Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: Mach v rozhlase, TV i online, Katalánsko i dění v regonech

Svobodní v médiích: Mach v rozhlase, TV i online, Katalánsko i dění v regonech

27. 9. byl Petr Mach hostem Českého rozhlasu Plus. Předvolební rozhovor byl o ekonomice, zdravotnictví, školství, o Romech, důchodech, dopravě, státním dluhu, regulacích a EU.

30. 9. byl Petr Mach hostem pořadu České televize Politické spektrumO účasti v pořadu poté vyšel na ČT24.cz článek Mach volá po referendu: EU se po brexitu nechytila za nos, naopak chce víc regulovatPředseda Strany svobodných občanů Petr Mach se před sněmovními volbami vzdal mandátu europoslance. Dospěl k závěru, že Evropská unie je nereformovatelná a chtěl by z ní vystoupit. Podobný názor má i Blok proti islamizaci či Občané 2011. „Evropská unie je hospodářský rozvoj. Desintegrace znamená hospodářský pokles. Bylo by nám hůře,“ oponoval Pavel Sehnal (ODA) v předvolební diskuzi České televize.

„Myslel jsem si, že po brexitu se Evropská unie chytne za nos, že se napraví, ale vypadá to, že ne. Naopak si myslí, že teď silný tandem Německa a Francie může ostatní státy regulovat ještě více,“ uvedl Mach. Svobodní proto chtějí uspořádat referendum a jejich předseda bude hlasovat pro vystoupení.

„Minimálně bych apelovat, aby naše budoucí vláda vyjednala dvě základní výjimky. Z migrační politiky, abychom tak jako Dánsko nepodléhali kvótám, a z povinného eura,“ sdělil Mach.

3. 10. zveřejnila internetová televize DVTV dvouminutový apel Petra Macha Neřiďte se podle zavádějících průzkumů a volte srdcem, říká Mach.

Účtenková loterie

1. 10. odvysílala TV Prima ve Zprávách v 18:55 reportáž o účtenkové loterii, ve které se vyjádřil Petr Mach: „Živnostníci pracují od rána do večera a jejich daně místo aby šly na platy učitelů, na fungování justice, tak jsou takhle rozdány lidem, kteří sednou a na internetu vyplní někde lísteček, aby mohli vyhrát.“ Na záznam se podívejte zde: https://www.facebook.com/svobodni/videos/1940116979579313/.

Dění v Katalánsku

Byznys noviny zveřejnily 1. 10. článek Klaus je pobouřen brutalitou Madridu vůči referendu: Žádá EK o odsouzení španělské vládyNásilí v Katalánsku odsoudili také Svobodní. „Svobodné hlasování patří k pilířům demokratické společnosti. Strach z výsledků voleb a znemožnění hlasování je vlastností totality a diktatury. Stává se jí dnes Španělsko?“

„Je opovrženíhodné bránit lidem svobodně hlasovat, je opovrženíhodné nasadit proti lidem policejní síly, je opovrženíhodné ze strachu z výsledku referenda střílet do občanů.“

„Je věcí Katalánců, zda chtějí, či nechtějí samostatnost. Věcí nás všech ostatních, bez ohledu na to, zda podporujeme jednotné Španělsko, nebo samostatné Katalánsko, je odsoudit totalitní praktiky. Svobodní odsuzují násilí na Kataláncích a vyjadřují podporu lidem, kteří jen chtějí projevit svou svobodnou vůli a hlasovat,“ uvedli Svobodní.

Tématu se věnovala i další média, například: Blesk.czDeník.cz, Info.cz a další.

O volbách

27. 9. zveřejnil Deník.cz článek Sněmovní volby jsou pro strany i soubojem o státní příspěvkyNejvyšší desetimilionovou roční dotaci na činnost a příspěvky za mandáty dostávají všechna uskupení, která se do Sněmovny dostala. Nyní jde tedy o ČSSD, hnutí ANO, KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a o Úsvit, který však v nadcházejících volbách nekandiduje. Stálý příspěvek, byť nižší – 6,4 milionu korun, pobírá i Strana zelených za volební zisk 3,19 procenta. Příspěvky za hlasy dostali po minulých volbách také Piráti, Svobodní a Strana práv občanů.

Stát vyplácí politickým stranám a hnutím každoročně kolem půl miliardy korun, loni to bylo 507 milionů. V roce sněmovních voleb je částka přibližně dvojnásobná, pohybuje se kolem miliardy korun. V minulém volebním roce 2013 stát poslal seskupením celkem 954 milionů korun.

ČTK zveřejnila 1. 10. Vizitky celostátních lídrů kandidujících politických subjektůPetr Mach (42) – vysokoškolský učitel, předseda Svobodných, bývalý europoslanec. Vystudoval obory statistika ekonometrie a finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1999 působil deset let v Centru pro ekonomiku a politiku (CEP), mezi roky 2003 a 2009 byl jeho výkonným ředitelem. Byl členem Mladých konzervativců (1995 až 1998), mezi roky 1997 a 2007 byl v ODS. V roce 2009 založil novou Stranu svobodných občanů. Do Evropského parlamentu byl zvolen v roce 2014, letos v srpnu oznámil, že se chce věnovat volební kampani do Sněmovny a Evropský parlament proto opouští. Je ženatý, má syna.

Server ZprávyTiscali.cz 2. 10. zveřejnil text Politické strany v předvolebních klipech: Kdo vede válku a kdo jen žvaní?Svobodní ve svém animovaném spotu přesvědčují, že vše je v našich rukou. Červená se rázem mění v zelenou a vše je možné: neplatit cizí dluhy a zachovat si českou korunu.

Deník Referendum 3. 10. zveřejnil text Do Sněmovny kandiduje rekordní počet žen, chybí lídryněVýrazně se liší i počet žen na kandidátkách stran, které mají reálnou šanci do Sněmovny prorazit. Ze subjektů s alespoň jednoprocentní podporou dopadli nejhůře bojovníci proti kvótám: Svobodní (15 %), TOP 09 (19,5 %) a Piráti (21,3 %). Naopak nejvíce žen se o post poslankyň uchází na kandidátkách stran, které kvóty dobrovolně zavedly. Zelení (40,2 %) používali kvóty pro poměrné zastoupení i pro určení pořadí už před minulými volbami.

Máslo

4. 10. zveřejnila Mladá fronta DNES na str. 11 článek Martina Pánka Drahé máslo na hlavě EUV příčinách zdražení másla se totiž výjimečně shodují eurooptimista Luděk Niedermayer i euroskeptik Petr Mach.

Bývalý europoslanec za opoziční klub Evropa svobody a přímé demokracie Petr Mach mluví podobně: „Vyčlenili 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o mili- ardu litrů mléka ročně. Zemědělci dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedo- daných 100 litrů mléka. EU tak platí za nevyrábění mléka.“ Oba politici jsou zároveň ekonomové, takže správně argumentují, že snížením nabídky mléka logicky vzroste jeho cena.

O daních

Novinky.cz zveřejnily 3. 10. článek Odpustit daně rodinám s dětmi? Stát to neutáhne, míní odborníciNulovou daň z příjmu pro všechny měla dříve ve volebním programu Strana svobodných občanů , která ale dnes chce sloučit daň z příjmu s odvody na sociální pojištění, což by podle předsedy strany, europoslance Petra Macha zvýšilo čistý příjem všech občanů o tisícovku.

„Zjistili jsme, že je velká část poplatníků, kteří daň z příjmu neplatí. Tento systém je spravedlivější,“ řekl Právu Mach.

S jejich návrhem ekonomka Šichtařová souhlasí. „Oproti návrhu SPD je toto zprůhlednění systému. Lidé si tak uvědomí, kolik doopravdy odvádějí. Dnes ani netuší, kolik svého zaměstnavatele vlastně stojí,“ řekla Právu.

Vyšlo i v tištěné podobě Práva na str. 2.

Různé

Metro zveřejnilo 3. 10. článek Sídla stran jsou na luxusních adresách, ale také v panelákuRelativně „ve vlastním“ jsou Svobodní. Své sídlo mají v činžovním domě na pražských Vinohradech, který vlastní jejich jediný europoslanec Jiří Payne. „Jsme malá strana, vlastní sídlo si dovolit nemůžeme,“ řekl deníku Metro místopředseda Jiří Kubíček. „Pan Payne jako jeden ze zakládajících členů je jako pan domácí důvěryhodná osoba,“ uvedl. Sídlo je proto jen korespondenční. Straníci pracují z domova online.

Vyšlo i v tištěné podobě na str. 7.

Průzkumy

29. 9. zveřejnily různé servery průzkum společnosti Median, který nám přisuzuje 2 %. Do poslaneckých lavic by podle průzkumu Median neusedli Starostové (4 %), Zelení (2,5 %) ani Svobodní (2 %).

Průzkum zveřejnily například Byznys novinyLidovky.cziDNES.cz a další. 30. 9. zveřejnily průzkum i tištěné mutace Deníku na str. 3.

Týden zveřejnil 2. 10. na str. 10 -11 výsledky výzkumu společnosti Médea Research Volební preference – září 2017Model zahrnuje odpovědi respondentů, kteří řekli, že pokud by se volby konaly nyní, tak by určitě šli volit, a zároveň byli ochotni říct, kterou stranu by volili. Představují tedy odhad výsledku voleb, pokud by se konaly nyní.

ANO 30,58 ČSSD 13,67 KSČM 10,92

Piráti 10,09 SPD 6,16 TOP 09 5,95 ODS 5,56 KDU-ČSL 4,59 STAN 3,83 SZ 3,61

Svobodní 2,23

Realisté 0,81

Zprávy z regionů

Česká Lípa

Českolipský deník 4. 10. na str. 2 zveřejnil článek Na volebním náměstí bylo nabitoČeská Lípa – Nemalý počet stran a hnutí kandidujících do letošních parlamentních voleb se podepsal i na itineráři záborů českolipského náměstí Edvarda Beneše. Zde totiž tradičně probíhají agitace politických subjektů. Včera krátce před polednem dorazili Svobodní, kteří lidem vysvětlovali své postoje na podporu živnostníků. Kdo měl zájem, mohl podepsat petici za referendum o setrvání v Evropské unii.

Pardubice

2. 10. zveřejnila Mladá fronta DNES na str. 14 článek Splavnit Labe? Lídři se neshodujíJosef Káles Svobodní: Zmiňované 3,5 miliardy by bylo prospěšnější investovat do silnic, které nejsou v dobrém stavu. Projekt splavnění Labe až do Pardubic mi dává smysl jen v případě, že se jeho realizace ujme soukromá společnost bez finanční spoluúčasti státu. Přepravci i jejich zákazníci dnes chtějí zboží doručovat přesně na čas, což jim náročnost lodní překládky zatím neumožňuje. Pokud by splavnění bylo tak potřeba a výhodné, jistě už by se soukromé firmy předháněly, která se projektu za své finance ujme.

Týdeník Chrudimsko zveřejnil 3. 10. článek na str. 7 a fotografii UKRADENÁ ZEĎ NÁŘKŮSvobodní měli v Pardubicích Zeď nářků, na kterou lidé psali své připomínky. Pak ji ale někdo ukradl.

Praha 9

Měsíčník Devítka zveřejnil 1. 10. na str. 4 rozhovor se Zuzanou Haberlovou Nejen o mateřských školách, transparentnosti a Divadle Gong.

(ler, dap)

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Na Petříně byla při příležitosti 20. výročí od vstupu do Evropské unie zveřejněna Markétou Šichtařová Charta 24.

Porovnání Charty 24 a Charty 77 v pdf.



P r o h l á š e n í  C h a r t y   24

Dne 01. 05. 2004 vstoupila Česká republika společně s dalšími devíti zeměmi do Evropské unie. Evropská unie vznikla na ideálech mezinárodní spolupráce a volného pohybu osob, pracovních sil, kapitálu, zboží i služeb. Smyslem jejího zrodu bylo přinášet všem občanům vyšší míru prosperity a osobní i politické svobody.

I kdybychom k ní cítili nevoli, je dnes pro Českou republiku závazná Listina základních práv Evropské unie. Naši občané mají právo a náš stát povinnost se jimi řídit.

Svobody a práva, na jejichž ideálech Evropské unie vznikla, jsou důležitými civilizačními hodnotami, k nimž v dějinách směřovalo úsilí mnoha pokrokových lidí. Vstup České republiky do Evropské unie měl tyto civilizační hodnoty stvrdit.

Dvacetileté výročí vstupu naší země do EU nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních občanských práv platí v naší zemi už opět – bohužel – jen na papíře.

Zcela iluzorní je např. právo na svobodu projevu a informací, zaručované článkem 11 hlavy II.

Desítkám tisíc našich občanů je znemožňováno získávat objektivní, nezkreslené a úplné informace, stejně tak jako vyjadřovat se veřejně na sociálních sítích či v médiích jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objekty nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se.

Statisícům dalších občanů hrozí, že projeví-li své názory na aktuální společenskovědní témata, ztratí pracovní a jiné možnosti, a to nejen ve veřejném sektoru, ale i u soukromých korporací.

Článku 16 hlavy II., zaručujícímu právo na svobodu podnikání, odporuje chování bank i pojišťoven, které pod taktovkou Evropské centrální banky a ideologie ESG odmítají poskytovat finanční služby společnostem angažujícím se v obranném či těžebním průmyslu, nebo firmám, které jsou v danou chvíli z nejrůznějších důvodů ocejchovány jako nežádoucí. Kritéria této ESG selekce jsou stanovována netransparentně s absencí demokraticky získaného mandátu.
V rozporu s článkem 21 hlavy III., zakazujícím jakoukoli diskriminaci založenou zejména na pohlaví, rase, barvě pleti, etnickém nebo sociálním původu, politických nebo jakýchkoli jiných názorech nebo příslušnosti k národnostní menšině, je obsazování pracovních míst na základě kvót odvolávajících se na příslušnost k daným skupinám.

V rozporu s článkem 8 hlavy II. zaručujícím právo na ochranu osobních údajů, dále s článkem 16 hlavy II. zajišťujícím občanům Unie právo na svobodné podnikání a také v rozporu s článkem 45 hlavy V. zajišťujícím všem občanům Evropské unie právo volně se pohybovat a pobývat na území členských států, bylo jednání většiny členských států během období pandemie. Jednání naší vlády minulé i současné během pandemie bylo nejen v rozporu s původními hodnotami EU, ale i v rozporu s naší vlastní Ústavou. Nepojmenovat zločin znamená legalizovat jeho opakování!

Svoboda pohybu kapitálu, zboží i služeb je jen zdánlivá, jak ukazuje například nedostatek léků v Evropské unii.

Uplatnění práva vyhledávat, přijímat, rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, bez ohledu na hranice, ať ústně, písemně nebo tiskem (článek 11 hlavy II.) je stíháno nejen mimosoudně, ale i soudně, často pod rouškou údajného šíření dezinformací.

Svoboda veřejného projevu je potlačena centrálním řízením veřejnoprávních sdělovacích prostředků i publikačních a kulturních zařízení. Žádný politický, filozofický i vědecký názor nebo umělecký projev jen trochu se vymykající úzkému rámci oficiální ideologie či estetiky nemůže být zveřejněn ve veřejnoprávních médiích či na sociálních sítích; je znemožněna veřejná kritika krizových společenských jevů; je vyloučena možnost veřejné obrany proti nepravdivým a urážlivým nařčením oficiální propagandy (zákonná ochrana lidské důstojnosti, jednoznačně zaručována článkem 1 hlavy I., v praxi neexistuje – viz např. označování lidí vyjadřujících nedůvěřivost vůči deklarovaným účinkům vakcín za dezinformátory, nebo označování lidí odmítajících tvrzení o původu energetické krize ve válce na Ukrajině za putinovce a dezoláty); lživá obvinění nelze vyvrátit. V předních společenských tématech často spojených s enormními veřejnými výdaji ze státních rozpočtů členských zemí EU je vyloučena otevřená diskuse.
Mnoho vědeckých a akademických pracovníků i jiných občanů je diskriminováno jen proto, že legálně zveřejňují či otevřeně vyslovují názory, které současná politická moc odsuzuje.

Svobodné hlasování, základní princip demokracie, je systematicky omezováno mocenskou svévolí; oklešťování hlasovacích práv jednotlivých zemí v rámci Unie je praktikováno odpíráním příjmů ze strukturálních fondů Unie. Nad zeměmi s odlišným politickým nebo společenskovědním postojem trvale visí hrozba odepření nebo ztráty hlasovacích práv.

Nástrojem omezení a často i úplného potlačení řady občanských práv je systém faktického podřízení všech institucí a organizací ve státě politickým direktivám Evropské unie. Nové zákony a ideologie jsou často prosazovány politicky aktivními a nikým nevolenými neziskovými organizacemi financovanými z veřejných peněz, přitom však rozhodujícím způsobem ovlivňují činnost zákonodárných i výkonných orgánů státní správy, justice, zájmových i všech ostatních společenských organizací, politických stran, podniků, ústavů, úřadů, škol a dalších zařízení.

Další občanská práva, včetně práva na nezasahování do soukromého života, do rodiny, domova nebo korespondence (článek 7 hlavy II.), jsou povážlivě narušována také tím, že ministerstvo vnitra nejrůznějšími způsoby kontroluje život občanů, například budováním sítě informátorů z řad obyvatelstva (získávaných výzvami k „whistleblowingu“ neboli udavačství). Dochází ke kontrole soukromé pošty na sociálních sítích. Média jsou motivována ke spolupráci se státem. Tato činnost není regulována zákony, občan se proti ní nemůže nijak bránit.

Svévolně se postupuje i při udělování vstupních víz cizím státním příslušníkům, z nichž mnozí získávají status uprchlíka jen na základě deklarace, že jsou v mateřské zemi údajně pronásledováni.

Kromě nedodržování předpisů vůči vlastním občanům nerespektuje Evropská unie ani své závazky vůči jiným zemím. Ve článku 216 Smlouvy o fungování Evropské unie se EU hlásí k tomu, že jsou dohody uzavřené Unií (jako například smlouva o volném obchodu GATT94 podepsaná u Světové obchodní organizace) závazné pro orgány Unie i pro členské státy. Při rozchodu s Velkou Británií ovšem EU tento svůj závazek porušila, protože trvala na vytvoření nových obchodních překážek tam, kde dříve nebyly.

Evropská unie, ve které dnes žijeme, již není stejnou Evropskou unií, pro kterou se občané České republiky vyslovili ve všelidovém referendu. Ideály, na nichž Evropská unie vznikla, měly za cíl posílit svobodu a prosperitu a odstranit byrokratické bariery pro mezinárodní spolupráci; dnešní směřování Evropské unie však vede k oklešťování občanských svobod, cílenému ničení prosperity a zavádění stále nových byrokratických překážek vůči svobodnému podnikání.
Dobré vztahy se mohou tvořit pouze na dobrovolné bázi, tedy bez nátlaku, kde základní motivací k uzavření dohody je oboustranná spokojenost. Souhlas s přijetím jakýchkoli závazků musí být informovaný. Neměla by mu tedy předcházet jednostranná kampaň, ale vyvážená diskuse.

Posledním pokusem o vytěsnění odborné diskuse nad závažným tématem je snaha vládnoucích elit protlačit navzdory převládající vůli lidu a závěrům ekonomických analýz přijetí společné evropské měny euro. Jako sebevědomý národ a sebevědomí občané deklarujeme, že naše měna musí být nástrojem dosažení prosperity. Prosperita nesmí být obětována za účelem získání jakékoliv nové měny.
Lze ovšem identifikovat i další závažné snahy o vyhýbání se seriózní veřejné diskusi nad dokumenty, jejichž podstata – drastické oslabením naší suverenity – je překryta falešnou rouškou veřejného blaha.

Někteří občané na soustavné porušování demokratických principů upozorňují a dožadují se nápravy; jejich hlasy jsou však upozaďovány, cenzurovány, anebo se stávají předmětem nejrůznějšího očerňování.

Odpovědnost za dodržování občanských práv v zemi padá samozřejmě především na politickou a státní moc. Ale nejen na ni. Každý nese svůj díl odpovědnosti za obecné poměry, a tedy i za dodržování uzákoněných paktů, které k tomu ostatně zavazují nejen vlády, ale i všechny občany.
Pocit této spoluodpovědnosti nás přivedl k myšlence vytvořit CHARTU 24, jejíž vznik dnes veřejně oznamujeme.

CHARTA 24 je volné, neformální a otevřené provolání lidí různých přesvědčení, různé víry a různých profesí, které spojuje vůle jednotlivě i společně se zasazovat o respektování přirozených lidských práv v naší zemi i ve světě.

CHARTA 24 vyrůstá ze zázemí lidí, kteří sdílejí starost o osud ideálů, s nimiž spojili a spojují svůj život a práci.

CHARTA 24 není organizací, nemá stanovy, stálé orgány a organizačně podmíněné členství. Patří k ní každý, kdo souhlasí s její myšlenkou, šíří její text a podporuje ji.

CHARTA 24 není základnou k opoziční politické činnosti. Chce sloužit k prosperitě, hrdosti a sebevědomí našeho národa. Svým symbolickým jménem zdůrazňuje CHARTA 24, že vychází z textu CHARTY 77, který pozměňuje pouze mírně a pouze natolik, aby správně pojmenovával instituce a problémy existující 47 let po vzniku CHARTY 77; hlavní myšlenky textu CHARTY 77 - dodržování uzákoněných svobod – však zůstávají nedotčeny.

Signatáři a mluvčí CHARTY 24
Ing. Markéta Šichtařová
Ing. Tomáš Zítko
Mgr. Libor Vondráček

Podepsat Chartu 24:

Zásady zpracování osobnách údajů – Komunikaci s petenty obstarává Libor Vondráček

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31