Můžeme být

svobodnou zemí

Ano, opravdu je to možné. Pokud máte chvilku,
rádi vám představíme, jak toho chceme dosáhnout my.
Budeme rádi, pokud nás podpoříte!

Chci vědět víc

Kandidáti v Olomouckém kraji

David Herman

David Herman

28 let, Přerov
lídr v Olomouckém kraji
živnostník – specialista logistiky

Sportovní střelec a člen sdružení LEX byl v minulosti i předsedou sportovně střeleckého klubu. Studoval Liberálně konzervativní akademii Cevro. Je místopředsedou Svobodných v Olomouckém kraji.

Mezi jeho oblíbené osobnosti patří Tomáš Baťa, Ron Paul a Nigel Farage. Milovník sci-fi a rockové hudby je svobodný a bezdětný.

Další kandidáti

Jméno a příjmeníPovoláníBydlištěVěk
2Ing. Martin Staviařpřekladatel, lektorHranice33
3MUDr. Ivana StrouhaloválékařkaZábřeh50
4Mgr. Roman Nepšinskýředitel vývojeOlomouc37
5Jana FraitováživnostníkOlomouc72
6Mgr. Aleš HrubýIT konzultantPlumlov48
7Mgr. Pavla Hrušková Břeňovápřekladatelka, fotografkaOlomouc38
8Mgr. Daniel Zouharklasický filologŠošůvka28
9Mgr. Radek Dulkasoftwarový inženýrOlomouc37
10Ing. Jiří Králobchodní zástupceŠumperk58
11Mgr. Šárka RýznarovágrafičkaOlomouc42
12Miroslav Vodičkatechnolog strojírenstvíPňovice39
13Mgr. Pavel Hruškasoftwarový architektOlomouc41
14Ing. Vít Pospíšilvýrobní inženýr – materiálový specialistaKolšov29
15Martin Kusýzastupitel, montážní dělníkPolomí35
16Ing. Antonín Sedlářemeritní projektantSenice na Hané74
17Ing. Petr PracnýživnostníkOlomouc63
18Jiří PlívadůchodceLuká72
19Lenka RyšlinkovázdravotníkOlomouc49
20Tomáš Matějíčekživnostník v oblasti ITŠumperk37
21Ing. Jiří ŠpitálskýživnostníkOlomouc46
22Ing. Ondřej UhýrekIT analytikÚstí33
23Ing. Martin Strouhalfilmař – dokumentarista, welzlologZábřeh52

Videa

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Totální masakr aneb ekonomická diskuse, která vás zvedne ze židle
23.07. 2024

Markéta Šichtařová – komentář na reálné snížení mzdy v České republice, dle OECD o 7,5%
12.07. 2024 | Délka 17:13

Markéta Šichtařová | Horká linka
11.07. 2024 | Délka 38:25