Stanovisko k romské kriminalitě a vytváření ghett

Stanovisko k romské kriminalitě a vytváření ghett

Svobodní požadují – v souvislosti se zvýšenou kriminalitou Romů na Šluknovsku a v souvislosti s protesty proti této kriminalitě – systematickou změnu v policejní a sociální politice státu.

Více policie, zrušit minimální mzdu, osekat sociální dávky a snížit daně požadují Svobodní. Žádné zvláštní akce pro Romy, žádný paternalismus. Stejný přístup vůči všem.

  1. Stát musí zvýšit policejní přítomnost v místech s nárůstem kriminality, aby efektivně chránil právo a pořádek. „Naše policie nemá sloužit EU a OSN kdesi v Kosovu, Libérii, Bosně či v Afghánistánu. Má zajišťovat pořádek a stíhat zločince doma, v České republice“, uvedl předseda Svobodných Petr Mach.
  2. Stát musí zrušit minimální mzdu a radikálně omezit sociální dávky. „Je šílené, že stát zakazuje zaměstnat nekvalifikovaného Roma za méně než 8000 korun měsíčně a raději mu vyplácí štědré sociální dávky. Stát tak vytváří u lidí s nízkým životním standardem zvrácené motivace k nepracování,“ uvedl Mach. Stát musí omezit sociální dávky vázané na děti, které mohou u chudých a krátkozrace uvažujících lidí vytvářet finanční motivace k plození dětí. Je normální, aby si rodina na své děti vydělala. Místo aby stát dával lidem rodičovské dávky, má jim brát méně peněz z jejich výdělků.
  3. Svobodní upozorňují na to, že stěhování Romů do ghett má příčinu ve státním příspěvku na bydlení, který udělal z ubytovávání Romů skvělý byznys na úkor daňových poplatníků. „Nezvladatelná koncentrace nezaměstnaných Romů na jednom místě není dána přirozenou migrací, ale příspěvkem na bydlení,“ uvedl místopředseda Svobodných Radim Smetka.
  4. Svobodní jsou proti snahám o paternalistickou výchovu Romů k vyšší vzdělanosti a pracovním návykům. Romové mají právo na odlišný životní styl i na nízké vzdělání, pouze nemají právo na kriminalitu. Svobodní proto odmítají nápady typu vazby sociálních dávek na školní docházku nebo na vykonávání „veřejně prospěšných prací“. Romové si mají hledat práci na trhu jako každý jiný, a ne vykonávat práci pro práci organizovanou státem. „Odmítáme elitářská hesla typu ‘vezmeme dávky těm, kteří odmítají pracovat,’“ uvedl Petr Mach v narážce na programové heslo ODS. „Proč by měl ten, kdo pracuje, dostávat nějaké dávky? Proč by měl stát organizovat práci? Tato populistická hesla vytváří dojem, že je správné většině lidí dávky nechat a Romům je zrušit nebo je donutit pracovat.“ 

Petr Mach
13.9.2011

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31