Havrda: Poctivě pracující občan se stal dojnou krávou pro stát a jeho kamarády

Havrda: Poctivě pracující občan se stal dojnou krávou pro stát a jeho kamarády

Náš místopředseda a garant pro zdravotnictví MUDr. Miroslav Havrda poskytl rozhovor pro Hradecký deník.

Miroslav Havrda z Hradce Králové je úspěšný lékař, neurolog a zakladatel podiatrie v České republice. Nejen jako lékař, ale také jako občan a rodič, je dlouhodobým kritikem vládních opatření, souvisejících s bojem pro onemocnění Covid-19. Podle jeho slov je nepřijatelné pokračovat ve strategii lockdownů či uzavírání škol. „Ohrožené musíme chránit, nemocné léčit a zdravé nechat žít,“ říká v rozhovoru lékař Miroslav Havrda, lídr formace Trikolora Svobodní Soukromníci v Královehradeckém kraji.

Problematika zdravotnictví se v posledních letech zúžila na Covid-19. Jak se na pandemii díváte z vašeho pohledu?

Jako lékaři a členovi Zdravého fóra je mi jasné, že nyní již nejde o zdraví našich občanů. Z Covidu se stal politický problém. Nezákonnými vyhláškami vlády opakovaně dochází k porušování zákonů České republiky, což je v demokratické zemi zcela nemyslitelné. Od začátku epidemie razím heslo „Ohrožené chránit, nemocné léčit a zdravé nechat žít“. To neznamená, že jsem proti očkování starých a nemocných lidí. Před virem nás však neochrání experimentální vakcína ani stát. My sami se musíme účinně bránit.

Někteří odborníci předpokládají, že nás na podzim čeká další vlna šíření Covid-19. Hrozí nám podle vás další přísná omezení?

Za sebe říkám, že musíme za všech okolností zabránit pokračování či znovuzavedení restrikcí a „lockdownů“ či dokonce zavření škol. Je nutné zrušit totalitní pandemický zákon a odmítnout zavedení COVID pasu. Za všech okolností je třeba nechat otevřené školy na všech stupních bez jakýchkoliv omezení a připravit plán, jak vynahradit dětem čas, ztracený distanční výukou. Zároveň musí příští vláda zajistit náhradu škod, způsobených nezákonnými opatřeními ministerstva zdravotnictví a dohlédnout na potrestání viníků.

Covid-19 však není jediný problém, který trápí zdravotnictví. Je něco, na co by se v oblasti zdravotnictví měla příští vláda prioritně soustředit?

Domnívám se, že je důležité narovnat vztah mezi pacientem, zdravotní pojišťovnou a zdravotnickým zařízením. Dnešní model zdravotnictví je nespravedlivý, limitující a destabilizovaný. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že hlavní investice ve zdravotnictví musí být do lidí. Proto je třeba zajistit okamžité navýšení počtu přijímaných mediků a dalších zdravotníků. Pro lékaře musí být stanovena transparentní pravidla postgraduálního vzdělávání, včetně odpovídajícího finančního ohodnocení. Domnívám se také, že je třeba zrušit nezákonné limitace pro ambulantní praxe. V privátní sféře musí platit základní pravidlo, že je nadstandardem vše, co není hrazeno zdravotní pojišťovnou. Hodnota práce soukromého zdravotnického zařízení má vycházet z ekonomických parametrů, které běžně platí pro soukromý sektor.

Kde vidíte hlavní problémy vašeho kraje?

Z Hradce Králové je velmi špatné spojení autem i vlakem. Stále čekáme na dostavbu páteřních dálnic, chybí železniční koridor směrem do Polska. V nemocnicích schází lékaři a další zdravotníci. Nemocnice sice postavíme a vybavíme je třeba i na dluh přístroji, zdravotníky si však na 3D tiskárně nevyrobíme. Již více než deset let říkám, že pokud by se v nemocnicích skutečně dodržoval zákoník práce, musela by být okamžitě uzavřena minimálně třetina oddělení.

Zdroj: Hradecký deník

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31