Nesmíme dovolit, aby hotovost zanikla

Nesmíme dovolit, aby hotovost zanikla

Mnoho zemí na celém světě v posledních letech zpřísňuje zákony, které mají zabránit tzv. praní špinavých peněz či dokonce financování teroristické činnosti. Svobodní však za těmito legislativními věcmi vidí skrytou hrozbu, která může vést k postupnému zákazu platby v hotovosti, což by v konečném důsledku vedlo k dalšímu omezení svobod občanů tak, jak je známe dnes.

„V současnosti vidíme například v Kanadě, že zákony zavedené údajně proti „praní špinavých peněz“ nebo „proti financování teroristické činnosti“ zásadním způsobem omezují hotovostní platby a jsou zneužity proti slušným občanům, kteří již jen nechtěli slepě poslouchat příkazy vlády kanadského diktátora. Nesmíme dovolit, aby hotovost zanikla. Omezování hotovostních plateb totiž povede k postupnému zákazu hotovosti,“ upozornil v těchto dnech Libor Vondráček, předseda Svobodných.

Podle Vondráčka již dnes zákony proti praní špinavých peněz výrazně omezují volné zasílání peněz. „Držení hotovosti v době záporných úroků se vládám nehodí, neboť lidé by hotovost hromadili a neměli by peníze na běžných účtech, kde by jim banky mohly peníze formou záporných úroků brát. Navíc zadržování peněz z důvodu zákonů proti praní špinavých peněz povede ke konci jejich směnné funkce a bude znamenat riziko ve výpadku cashflow a neplnění závazků pro jejich uživatele,“ domnívá se Libor Vondráček, který však vytáhl z rukávu ještě jedno velké nebezpečí.

„V neposlední řadě tento trend bude znamenat totální kontrolu nad tím kdo, za co a kolik platí. Dnes si koupíte a za pět let se vás finančák zeptá na … cokoli. Nedoložíte? Přijde pokuta. Nezaplatíte? Přijde exekuce,“ upozornil předseda Svobodných.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31