Mach: 90 procent zákonů nám bude nařizovat EU

Mach: 90 procent zákonů nám bude nařizovat EU

Jiří Paroubek v květnovém čísle volebních novin ČSSD píše: „ 70 procent českých zákonů je dnes odvozeno od evropské legislativy a po schválení Lisabonské smlouvy to bude až 90 procent .“ Bohužel má asi pravdu.

Jinými slovy, pokud vstoupí v platnost Lisabonská smlouva, bude z 90% český poslanec ve sněmovně hlasovat povinně, protože to bude nařizovat směrnice EU. Jen z 10% bude smět svobodně říci, jestli daný zákon chce, či nikoliv. U zbylých 90% zákonů navrhovaných vládou půjde nikoliv o zákonodárství v původním slova smyslu, ale o „implementaci“, abychom použili evropský slovník.

Teoreticky sice lze hlasovat proti zákonům, které převádějí evropské směrnice do českého právního řádu, ale pokud nejsou evropské směrnice přijaty, žaluje Evropská komise členský stát u Evropského soudního dvora a ten vyměřuje vůči neposlušné zemi finanční sankce. Proto vláda při předkládání zákonů u těch, které jsou přepisem evropských směrnic, přidává značku „ EU “ – a o takových zákonech se pak prakticky nevede diskuse a jsou prohlasovávány pohodlnou většinou.

Vláda už téměř nebude navrhovat zákony podle toho, co považuje za nejlepší pro občany, ale bude jak na běžícím pásu předkládat sněmovně zákony, kterými se do českého práva převádějí směrnice Evropské unie.

Proč Lisabonská smlouva změní poměr na 90%? Podle Lisabonské smlouvy EU nově získá pravomoc určovat hospodářskou politiku členských zemí, politiku zaměstnanosti, pomocí většinového hlasování bude určovat vše, co se týká energetiky, nově bude určovat azylovou politiku atd. atd. Všechny směrnice budou také schvalovány mnohem snadněji, protože dominantní země EU – Francie a Německo podle Lisabonské smlouvy získají vyšší hlas při hlasování o směrnicích (a Česká republika nižší).

Nominálně bude náš systém dále nazýván demokracií – lidé budou moci chodit svobodně k volbám a vybírat si z řady politických stran. Jejich volba ale bude mít jen nepatrný vliv na to, jaká politika bude uplatňována, jaké zákony budou přijímány. Volební účast proto bude klesat, lidé budou politikou znechucení. Politika se totiž zvrhne v politikaření, protože skutečná politika – souboj myšlenek a politických konceptů – nebude možná.

Lisabonská smlouva byla schválena oběma komorami českého parlamentu společným rozhodnutím ČSSD vedené Jiřím Paroubkem a ODS vedené Mirkem Topolánkem.

Nechtěl jsem se s tímto vývojem smířit, proto jsem založil Stranu svobodných občanů. Nemáme peníze daňových poplatníků na kampaň – tak jako velké strany, nemáme europoslanecké zázemí jako pan Železný či paní Bobošíková. Rozdáváme noviny lidem v ulicích, snažíme se argumentovat. Prosím čtenáře, kterým také vadí neblahý vývoj české politiky a evropského modelu tvorby zákonů, aby šli v pátek volit.

VIZ TÉŽ: SVOBODNÉ ŠOKUJE SPOLEČNÉ PŘIZNÁNÍ PAROUBKA A TOPOLÁNKA!

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31