Karel Kropš: Úředník – náš podnikatel

Karel Kropš: Úředník – náš podnikatel

Tato zpráva vznikla jako reakce na dvě informace:
1) 28.1.2015 na www.novinky.cz byl pohaněn jeden podnikatel. Vyráběl 50 balených svačin denně v běžné kuchyni malého bytu.
2) 30.1.2015 jsem dostal do schránky městský zpravodaj plný reklam na podnikající Městské služby Písek.

Je až k nevíře, kam jsme se to dostali. Zatímco si stát, potažmo město, vesele podniká za peníze daňových poplatníků bez jakéhokoli podnikatelského rizika a otiskuje si reklamy v městském zpravodaji, je člověk, který se snaží sám uživit a nebýt závislý na štědrém sociálním systému, veřejně pranýřován za tu “nehoráznou drzost“, že připraví svačinu v kuchyni v běžném malém bytě. “Nesmírně nás ohrožuje! Nedodržuje hned několik z desetitisíců předpisů, které nám stát nachystal!“

Nesmírně mně vadí, že podnikání je v našem státě považováno za něco špatného. Stále častěji se setkávám s tím, že lidé schvalují, aby jim stát nejprve sebral peníze (daně) a potom za ně jeho úředníci podnikají.

Městské služby Písek, plně vlastněné městem, provozují pohřební službu, na jejíž chod ostražitě dohlíží syn ředitele těchto služeb. Pro jistotu dostal do správy i místní hřbitov, aby měl navrch nad místní konkurencí. Dále provozují masáže, saunu s občerstvením, posilovnu s osobním trenérem, komerční provoz tělocvičny, cviky na formování postavy.

Vzniká paradox

Písek se pomalu staví do role podnikatele, který používá městské peníze na podnikání a pomalu likviduje malé podnikatele ve stejném oboru. Vzniká tak paradox. Místní podnikatelé platí vysoké daně, aby za ně stát (město) mohl provozovat zvýhodněnou konkurenci, která je postupně likviduje. Vlastně si tím platí svou likvidaci.

Pokud se náhodou objeví někdo, kdo chce rozjet nové podnikání, je třeba takového podnikatele veřejně znemožnit, pomluvit, potrestat a zničit. "Jakým právem se snažil živit sám, bez dozoru našeho státu?!“ “Jak si může malý začínající podnikatel dovolit nedodržovat všechny z desetitisíců předpisů, které stát vydává takovou rychlostí, že je snad nikdo ani nemá šanci přečíst, natož dodržovat?“

Nelíbí se mi, když člověk, který se chce sám uživit, je likvidován neskutečně velkým počtem předpisů. Za peníze, které zaplatí na pokutách a daních, si město, nebo stát dotují podnikání svých úředníků nebo jejich známých a rodinných příslušníků.

V médiích jsou pak městské společnosti chváleny a podnikatelé pomlouváni. Lidem je vtloukáno do hlav, že za vše špatné může špatně fungující tržní hospodářství, a že je třeba ho řádně zregulovat, tzn. „dusit“ podnikatele a za jejich těžce vydělané peníze skrz daně a pokutu financovat podnikající úředníky.

Důležité

Nenuťme podnikatele pomocí vysokých daní si financovat svou likvidaci. Platit daně, aby je podnikající úředník mohl ničit nižší dotovanou cenou.

Recept je jednoduchý – nízké daně

Nízké daně by nechaly peníze podnikatelům, aby mohli zaměstnávat víc zaměstnanců. Nízké daně by znemožnily úředníkům financovat své podnikatelské záměry.

Karel Kropš,
člen Svobodných

Článek byl publikován na webu pobočky Svobodní Písek.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31