Vondráček: Máme plán, jak lidem nechat v kapsách až 8 miliard

Vondráček: Máme plán, jak lidem nechat v kapsách až 8 miliard

Českou republikou koluje petice, kvůli které by měla zpozornět jak Česká televize, tak Český rozhlas. Právníkovi Liboru Vondráčkovi došla trpělivost a společně se svými kolegy ze Svobodných spustili velkou petiční akci. „Chceme vědět, kolik lidí je skutečně nespokojeno s českými veřejnoprávními médií,“ vysvětlil, proč jde na steč s vlivnými českými médií a chce prosadit zrušení povinností koncesionářských poplatků.

„Jako Svobodní to říkáme dlouhou dobu. Veřejnoprávní vysílání je přežitkem z doby, kdy televizní vysílání bylo dostupné jen pár oligarchům. Tehdy šlo o velmi drahé technologie, které si mohl dovolit jen málokdo a možná mělo nějaký historický význam financovat z kapes daňových poplatníků veřejnoprávní média. Ale dnes může televizi provozovat téměř každý podnikatel, konkurenční prostředí je obrovské, a proto jsme přesvědčeni o tom, že by Česká televize a Český rozhlas neměly být nijak zvýhodňovány tím, že dostávají povinné koncesionářské poplatky, které musíme všichni platit ze zákona, pokud máme televizní nebo rozhlasový přijímač,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných.

Spustil proto online petici za zrušení povinných televizních a rozhlasových poplatků, ke které se může kdokoliv připojit online. „Domníváme se, že základem kvalitních služeb je možnost svobodné volby a s tím související zdravé konkurenční prostředí, ze kterého by Český rozhlas a Česká televize neměly být vyjmuty,“ píše se v petici, která se rychle šíří. 

Signatář petice Libor Vondráček zároveň upozornil na další podstatnou věc. „Mnozí lidé si všímají toho, že si především v poslední době Česká televize přisvojuje pojmy jako je objektivita, pravda, vyváženost. Ale realita je přitom zcela jiná. Česká televize často informuje zcela tendenčně,“ nešetří kritikou směrem ke Kavčím horám.  

„Právě proto, že situace došla až do tohoto stavu, kdy čím dál více lidí Českou televizi absolutně nesleduje, protože nedokáže snášet tyto tendenční prezentace nejrůznějších událostí a informací, chceme zvýšit tlak na to, aby koncesionářské poplatky byly dobrovolné. Kdo má Českou televizi rád, komu přináší užitek, kdo se bude na ní dívat, ať ji dále platí, ale ať není ze zákona nijak zvýhodňována oproti ostatním televizím, které musí zdroje sbírat jiným způsobem, například pomocí reklamy,“ popsal hlavní princip návrhu Svobodných jejich předseda.  

Přitom nejde o malé peníze. Český rozhlas vybere každý rok na koncesionářských poplatcích přibližně dvě miliardy a Česká televize dokonce 5,6 miliard korun. „Naopak komerční televize se musí hodně snažit, aby přežily a prosadily se na trhu, musí zvyšovat svoji sledovanost a musí fungovat tak, aby jejich práci někdo ocenil. Zatímco Česká televize má v tomto směru velkou výhodu a tato výhoda je nefér vůči ostatním provozovatelům televizního vysílání. A podobně je tomu také u Českého rozhlasu,“ dodal Libor Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31