Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Král: Už jedenáctkrát soudy zrušily koronavirová opatření! Kdo za to ponese zodpovědnost?

Král: Už jedenáctkrát soudy zrušily koronavirová opatření! Kdo za to ponese zodpovědnost?

Už jedenáctkrát soudy zrušily koronavirová opatření ministerstva zdravotnictví. Dohromady už tuzemské soudy opatření kvůli koronaviru rušily v­ šestnácti případech. Jen do začátku tohoto měsíce vyplatilo ministerstvo zdravotnictví na náhradách protistraně soudních sporů 300 tisíc korun. I Svobodní dopředu upozorňovali, že k tomu dojde, protože kdo byl poškozen nezákonným opatřením státu, má přirozeně nárok na odškodné. Kolik to bude státní rozpočet stát a kdo za to ponese zodpovědnost?

Resort přitom k vyhlašování řady restrikcí přistupoval s tím, že počítá s jejich neúspěchem u soudu. To veřejně potvrdil dokonce i ­dnes již bývalý ministr Petr Arenberger (za­ ANO). „Nejspíš to dopadne v náš neprospěch, jak už jsme zvyklí. Jsme si toho vědomi, ale chtěli jsme to alespoň oddálit, uvažujeme jako lékaři a ne jako právníci,“ prohlásil, když obhajoval zákaz setkávání více lidí.

„Vzhledem k tomu, že ministerstvo hradí náklady protistraně z eráru, zjevně si s touto stránkou věci neláme hlavu,“ říká právník Petr Suchomel.

Navrhujeme ministerské Waterloo už nikdy neopakovat. Náš návrh je v budoucnu postupovat vždy přesně podle zákona a nejít za jeho hranu. Veškerá případná opatření chceme důkladně odůvodňovat, jak k tomu vyzývají soudy. Pokud je občan kvůli pandemii omezován, pak si zcela jistě důkladné odůvodnění zaslouží a stát by mu ho měl poskytnout. Stát zároveň nikdy nesmí občany omezovat v rozporu se zákonem. Je úkolem právních expertů ve službách státu, aby toto bylo zajištěno. A zavádění vědomě protiústavních opatření? Něco takového je naprosto nepředstavitelné a může způsobit rozklad právního státu. Takové jsou naše základní východiska. A u toho všeho důsledně naslouchat všem odborníkům a mít otevřenou mysl. To jsou jasná, jednoduchá a čitelná východiska. Ve prospěch občanů.

David Král, místopředseda Krajského předsednictva Praha

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31