Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: Britské volby, Liberland, dění v EU a spousta dalšího

Svobodní v médiích: Britské volby, Liberland, dění v EU a spousta dalšího

Koncem minulého týdne se i v českých médiích řešily volby ve Velké Británii. Ve čtvrtek 7. května o tom v dopoledním pořadu „Pro a proti“ na stanici Český rozhlas Plus za Svobodné debatoval Josef Káles. Záznam si pusťte zde.

Novináři připomínali, že (stejně jako UKIP) jsou v Česku pro vystoupení Svobodní. Britové volí parlament. Proč by to mělo zajímat i Čechy a koho byste volili vy.

Po volbách média citovala reakci P. Macha – a to ze zprávy agentury ČTK (vyd. 8.5. v 17 hod.), která uvedla:
Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach tvrdí, že Británie se jednoznačně vyslovila pro referendum o vystoupení z EU. Lituje toho, že Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nezískala víc křesel, výsledek však podle něj potvrdil, že tato strana má třetí největší podporu britských občanů. UKIP získal jen jedno křeslo.

Zprávu ČTK citoval Deník, server E15 – zde, také Parlamentní listy.

Celou reakci P. Macha reakci vydaly Parlamentní listy: Mach (Svobodní): Kdybychom my měli 13 procent, určitě bychom slavili.

Komentář člena Svobodných J. Kalíška vydal Neviditelný pes: EVROPA: Co skutečně řekl Cameron o EU.

Parlamentní listy vydaly komentář D. Bartase Volby v Británii – historická šance konzervatismu

O POLITICE EU

Ve čtvrtek 7. 5. se v rozhlasovém duelu na stanici Český rozhlas Plus setkal hlavní analytik ČRo Jan Kovář a Jiří Payne, místopředseda Svobodných. Tématem bylo 11. výročí vstupu ČR do Evropské unie.
"Sice dostáváme fondy (EU), ale musíme je použít na věci, které jsou předepsané, a nemůžeme je použít na priority, které bychom sami považovali za důležité," řekl mj. Jiří Payne a dodal, že by bylo zdravější, kdybychom neposílali peníze do Bruselu a pak o ně pracně žádali zpět. Navíc když se po cestě část poztrácí a musíme platit byrokracii s tím spojenou. Záznam si pusťte zde (diskuse začíná v čase 31:30).

V úterý 12.5. mluvil Petr Mach o škodlivosti dotací, volbách v Británii a dalších tématech v pořadu Českého rozhlasu „Dvacet minut Radiožurnálu“. Přepis si přečtěte zde, záznam pořadu si poslechněte zde.

Reflex se zaměřil na to, jak si vedou naši politici v Evropském parlamentu: Čeští europoslanci se podle studie dostali do první ligy. Uvidíme, jak budou hrát:
Češi si často myslí, že náš hlas v Evropě není slyšet a že nemáme vliv. Schopnost našich europoslanců prosadit se do čelních funkcí Evropského parlamentu nám může ale napovědět, jestli tito zástupci České republiky mají v parlamentu vliv. Petr Mach (Svobodní) vykonává v EFDD funkci koordinátora pro Výbor pro ústavní záležitosti…

Po konferenci o ekonomice ČR, kterou pořádali Mladí konzervativci, poskytl P. Mach rozhovor serveru Roklen24 Petr Mach: Euru se braňme všemi cestami. Pokladnám také.

LIBERLAND

Tak nám zatkli Vítka Jedličku a bylo haló…

Přímo deníčkovým způsobem zaznamenaly události v Liberlandu Lidové noviny: Cortés píše z Liberlandu: Vylodění se nekonalo. Jedlička ve vazbě

Reportér Lidových novin Richard Cortés se spolu s fotografem Prokopem Jelínkem vydal na poloostrov mezi Chorvatskem a Srbskem, kde jeden členů Svobodných Vít Jedlička, zakládá nový stát – Liberland.

Viz také články v tištěných LN (11.5.) na titulce zde a na str. 4 zde.

A ještě jednou Lidovky: Události dne podle editora: Mávátka s tanky, pevný Zeman a hokejová sebekritika:
V zemi nikoho, na poloostrově mezi Chorvatskem a Srbskem vzniká nový stát.  Jeden ze členů Svobodných Vít Jedlička zde zakládá Liberland. A ačkoli se celý plán může zdát jako čiré bláznovství, on postupuje zcela seriozně. Dnes například jednal s chorvatskou ministryní zahraničí. Vše z povzdálí sleduje reportér Lidových novin Richard Cortés s fotografem Prokopem Jelínkem a o dění průběžně informují v tomto článku .

Zpráva o zadržení na portálu ČT24 zde.

O zadržení V. Jedličky informovala Česká televize i v hlavních zprávách – v Událostech 10. května od 19 hod. Moderátorka Marcela Augustová mj. řekla:
Recese nebo nový stát v Evropě? Čecha Víta Jedličku, který v dubnu vyhlásil na pomezí mezi Srbskem a Chorvatskem území zvané Liberland, vzala na několik hodin do vazby místní policie. Člen Strana svobodných občanů chce v obsazeném prostoru založit daňový ráj.
Vít Jedlička v reportáži řekl: "Chceme vytvořit nový stát, kde skutečně lidi budou moc prosperovat a mít svoje podnikání a nebýt zatíženi velkým množstvím regulací a daní."

Také Český rozhlas odvysílal několikrát zprávu o Jedličkově zadržení. Např. 10.5. zaznělo ve zprávách ve 12:00:
Chorvatská policie zadržel Čecha Víta Jedličku při pokusu překročit hranice se sousedním Srbskem. Aktivista a člen Strany svobodných občanů v polovině dubna vyhlásil na sporném pohraničním území stát Liberland. V uplynulých dnech chorvatská policie zostřila kontroly v okolí samozvaného státu, to aby zabránila snahám desítek Jedličkových příznivců dostat se do oblasti. Jedlička skončil ve vazbě poté, co přes varování policistů na sporné území vkročil.

Češi osidlují Jugoslávii. Vtip, nemoc, či reklama? napsala Mladá fronta DNES (11.5.2015 na str. 5) a mj. citovala Jedličku po prouštění:
„Spíš než soudní přestupkové jednání to vlastně bylo velice přátelské setkání. A dopadlo líp, než jsme čekali. Naším nejbližším cílem je teď dohodnout se s chorvatskými autoritami na spořádaném osídlení oblasti,“ prozradil včera po propuštění absolvent dvou vysokých škol a předseda královéhradeckého sdružení Strany svobodných občanů.

Vítek se dostal i do Skicáře Václava Teichmana – otiskla Mladá fronta DNES (11.5.2015 na str. 14).
Foto popis| Euroskeptický utopista Vít Jedlička vyhlásil v meandru Dunaje Svobodnou republiku Liberland. Exčlen ODS, nyní SSO, sice brojí za „méně státu“, ale první, co ho napadne, je založit stát. Tedy to, co vládne, soudí a vnucuje zákony. To to v „Jedličkárně“ dopadne!

Na serveru Idnes vyšel článek Jedličkova bitva u Moháče. Všichni nám tu fandí, říká tvůrce Liberlandu:
Vít Jedlička má po oznámení vzniku mikrostátu Liberland na sporném území mezi Chorvatskem a Srbskem napilno. Kvůli činu, který zastánci Svobodných pokládají za legitimní, zatímco kritici za nesmyslný, už dostal od Chorvatů pokutu. Bylo to přátelské setkání, říká ale o soudu.

V úterý 12. května byl V. Jedlička pozván do prestižního pořadu Hydepark (ČT24 od 20 hod.). Díky tomu skoro hodinu zněly z ČT v hlavním vysílacím času myšlenky Svobodných… Jedlička mj. řekl: „Liberland jsem zakládal proto, aby vzniklo úplně nové právní prostředí, abychom mohli vyzkoušet koncept dobrovolných daní a jak se ukazuje, že ten funguje víc než, víc než dobře.“

Přepis celého pořadu čtěte zde, záznam si pusťte zde. Jen je obrovská škoda, že zrovna v tu dobu šel na sportovním kanále přenos hokejového utkání Čechů se Švýcary…

ČT24 informovala i na svém webu Jedlička z Liberlandu: Uznání od Srbska i Chorvatska je reálné:
Aktivista a "prezident" samozvaného státu Liberland Vít Jedlička tvrdí, že uznání republiky ustavené na toku Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem je reálné – a že má pozitivní signály z chorvatského ministerstva zahraničí. Podle jeho vyjádření v Hyde Parku ČT24 by Liberland navíc oběma balkánským zemím zajistil hospodářský růst, protože se v budoucnu stane Hongkongem na Dunaji.

V úterý také přinesla obsáhlou zprávu agentura ČTK Jedlička chce v Liberlandu hausbóty a otevřít restauraci. Na jejím základě vyšel článek na Aktuálně Čech začne osídlovat „území nikoho“, chce otevřít restauraci, dále na serveru E15Samozvaný „prezident“ Liberlandu chce přivézt hausbóty a rozjet restauraci, na Ihned.czJedlička údajně vybral na rozvoj Liberlandu 600 tisíc korun. Chce otevřít restauraci a v Týdnu Češi z Liberlandu pokutováni. Chorvaté: Jedlička není naivní

PRŮZKUM

Nový průzkum volebních prefencí dává Svobodným 2,5 %. Otiskl ho deník Právo (7.5. na str. 3):
Volby by v dubnu vyhrálo ANO s 24,5 procenta před ČSSD s 22 procenty. Tvrdí to volební model společnosti Median. Podle Medianu by se do Sněmovny dostali rovněž komunisté se ziskem 14,5 %. TOP 09 průzkum přisoudil 11 %, takže by se vrátila před ODS, která dostala 8,5,%. Prošli by ještě lidovci s 6,5 %.
Zelení by obdrželi 3,5 %, piráti tři %, Svobodní a hnutí Úsvit shodně 2,5 %.

Zveřejnily ho Novinky, Deník.cz a další.

RŮZNÉ

Petr Mach navštívil ve středu 6. května Plzeň a položil věnec k pomníku „Díky Ameriko“. Napsaly o tom Parlamentní listy.

Ester Kaplánková se tentokrát ukázala ve velmi seriózní roli – v Ekonomickém deníku okomentovala nové nařízení EU o povinných eCallech do aut:
S instalací takového zařízení, jakožto dalším prvkem povinné výbavy vozidla, nesouhlasí ani pražská místopředsedkyně Svobodných Ester Kaplánková a její vyjádření si přečtěte zde v článku Zachránce, nebo štěnice? Článek vyšel i na webu Kurzy.cz.

František Matějka se vrací do Svobodných a Idnes s ním o tom udělala rozhovor Před pár dny jsem podal přihlášku do Svobodných, říká František Matějka:
V letech 2010, 2011 a 2012 se mu povedl nevídaný hattrick. Pokaždé se stal Blogerem roku. V roce 2013 spadl na třetí příčku a v aktuálním ročníku se umístil druhý. Dlouhodobě nejúspěšnější bloger iDNES.cz se netají ambicemi ani v jiných, než blogových volbách…

CO SE DĚJE V OBCÍCH

Hodonín: Program městské rady sklidil kritiku opozice. Chybí závazek k regulaci hazardu napsal Hodonínský deník:
Zapojit lidi do rozhodování o klíčových městských investicích, zajistit čistotu a pořádek kolem restaurací, podporovat podnikání, rozvoj řemesel a služeb ve městě či nalézt cestu ke zprovoznění závodu Ploma. To jsou některé z bodů programového prohlášení hodonínské městské rady. Vydala je po pěti měsících vlády. Dokument schválili radní na posledním zasedání.
Lídr Svobodných Petr Buráň považuje prohlášení jen za prázdná slova. „Vydali je až po půl roce. Dosavadní kroky tak ukázaly, jak město neinformuje občany ani u tak velkého projektu, jako je logistické centrum. Obyvatele Nesytu ani majitelé pozemku nic neušili," vyjádřil se opoziční zastupitel.

Článek vyšel i v tištěné verzi deníku a rovněž ho otiskl i Slovácko – regionální týdeník (12.5.2015 na str. 4).

Chrudim: Přestože se Josef Káles už probojoval i do rádia (viz úplně na začátku – Čro Plus o britských volbách), nechybí o chrudimských Svobodných zmínka v novinách ani tentokrát. Oslaví Svobodní triumf? Chystá se prý změna jednacího řádu zastupitelstva umožňující zveřejňovat podklady napsaly Chrudimské noviny:
Před pondělním zasedáním městského zastupitelstva se objevila informace, že vedení města chystá změnu jednacího řádu, podle něhož zastupitelé rokují a schvalují předložené dokumenty. Podstatou změny má být úprava jednacího řádu tak, jak to už dvakrát navrhovala Strana svobodných občanů…

NÁVŠTĚVA ŘEZNÍKA

Tentokrát si na závěr dáme něco dobrého.
Petr Mach při příležitosti cesty do Plzně navštívil i řezníka Pavla Havlíčka v Klatovech (viz fotky z návštěvy), který aktivně brojí proti Babišovi a bojkotuje jeho výrobky ve své prodejně. Podpory P. Macha si všimli v Týdnu, kde o bojkotu napsali článek Bojkotuj Babiše! Živnostníci se spřáhli proti ministrovi.

Zaujalo to i novináře na Slovensku.

 

V Praze dne 13. května 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
www.svobodni.cz 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Na Petříně byla při příležitosti 20. výročí od vstupu do Evropské unie zveřejněna Markétou Šichtařová Charta 24.

Porovnání Charty 24 a Charty 77 v pdf.



P r o h l á š e n í  C h a r t y   24

Dne 01. 05. 2004 vstoupila Česká republika společně s dalšími devíti zeměmi do Evropské unie. Evropská unie vznikla na ideálech mezinárodní spolupráce a volného pohybu osob, pracovních sil, kapitálu, zboží i služeb. Smyslem jejího zrodu bylo přinášet všem občanům vyšší míru prosperity a osobní i politické svobody.

I kdybychom k ní cítili nevoli, je dnes pro Českou republiku závazná Listina základních práv Evropské unie. Naši občané mají právo a náš stát povinnost se jimi řídit.

Svobody a práva, na jejichž ideálech Evropské unie vznikla, jsou důležitými civilizačními hodnotami, k nimž v dějinách směřovalo úsilí mnoha pokrokových lidí. Vstup České republiky do Evropské unie měl tyto civilizační hodnoty stvrdit.

Dvacetileté výročí vstupu naší země do EU nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních občanských práv platí v naší zemi už opět – bohužel – jen na papíře.

Zcela iluzorní je např. právo na svobodu projevu a informací, zaručované článkem 11 hlavy II.

Desítkám tisíc našich občanů je znemožňováno získávat objektivní, nezkreslené a úplné informace, stejně tak jako vyjadřovat se veřejně na sociálních sítích či v médiích jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objekty nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se.

Statisícům dalších občanů hrozí, že projeví-li své názory na aktuální společenskovědní témata, ztratí pracovní a jiné možnosti, a to nejen ve veřejném sektoru, ale i u soukromých korporací.

Článku 16 hlavy II., zaručujícímu právo na svobodu podnikání, odporuje chování bank i pojišťoven, které pod taktovkou Evropské centrální banky a ideologie ESG odmítají poskytovat finanční služby společnostem angažujícím se v obranném či těžebním průmyslu, nebo firmám, které jsou v danou chvíli z nejrůznějších důvodů ocejchovány jako nežádoucí. Kritéria této ESG selekce jsou stanovována netransparentně s absencí demokraticky získaného mandátu.
V rozporu s článkem 21 hlavy III., zakazujícím jakoukoli diskriminaci založenou zejména na pohlaví, rase, barvě pleti, etnickém nebo sociálním původu, politických nebo jakýchkoli jiných názorech nebo příslušnosti k národnostní menšině, je obsazování pracovních míst na základě kvót odvolávajících se na příslušnost k daným skupinám.

V rozporu s článkem 8 hlavy II. zaručujícím právo na ochranu osobních údajů, dále s článkem 16 hlavy II. zajišťujícím občanům Unie právo na svobodné podnikání a také v rozporu s článkem 45 hlavy V. zajišťujícím všem občanům Evropské unie právo volně se pohybovat a pobývat na území členských států, bylo jednání většiny členských států během období pandemie. Jednání naší vlády minulé i současné během pandemie bylo nejen v rozporu s původními hodnotami EU, ale i v rozporu s naší vlastní Ústavou. Nepojmenovat zločin znamená legalizovat jeho opakování!

Svoboda pohybu kapitálu, zboží i služeb je jen zdánlivá, jak ukazuje například nedostatek léků v Evropské unii.

Uplatnění práva vyhledávat, přijímat, rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, bez ohledu na hranice, ať ústně, písemně nebo tiskem (článek 11 hlavy II.) je stíháno nejen mimosoudně, ale i soudně, často pod rouškou údajného šíření dezinformací.

Svoboda veřejného projevu je potlačena centrálním řízením veřejnoprávních sdělovacích prostředků i publikačních a kulturních zařízení. Žádný politický, filozofický i vědecký názor nebo umělecký projev jen trochu se vymykající úzkému rámci oficiální ideologie či estetiky nemůže být zveřejněn ve veřejnoprávních médiích či na sociálních sítích; je znemožněna veřejná kritika krizových společenských jevů; je vyloučena možnost veřejné obrany proti nepravdivým a urážlivým nařčením oficiální propagandy (zákonná ochrana lidské důstojnosti, jednoznačně zaručována článkem 1 hlavy I., v praxi neexistuje – viz např. označování lidí vyjadřujících nedůvěřivost vůči deklarovaným účinkům vakcín za dezinformátory, nebo označování lidí odmítajících tvrzení o původu energetické krize ve válce na Ukrajině za putinovce a dezoláty); lživá obvinění nelze vyvrátit. V předních společenských tématech často spojených s enormními veřejnými výdaji ze státních rozpočtů členských zemí EU je vyloučena otevřená diskuse.
Mnoho vědeckých a akademických pracovníků i jiných občanů je diskriminováno jen proto, že legálně zveřejňují či otevřeně vyslovují názory, které současná politická moc odsuzuje.

Svobodné hlasování, základní princip demokracie, je systematicky omezováno mocenskou svévolí; oklešťování hlasovacích práv jednotlivých zemí v rámci Unie je praktikováno odpíráním příjmů ze strukturálních fondů Unie. Nad zeměmi s odlišným politickým nebo společenskovědním postojem trvale visí hrozba odepření nebo ztráty hlasovacích práv.

Nástrojem omezení a často i úplného potlačení řady občanských práv je systém faktického podřízení všech institucí a organizací ve státě politickým direktivám Evropské unie. Nové zákony a ideologie jsou často prosazovány politicky aktivními a nikým nevolenými neziskovými organizacemi financovanými z veřejných peněz, přitom však rozhodujícím způsobem ovlivňují činnost zákonodárných i výkonných orgánů státní správy, justice, zájmových i všech ostatních společenských organizací, politických stran, podniků, ústavů, úřadů, škol a dalších zařízení.

Další občanská práva, včetně práva na nezasahování do soukromého života, do rodiny, domova nebo korespondence (článek 7 hlavy II.), jsou povážlivě narušována také tím, že ministerstvo vnitra nejrůznějšími způsoby kontroluje život občanů, například budováním sítě informátorů z řad obyvatelstva (získávaných výzvami k „whistleblowingu“ neboli udavačství). Dochází ke kontrole soukromé pošty na sociálních sítích. Média jsou motivována ke spolupráci se státem. Tato činnost není regulována zákony, občan se proti ní nemůže nijak bránit.

Svévolně se postupuje i při udělování vstupních víz cizím státním příslušníkům, z nichž mnozí získávají status uprchlíka jen na základě deklarace, že jsou v mateřské zemi údajně pronásledováni.

Kromě nedodržování předpisů vůči vlastním občanům nerespektuje Evropská unie ani své závazky vůči jiným zemím. Ve článku 216 Smlouvy o fungování Evropské unie se EU hlásí k tomu, že jsou dohody uzavřené Unií (jako například smlouva o volném obchodu GATT94 podepsaná u Světové obchodní organizace) závazné pro orgány Unie i pro členské státy. Při rozchodu s Velkou Británií ovšem EU tento svůj závazek porušila, protože trvala na vytvoření nových obchodních překážek tam, kde dříve nebyly.

Evropská unie, ve které dnes žijeme, již není stejnou Evropskou unií, pro kterou se občané České republiky vyslovili ve všelidovém referendu. Ideály, na nichž Evropská unie vznikla, měly za cíl posílit svobodu a prosperitu a odstranit byrokratické bariery pro mezinárodní spolupráci; dnešní směřování Evropské unie však vede k oklešťování občanských svobod, cílenému ničení prosperity a zavádění stále nových byrokratických překážek vůči svobodnému podnikání.
Dobré vztahy se mohou tvořit pouze na dobrovolné bázi, tedy bez nátlaku, kde základní motivací k uzavření dohody je oboustranná spokojenost. Souhlas s přijetím jakýchkoli závazků musí být informovaný. Neměla by mu tedy předcházet jednostranná kampaň, ale vyvážená diskuse.

Posledním pokusem o vytěsnění odborné diskuse nad závažným tématem je snaha vládnoucích elit protlačit navzdory převládající vůli lidu a závěrům ekonomických analýz přijetí společné evropské měny euro. Jako sebevědomý národ a sebevědomí občané deklarujeme, že naše měna musí být nástrojem dosažení prosperity. Prosperita nesmí být obětována za účelem získání jakékoliv nové měny.
Lze ovšem identifikovat i další závažné snahy o vyhýbání se seriózní veřejné diskusi nad dokumenty, jejichž podstata – drastické oslabením naší suverenity – je překryta falešnou rouškou veřejného blaha.

Někteří občané na soustavné porušování demokratických principů upozorňují a dožadují se nápravy; jejich hlasy jsou však upozaďovány, cenzurovány, anebo se stávají předmětem nejrůznějšího očerňování.

Odpovědnost za dodržování občanských práv v zemi padá samozřejmě především na politickou a státní moc. Ale nejen na ni. Každý nese svůj díl odpovědnosti za obecné poměry, a tedy i za dodržování uzákoněných paktů, které k tomu ostatně zavazují nejen vlády, ale i všechny občany.
Pocit této spoluodpovědnosti nás přivedl k myšlence vytvořit CHARTU 24, jejíž vznik dnes veřejně oznamujeme.

CHARTA 24 je volné, neformální a otevřené provolání lidí různých přesvědčení, různé víry a různých profesí, které spojuje vůle jednotlivě i společně se zasazovat o respektování přirozených lidských práv v naší zemi i ve světě.

CHARTA 24 vyrůstá ze zázemí lidí, kteří sdílejí starost o osud ideálů, s nimiž spojili a spojují svůj život a práci.

CHARTA 24 není organizací, nemá stanovy, stálé orgány a organizačně podmíněné členství. Patří k ní každý, kdo souhlasí s její myšlenkou, šíří její text a podporuje ji.

CHARTA 24 není základnou k opoziční politické činnosti. Chce sloužit k prosperitě, hrdosti a sebevědomí našeho národa. Svým symbolickým jménem zdůrazňuje CHARTA 24, že vychází z textu CHARTY 77, který pozměňuje pouze mírně a pouze natolik, aby správně pojmenovával instituce a problémy existující 47 let po vzniku CHARTY 77; hlavní myšlenky textu CHARTY 77 - dodržování uzákoněných svobod – však zůstávají nedotčeny.

Signatáři a mluvčí CHARTY 24
Ing. Markéta Šichtařová
Ing. Tomáš Zítko
Mgr. Libor Vondráček

Podepsat Chartu 24:

Zásady zpracování osobnách údajů – Komunikaci s petenty obstarává Libor Vondráček

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31