Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

LICKOVÁ: Novela zákona EIA – smrt podnikatelům!

LICKOVÁ: Novela zákona EIA – smrt podnikatelům!

Přehlasování prezidentského veta novely zákona o EIA (zák. č. 100/2001 Sb.), mi opět podlomilo kolena. Bohužel novela nejen podlamuje kolena, ale láme vazy  podnikatelům (bez legrace).

O čem ta novela vlastně je? Nejprve bych měla vysvětlit, o čem je zákon EIA – jeho účelem je především zajistit preventivní ochranu před záměry škodící půdě, vodě, ovzduší, lesu, přírodě a krajině jako celku nebo zdraví člověka, zvířat a rostlin (zkrátka všemu, co lze shrnout pod pojem životní prostředí). 

Zákon nezapomíná ani na faktor pohody a klidu a věnuje se také  sociálně ekonomickým vlivům. A v tom je velmi často zakopaný pes, jehož zneužívají  ekologické iniciativy a jiní aktivisté nebo environmentalisté k neustálému připomínkování, a tak k prodlužování a prodražování celého procesu. Stačí se podívat na webové stránky, kde jsou evidovány posudky na záměry, které podnikatel chtěl uskutečnit. Vhodné je zaměřit se na délku celkového posuzování – od podání oznámení až po vydání závěrečného stanoviska. Nikdy jsem si nedělala statistiku a pochybuji, že ji některý úředník udělal, ale bylo by zajímavé porovnat  např. délku posouzení předložených záměrů v r.2001 a nyní.

Přebírám stručný popis novely, který uvedla tisková mluvčí MŽP Petra Roubíčková na stránkách MŽP 1.12.2009: „V současné době není česká právní úprava v plném souladu s příslušnou evropskou směrnicí, neboť negarantuje v potřebném rozsahu přístup k soudní ochraně pro všechny subjekty uvedené ve směrnici. Novela tento nedostatek napravuje a výslovně uvádí, že proběhne-li posuzování vlivů záměru na životní prostředí (EIA), pak ten, kdo je součástí tzv. dotčené veřejnosti podle směrnice, má právo podat proti konečnému rozhodnutí žalobu k soudu, a to i pokud v konkrétním případě nebudou splněny všechny podmínky účasti v příslušném správním řízení (například územního řízení podle stavebního zákona nebo řízení o stanovení dobývacího prostoru podle horního zákona) podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Předpokladem k tomuto postupu je samozřejmě fakt, že daný subjekt aktivně vystupoval v procesu EIA, tj. podal včasné vyjádření k dokumentaci nebo posudku – tedy k dokumentům, které se v rámci procesu EIA zpracovávají.“

Ptáte-li se, jaký má novela dopad na podnikatele, tak odpovídám, že katastrofický:  Mezi dotčenou veřejnost bude náležet ta fyzická či právnická osoba, která může být ovlivněna rozhodnutím o povolení provedení záměru (územní rozhodnutí, stavební povolení apod.). Na základě směrnice se za dotčenou veřejnost vždy považují uvedené nevládní organizace, které podporují ochranu životního prostředí. 

Snad už nemusím nic dodávat – chcete-li zlikvidovat záměr podnikatele, popř. podnikatele samého, tak uděláte tuto novelu. Žijeme v Absurdistánu, jak tvrdí můj kolega. Pro úplnost sděluji, že já i můj kolega jsme osoby oprávněné k posuzování vlivů na životní prostředí – tímto zákonem se živíme, takže bychom mohli být spokojení – alespoň budeme mít více práce, ale jak dlouho?

Gabriela Licková je předsedkyní Karlovarského krajského sdružení Svobodných

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31