Můžeme být

svobodnou zemí

Ano, opravdu je to možné. Pokud máte chvilku,
rádi vám představíme, jak toho chceme dosáhnout my.
Budeme rádi, pokud nás podpoříte!

Chci vědět víc

Kandidáti v Pardubickém kraji

Josef Káles

Mgr. Josef Káles

28 let, Chrudim
lídr v Pardubickém kraji
politolog, zastupitel města Chrudim

Místopředseda Svobodných obdivuje Aloise Rašína a bývalého britského premiéra Williama Gladstona. Má rád přírodu a sport a je svobodný.

Absolvoval obory politologie, mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně. Pracovní zkušenosti získal jako redaktor portálů zaměřených na politiku, redaktor regionálního deníku nebo například jako marketingový a office koordinátor ve vzdělávací společnosti.

Je zakládajícím členem Strany svobodných občanů, v roce 2014 byl za Svobodné zvolen zastupitelem města Chrudim a v roce 2016 se stal republikovým místopředsedou strany. Živí se oborem, který vystudoval.

Facebook kandidáta

Další kandidáti

Jméno a příjmeníPovoláníBydlištěVěk
2Ing. Josef Lebduškapodnikatel a soukromý zemědělecChrudim66
3Ing. Vladimír Saifrvedoucí MKK HlinečanHoletín54
4Luděk Šormprovozovatel Perníkové chaloupkyRáby58
5Mgr. Věra Dudmanováživnostnice a farmářkaPoříčí u Litomyšle42
6Ing. Zdeněk Přikrylživnostník, strojařPardubice51
7Martin Kašpar, Dip.Mgmtmarketingový manažerČeská Třebová48
8Ing. Pavel PrudilživnostníkMoravská Třebová52
9Petra PokornáhoteliérkaChrudim42
10Michal Mikulaředitel firmyTrhová Kamenice45
11Pavel Eliáš, DiStechnik lékařských přístrojůPardubice42
12Mgr. Richard Neugebauertenisový trenérŽamberk48
13Jaroslav FliegerprogramátorPardubice35
14Lucie HoldapersonalistkaHlinsko34
15Petr RydvalživnostníkPardubice48
16Václav KošnarekonomČeská Třebová54
17MUDr. Milan ProvazníklékařPolička50
18Tereza Sladkovskástudentka medicíny a ekonomiePraha24
19Petr Lichtenbergtechnicko-ekonomický pracovníkChrudim58

Videa

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Totální masakr aneb ekonomická diskuse, která vás zvedne ze židle
23.07. 2024

Markéta Šichtařová – komentář na reálné snížení mzdy v České republice, dle OECD o 7,5%
12.07. 2024 | Délka 17:13

Markéta Šichtařová | Horká linka
11.07. 2024 | Délka 38:25