Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

„V kulturní válce v USA si nelze vybrat ani jednu stranu,“ uvedl Luboš Zálom pro IVK

„V kulturní válce v USA si nelze vybrat ani jednu stranu,“ uvedl Luboš Zálom pro IVK

V červnu poskytl náš místopředseda své vyjádření na anketní otázku pro Institut Václava Klause: Co se to děje s USA?Amerika zažívá mimořádnou vlnu politického násilí. Děje se tak v roce, který je rokem volebním, což situaci dále přidává na výbušnosti. Jde pouze o čistě americký fenomén spojený s minoritami a nefungujícím multikulturalismem? Nebo jde o širší jev? O další etapu kulturních válek aktuálně přiživených koronavirovým „lockdownem“, ekonomickým propadem a spuštěných smrtí černocha Floyda?

Nepokoje v USA nejsou nic překvapivého. Je to logické vyústění věcí a bylo jen otázkou, co bude roznětkou. Filozofické, kulturní a morální prostředí v USA a nejen tam k tomu směřuje dlouhá desetiletí, od 60. let minulého století. Americká filozofka Ayn Randová na to upozorňovala už po roce 1969 a analyzovala příčiny jako konflikt mezi racionalitou a emocemi. Viz její před-náška Apollo and Dionysus.

Nepokoje v 60. letech propukly v amerických univerzitách, jejichž vliv pak utvářel kulturní a politické prostředí. Tím vlivem je iracionalismus, emocionalismus a nihilismus. Praktickým projevem jsou rozbité výlohy, vypálené obchody a zničené sochy, nikoliv rozumná diskuze o principech. A veřejnost, která tomu čelí, je morálně odzbrojena. Lze-li současný stav nazvat kulturní válkou či revolucí, její projevy budou stále ostřejší a nebudou se držet jen v hranicích USA – což už vidíme. A důležité je, že v této válce si nelze vybrat ani jednu stranu: alt-right uskupení, příznivci prezidenta Trumpa, nacionalisté, proti nim hnutí Black Lives Matter a progresivní levičáci – všichni jsou produktem stejného dlouhodobého filo-zofického působení. A hlas racionality zní v tom všem křiku zoufale slabě.

Celé vydání si můžete přečíst zde.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31