nebyly.

Evropská unie, ve které dnes žijeme, již není stejnou Evropskou unií, pro kterou se občané České republiky vyslovili ve všelidovém referendu. Ideály, na nichž Evropská unie vznikla, měly za cíl posílit svobodu a prosperitu a odstranit byrokratické bariery pro mezinárodní spolupráci; dnešní směřování Evropské unie však vede k oklešťování občanských svobod, cílenému ničení prosperity a zavádění stále nových byrokratických překážek vůči svobodnému podnikání.
Dobré vztahy se mohou tvořit pouze na dobrovolné bázi, tedy bez nátlaku, kde základní motivací k uzavření dohody je oboustranná spokojenost. Souhlas s přijetím jakýchkoli závazků musí být informovaný. Neměla by mu tedy předcházet jednostranná kampaň, ale vyvážená diskuse.

Posledním pokusem o vytěsnění odborné diskuse nad závažným tématem je snaha vládnoucích elit protlačit navzdory převládající vůli lidu a závěrům ekonomických analýz přijetí společné evropské měny euro. Jako sebevědomý národ a sebevědomí občané deklarujeme, že naše měna musí být nástrojem dosažení prosperity. Prosperita nesmí být obětována za účelem získání jakékoliv nové měny.
Lze ovšem identifikovat i další závažné snahy o vyhýbání se seriózní veřejné diskusi nad dokumenty, jejichž podstata – drastické oslabením naší suverenity – je překryta falešnou rouškou veřejného blaha.

Někteří občané na soustavné porušování demokratických principů upozorňují a dožadují se nápravy; jejich hlasy jsou však upozaďovány, cenzurovány, anebo se stávají předmětem nejrůznějšího očerňování.

Odpovědnost za dodržování občanských práv v zemi padá samozřejmě především na politickou a státní moc. Ale nejen na ni. Každý nese svůj díl odpovědnosti za obecné poměry, a tedy i za dodržování uzákoněných paktů, které k tomu ostatně zavazují nejen vlády, ale i všechny občany.
Pocit této spoluodpovědnosti nás přivedl k myšlence vytvořit CHARTU 24, jejíž vznik dnes veřejně oznamujeme.

CHARTA 24 je volné, neformální a otevřené provolání lidí různých přesvědčení, různé víry a různých profesí, které spojuje vůle jednotlivě i společně se zasazovat o respektování přirozených lidských práv v naší zemi i ve světě.

CHARTA 24 vyrůstá ze zázemí lidí, kteří sdílejí starost o osud ideálů, s nimiž spojili a spojují svůj život a práci.

CHARTA 24 není organizací, nemá stanovy, stálé orgány a organizačně podmíněné členství. Patří k ní každý, kdo souhlasí s její myšlenkou, šíří její text a podporuje ji.

CHARTA 24 není základnou k opoziční politické činnosti. Chce sloužit k prosperitě, hrdosti a sebevědomí našeho národa. Svým symbolickým jménem zdůrazňuje CHARTA 24, že vychází z textu CHARTY 77, který pozměňuje pouze mírně a pouze natolik, aby správně pojmenovával instituce a problémy existující 47 let po vzniku CHARTY 77; hlavní myšlenky textu CHARTY 77 - dodržování uzákoněných svobod – však zůstávají nedotčeny.

Signatáři a mluvčí CHARTY 24
Ing. Markéta Šichtařová
Ing. Tomáš Zítko
Mgr. Libor Vondráček

Podepsat Chartu 24:

Zásady zpracování osobnách údajů – Komunikaci s petenty obstarává Libor Vondráček

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31