Svobodní v médiích: Britské volby, Liberland, dění v EU a spousta dalšího

Svobodní v médiích: Britské volby, Liberland, dění v EU a spousta dalšího

Koncem minulého týdne se i v českých médiích řešily volby ve Velké Británii. Ve čtvrtek 7. května o tom v dopoledním pořadu „Pro a proti“ na stanici Český rozhlas Plus za Svobodné debatoval Josef Káles. Záznam si pusťte zde.

Novináři připomínali, že (stejně jako UKIP) jsou v Česku pro vystoupení Svobodní. Britové volí parlament. Proč by to mělo zajímat i Čechy a koho byste volili vy.

Po volbách média citovala reakci P. Macha – a to ze zprávy agentury ČTK (vyd. 8.5. v 17 hod.), která uvedla:
Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach tvrdí, že Británie se jednoznačně vyslovila pro referendum o vystoupení z EU. Lituje toho, že Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nezískala víc křesel, výsledek však podle něj potvrdil, že tato strana má třetí největší podporu britských občanů. UKIP získal jen jedno křeslo.

Zprávu ČTK citoval Deník, server E15 – zde, také Parlamentní listy.

Celou reakci P. Macha reakci vydaly Parlamentní listy: Mach (Svobodní): Kdybychom my měli 13 procent, určitě bychom slavili.

Komentář člena Svobodných J. Kalíška vydal Neviditelný pes: EVROPA: Co skutečně řekl Cameron o EU.

Parlamentní listy vydaly komentář D. Bartase Volby v Británii – historická šance konzervatismu

O POLITICE EU

Ve čtvrtek 7. 5. se v rozhlasovém duelu na stanici Český rozhlas Plus setkal hlavní analytik ČRo Jan Kovář a Jiří Payne, místopředseda Svobodných. Tématem bylo 11. výročí vstupu ČR do Evropské unie.
"Sice dostáváme fondy (EU), ale musíme je použít na věci, které jsou předepsané, a nemůžeme je použít na priority, které bychom sami považovali za důležité," řekl mj. Jiří Payne a dodal, že by bylo zdravější, kdybychom neposílali peníze do Bruselu a pak o ně pracně žádali zpět. Navíc když se po cestě část poztrácí a musíme platit byrokracii s tím spojenou. Záznam si pusťte zde (diskuse začíná v čase 31:30).

V úterý 12.5. mluvil Petr Mach o škodlivosti dotací, volbách v Británii a dalších tématech v pořadu Českého rozhlasu „Dvacet minut Radiožurnálu“. Přepis si přečtěte zde, záznam pořadu si poslechněte zde.

Reflex se zaměřil na to, jak si vedou naši politici v Evropském parlamentu: Čeští europoslanci se podle studie dostali do první ligy. Uvidíme, jak budou hrát:
Češi si často myslí, že náš hlas v Evropě není slyšet a že nemáme vliv. Schopnost našich europoslanců prosadit se do čelních funkcí Evropského parlamentu nám může ale napovědět, jestli tito zástupci České republiky mají v parlamentu vliv. Petr Mach (Svobodní) vykonává v EFDD funkci koordinátora pro Výbor pro ústavní záležitosti…

Po konferenci o ekonomice ČR, kterou pořádali Mladí konzervativci, poskytl P. Mach rozhovor serveru Roklen24 Petr Mach: Euru se braňme všemi cestami. Pokladnám také.

LIBERLAND

Tak nám zatkli Vítka Jedličku a bylo haló…

Přímo deníčkovým způsobem zaznamenaly události v Liberlandu Lidové noviny: Cortés píše z Liberlandu: Vylodění se nekonalo. Jedlička ve vazbě

Reportér Lidových novin Richard Cortés se spolu s fotografem Prokopem Jelínkem vydal na poloostrov mezi Chorvatskem a Srbskem, kde jeden členů Svobodných Vít Jedlička, zakládá nový stát – Liberland.

Viz také články v tištěných LN (11.5.) na titulce zde a na str. 4 zde.

A ještě jednou Lidovky: Události dne podle editora: Mávátka s tanky, pevný Zeman a hokejová sebekritika:
V zemi nikoho, na poloostrově mezi Chorvatskem a Srbskem vzniká nový stát.  Jeden ze členů Svobodných Vít Jedlička zde zakládá Liberland. A ačkoli se celý plán může zdát jako čiré bláznovství, on postupuje zcela seriozně. Dnes například jednal s chorvatskou ministryní zahraničí. Vše z povzdálí sleduje reportér Lidových novin Richard Cortés s fotografem Prokopem Jelínkem a o dění průběžně informují v tomto článku .

Zpráva o zadržení na portálu ČT24 zde.

O zadržení V. Jedličky informovala Česká televize i v hlavních zprávách – v Událostech 10. května od 19 hod. Moderátorka Marcela Augustová mj. řekla:
Recese nebo nový stát v Evropě? Čecha Víta Jedličku, který v dubnu vyhlásil na pomezí mezi Srbskem a Chorvatskem území zvané Liberland, vzala na několik hodin do vazby místní policie. Člen Strana svobodných občanů chce v obsazeném prostoru založit daňový ráj.
Vít Jedlička v reportáži řekl: "Chceme vytvořit nový stát, kde skutečně lidi budou moc prosperovat a mít svoje podnikání a nebýt zatíženi velkým množstvím regulací a daní."

Také Český rozhlas odvysílal několikrát zprávu o Jedličkově zadržení. Např. 10.5. zaznělo ve zprávách ve 12:00:
Chorvatská policie zadržel Čecha Víta Jedličku při pokusu překročit hranice se sousedním Srbskem. Aktivista a člen Strany svobodných občanů v polovině dubna vyhlásil na sporném pohraničním území stát Liberland. V uplynulých dnech chorvatská policie zostřila kontroly v okolí samozvaného státu, to aby zabránila snahám desítek Jedličkových příznivců dostat se do oblasti. Jedlička skončil ve vazbě poté, co přes varování policistů na sporné území vkročil.

Češi osidlují Jugoslávii. Vtip, nemoc, či reklama? napsala Mladá fronta DNES (11.5.2015 na str. 5) a mj. citovala Jedličku po prouštění:
„Spíš než soudní přestupkové jednání to vlastně bylo velice přátelské setkání. A dopadlo líp, než jsme čekali. Naším nejbližším cílem je teď dohodnout se s chorvatskými autoritami na spořádaném osídlení oblasti,“ prozradil včera po propuštění absolvent dvou vysokých škol a předseda královéhradeckého sdružení Strany svobodných občanů.

Vítek se dostal i do Skicáře Václava Teichmana – otiskla Mladá fronta DNES (11.5.2015 na str. 14).
Foto popis| Euroskeptický utopista Vít Jedlička vyhlásil v meandru Dunaje Svobodnou republiku Liberland. Exčlen ODS, nyní SSO, sice brojí za „méně státu“, ale první, co ho napadne, je založit stát. Tedy to, co vládne, soudí a vnucuje zákony. To to v „Jedličkárně“ dopadne!

Na serveru Idnes vyšel článek Jedličkova bitva u Moháče. Všichni nám tu fandí, říká tvůrce Liberlandu:
Vít Jedlička má po oznámení vzniku mikrostátu Liberland na sporném území mezi Chorvatskem a Srbskem napilno. Kvůli činu, který zastánci Svobodných pokládají za legitimní, zatímco kritici za nesmyslný, už dostal od Chorvatů pokutu. Bylo to přátelské setkání, říká ale o soudu.

V úterý 12. května byl V. Jedlička pozván do prestižního pořadu Hydepark (ČT24 od 20 hod.). Díky tomu skoro hodinu zněly z ČT v hlavním vysílacím času myšlenky Svobodných… Jedlička mj. řekl: „Liberland jsem zakládal proto, aby vzniklo úplně nové právní prostředí, abychom mohli vyzkoušet koncept dobrovolných daní a jak se ukazuje, že ten funguje víc než, víc než dobře.“

Přepis celého pořadu čtěte zde, záznam si pusťte zde. Jen je obrovská škoda, že zrovna v tu dobu šel na sportovním kanále přenos hokejového utkání Čechů se Švýcary…

ČT24 informovala i na svém webu Jedlička z Liberlandu: Uznání od Srbska i Chorvatska je reálné:
Aktivista a "prezident" samozvaného státu Liberland Vít Jedlička tvrdí, že uznání republiky ustavené na toku Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem je reálné – a že má pozitivní signály z chorvatského ministerstva zahraničí. Podle jeho vyjádření v Hyde Parku ČT24 by Liberland navíc oběma balkánským zemím zajistil hospodářský růst, protože se v budoucnu stane Hongkongem na Dunaji.

V úterý také přinesla obsáhlou zprávu agentura ČTK Jedlička chce v Liberlandu hausbóty a otevřít restauraci. Na jejím základě vyšel článek na Aktuálně Čech začne osídlovat „území nikoho“, chce otevřít restauraci, dále na serveru E15Samozvaný „prezident“ Liberlandu chce přivézt hausbóty a rozjet restauraci, na Ihned.czJedlička údajně vybral na rozvoj Liberlandu 600 tisíc korun. Chce otevřít restauraci a v Týdnu Češi z Liberlandu pokutováni. Chorvaté: Jedlička není naivní

PRŮZKUM

Nový průzkum volebních prefencí dává Svobodným 2,5 %. Otiskl ho deník Právo (7.5. na str. 3):
Volby by v dubnu vyhrálo ANO s 24,5 procenta před ČSSD s 22 procenty. Tvrdí to volební model společnosti Median. Podle Medianu by se do Sněmovny dostali rovněž komunisté se ziskem 14,5 %. TOP 09 průzkum přisoudil 11 %, takže by se vrátila před ODS, která dostala 8,5,%. Prošli by ještě lidovci s 6,5 %.
Zelení by obdrželi 3,5 %, piráti tři %, Svobodní a hnutí Úsvit shodně 2,5 %.

Zveřejnily ho Novinky, Deník.cz a další.

RŮZNÉ

Petr Mach navštívil ve středu 6. května Plzeň a položil věnec k pomníku „Díky Ameriko“. Napsaly o tom Parlamentní listy.

Ester Kaplánková se tentokrát ukázala ve velmi seriózní roli – v Ekonomickém deníku okomentovala nové nařízení EU o povinných eCallech do aut:
S instalací takového zařízení, jakožto dalším prvkem povinné výbavy vozidla, nesouhlasí ani pražská místopředsedkyně Svobodných Ester Kaplánková a její vyjádření si přečtěte zde v článku Zachránce, nebo štěnice? Článek vyšel i na webu Kurzy.cz.

František Matějka se vrací do Svobodných a Idnes s ním o tom udělala rozhovor Před pár dny jsem podal přihlášku do Svobodných, říká František Matějka:
V letech 2010, 2011 a 2012 se mu povedl nevídaný hattrick. Pokaždé se stal Blogerem roku. V roce 2013 spadl na třetí příčku a v aktuálním ročníku se umístil druhý. Dlouhodobě nejúspěšnější bloger iDNES.cz se netají ambicemi ani v jiných, než blogových volbách…

CO SE DĚJE V OBCÍCH

Hodonín: Program městské rady sklidil kritiku opozice. Chybí závazek k regulaci hazardu napsal Hodonínský deník:
Zapojit lidi do rozhodování o klíčových městských investicích, zajistit čistotu a pořádek kolem restaurací, podporovat podnikání, rozvoj řemesel a služeb ve městě či nalézt cestu ke zprovoznění závodu Ploma. To jsou některé z bodů programového prohlášení hodonínské městské rady. Vydala je po pěti měsících vlády. Dokument schválili radní na posledním zasedání.
Lídr Svobodných Petr Buráň považuje prohlášení jen za prázdná slova. „Vydali je až po půl roce. Dosavadní kroky tak ukázaly, jak město neinformuje občany ani u tak velkého projektu, jako je logistické centrum. Obyvatele Nesytu ani majitelé pozemku nic neušili," vyjádřil se opoziční zastupitel.

Článek vyšel i v tištěné verzi deníku a rovněž ho otiskl i Slovácko – regionální týdeník (12.5.2015 na str. 4).

Chrudim: Přestože se Josef Káles už probojoval i do rádia (viz úplně na začátku – Čro Plus o britských volbách), nechybí o chrudimských Svobodných zmínka v novinách ani tentokrát. Oslaví Svobodní triumf? Chystá se prý změna jednacího řádu zastupitelstva umožňující zveřejňovat podklady napsaly Chrudimské noviny:
Před pondělním zasedáním městského zastupitelstva se objevila informace, že vedení města chystá změnu jednacího řádu, podle něhož zastupitelé rokují a schvalují předložené dokumenty. Podstatou změny má být úprava jednacího řádu tak, jak to už dvakrát navrhovala Strana svobodných občanů…

NÁVŠTĚVA ŘEZNÍKA

Tentokrát si na závěr dáme něco dobrého.
Petr Mach při příležitosti cesty do Plzně navštívil i řezníka Pavla Havlíčka v Klatovech (viz fotky z návštěvy), který aktivně brojí proti Babišovi a bojkotuje jeho výrobky ve své prodejně. Podpory P. Macha si všimli v Týdnu, kde o bojkotu napsali článek Bojkotuj Babiše! Živnostníci se spřáhli proti ministrovi.

Zaujalo to i novináře na Slovensku.

 

V Praze dne 13. května 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
www.svobodni.cz 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31