Svobodní v médiích: Mach v rozhlase, TV i online, Katalánsko i dění v regonech

Svobodní v médiích: Mach v rozhlase, TV i online, Katalánsko i dění v regonech

27. 9. byl Petr Mach hostem Českého rozhlasu Plus. Předvolební rozhovor byl o ekonomice, zdravotnictví, školství, o Romech, důchodech, dopravě, státním dluhu, regulacích a EU.

30. 9. byl Petr Mach hostem pořadu České televize Politické spektrumO účasti v pořadu poté vyšel na ČT24.cz článek Mach volá po referendu: EU se po brexitu nechytila za nos, naopak chce víc regulovatPředseda Strany svobodných občanů Petr Mach se před sněmovními volbami vzdal mandátu europoslance. Dospěl k závěru, že Evropská unie je nereformovatelná a chtěl by z ní vystoupit. Podobný názor má i Blok proti islamizaci či Občané 2011. „Evropská unie je hospodářský rozvoj. Desintegrace znamená hospodářský pokles. Bylo by nám hůře,“ oponoval Pavel Sehnal (ODA) v předvolební diskuzi České televize.

„Myslel jsem si, že po brexitu se Evropská unie chytne za nos, že se napraví, ale vypadá to, že ne. Naopak si myslí, že teď silný tandem Německa a Francie může ostatní státy regulovat ještě více,“ uvedl Mach. Svobodní proto chtějí uspořádat referendum a jejich předseda bude hlasovat pro vystoupení.

„Minimálně bych apelovat, aby naše budoucí vláda vyjednala dvě základní výjimky. Z migrační politiky, abychom tak jako Dánsko nepodléhali kvótám, a z povinného eura,“ sdělil Mach.

3. 10. zveřejnila internetová televize DVTV dvouminutový apel Petra Macha Neřiďte se podle zavádějících průzkumů a volte srdcem, říká Mach.

Účtenková loterie

1. 10. odvysílala TV Prima ve Zprávách v 18:55 reportáž o účtenkové loterii, ve které se vyjádřil Petr Mach: „Živnostníci pracují od rána do večera a jejich daně místo aby šly na platy učitelů, na fungování justice, tak jsou takhle rozdány lidem, kteří sednou a na internetu vyplní někde lísteček, aby mohli vyhrát.“ Na záznam se podívejte zde: https://www.facebook.com/svobodni/videos/1940116979579313/.

Dění v Katalánsku

Byznys noviny zveřejnily 1. 10. článek Klaus je pobouřen brutalitou Madridu vůči referendu: Žádá EK o odsouzení španělské vládyNásilí v Katalánsku odsoudili také Svobodní. „Svobodné hlasování patří k pilířům demokratické společnosti. Strach z výsledků voleb a znemožnění hlasování je vlastností totality a diktatury. Stává se jí dnes Španělsko?“

„Je opovrženíhodné bránit lidem svobodně hlasovat, je opovrženíhodné nasadit proti lidem policejní síly, je opovrženíhodné ze strachu z výsledku referenda střílet do občanů.“

„Je věcí Katalánců, zda chtějí, či nechtějí samostatnost. Věcí nás všech ostatních, bez ohledu na to, zda podporujeme jednotné Španělsko, nebo samostatné Katalánsko, je odsoudit totalitní praktiky. Svobodní odsuzují násilí na Kataláncích a vyjadřují podporu lidem, kteří jen chtějí projevit svou svobodnou vůli a hlasovat,“ uvedli Svobodní.

Tématu se věnovala i další média, například: Blesk.czDeník.cz, Info.cz a další.

O volbách

27. 9. zveřejnil Deník.cz článek Sněmovní volby jsou pro strany i soubojem o státní příspěvkyNejvyšší desetimilionovou roční dotaci na činnost a příspěvky za mandáty dostávají všechna uskupení, která se do Sněmovny dostala. Nyní jde tedy o ČSSD, hnutí ANO, KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a o Úsvit, který však v nadcházejících volbách nekandiduje. Stálý příspěvek, byť nižší – 6,4 milionu korun, pobírá i Strana zelených za volební zisk 3,19 procenta. Příspěvky za hlasy dostali po minulých volbách také Piráti, Svobodní a Strana práv občanů.

Stát vyplácí politickým stranám a hnutím každoročně kolem půl miliardy korun, loni to bylo 507 milionů. V roce sněmovních voleb je částka přibližně dvojnásobná, pohybuje se kolem miliardy korun. V minulém volebním roce 2013 stát poslal seskupením celkem 954 milionů korun.

ČTK zveřejnila 1. 10. Vizitky celostátních lídrů kandidujících politických subjektůPetr Mach (42) – vysokoškolský učitel, předseda Svobodných, bývalý europoslanec. Vystudoval obory statistika ekonometrie a finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1999 působil deset let v Centru pro ekonomiku a politiku (CEP), mezi roky 2003 a 2009 byl jeho výkonným ředitelem. Byl členem Mladých konzervativců (1995 až 1998), mezi roky 1997 a 2007 byl v ODS. V roce 2009 založil novou Stranu svobodných občanů. Do Evropského parlamentu byl zvolen v roce 2014, letos v srpnu oznámil, že se chce věnovat volební kampani do Sněmovny a Evropský parlament proto opouští. Je ženatý, má syna.

Server ZprávyTiscali.cz 2. 10. zveřejnil text Politické strany v předvolebních klipech: Kdo vede válku a kdo jen žvaní?Svobodní ve svém animovaném spotu přesvědčují, že vše je v našich rukou. Červená se rázem mění v zelenou a vše je možné: neplatit cizí dluhy a zachovat si českou korunu.

Deník Referendum 3. 10. zveřejnil text Do Sněmovny kandiduje rekordní počet žen, chybí lídryněVýrazně se liší i počet žen na kandidátkách stran, které mají reálnou šanci do Sněmovny prorazit. Ze subjektů s alespoň jednoprocentní podporou dopadli nejhůře bojovníci proti kvótám: Svobodní (15 %), TOP 09 (19,5 %) a Piráti (21,3 %). Naopak nejvíce žen se o post poslankyň uchází na kandidátkách stran, které kvóty dobrovolně zavedly. Zelení (40,2 %) používali kvóty pro poměrné zastoupení i pro určení pořadí už před minulými volbami.

Máslo

4. 10. zveřejnila Mladá fronta DNES na str. 11 článek Martina Pánka Drahé máslo na hlavě EUV příčinách zdražení másla se totiž výjimečně shodují eurooptimista Luděk Niedermayer i euroskeptik Petr Mach.

Bývalý europoslanec za opoziční klub Evropa svobody a přímé demokracie Petr Mach mluví podobně: „Vyčlenili 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o mili- ardu litrů mléka ročně. Zemědělci dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedo- daných 100 litrů mléka. EU tak platí za nevyrábění mléka.“ Oba politici jsou zároveň ekonomové, takže správně argumentují, že snížením nabídky mléka logicky vzroste jeho cena.

O daních

Novinky.cz zveřejnily 3. 10. článek Odpustit daně rodinám s dětmi? Stát to neutáhne, míní odborníciNulovou daň z příjmu pro všechny měla dříve ve volebním programu Strana svobodných občanů , která ale dnes chce sloučit daň z příjmu s odvody na sociální pojištění, což by podle předsedy strany, europoslance Petra Macha zvýšilo čistý příjem všech občanů o tisícovku.

„Zjistili jsme, že je velká část poplatníků, kteří daň z příjmu neplatí. Tento systém je spravedlivější,“ řekl Právu Mach.

S jejich návrhem ekonomka Šichtařová souhlasí. „Oproti návrhu SPD je toto zprůhlednění systému. Lidé si tak uvědomí, kolik doopravdy odvádějí. Dnes ani netuší, kolik svého zaměstnavatele vlastně stojí,“ řekla Právu.

Vyšlo i v tištěné podobě Práva na str. 2.

Různé

Metro zveřejnilo 3. 10. článek Sídla stran jsou na luxusních adresách, ale také v panelákuRelativně „ve vlastním“ jsou Svobodní. Své sídlo mají v činžovním domě na pražských Vinohradech, který vlastní jejich jediný europoslanec Jiří Payne. „Jsme malá strana, vlastní sídlo si dovolit nemůžeme,“ řekl deníku Metro místopředseda Jiří Kubíček. „Pan Payne jako jeden ze zakládajících členů je jako pan domácí důvěryhodná osoba,“ uvedl. Sídlo je proto jen korespondenční. Straníci pracují z domova online.

Vyšlo i v tištěné podobě na str. 7.

Průzkumy

29. 9. zveřejnily různé servery průzkum společnosti Median, který nám přisuzuje 2 %. Do poslaneckých lavic by podle průzkumu Median neusedli Starostové (4 %), Zelení (2,5 %) ani Svobodní (2 %).

Průzkum zveřejnily například Byznys novinyLidovky.cziDNES.cz a další. 30. 9. zveřejnily průzkum i tištěné mutace Deníku na str. 3.

Týden zveřejnil 2. 10. na str. 10 -11 výsledky výzkumu společnosti Médea Research Volební preference – září 2017Model zahrnuje odpovědi respondentů, kteří řekli, že pokud by se volby konaly nyní, tak by určitě šli volit, a zároveň byli ochotni říct, kterou stranu by volili. Představují tedy odhad výsledku voleb, pokud by se konaly nyní.

ANO 30,58 ČSSD 13,67 KSČM 10,92

Piráti 10,09 SPD 6,16 TOP 09 5,95 ODS 5,56 KDU-ČSL 4,59 STAN 3,83 SZ 3,61

Svobodní 2,23

Realisté 0,81

Zprávy z regionů

Česká Lípa

Českolipský deník 4. 10. na str. 2 zveřejnil článek Na volebním náměstí bylo nabitoČeská Lípa – Nemalý počet stran a hnutí kandidujících do letošních parlamentních voleb se podepsal i na itineráři záborů českolipského náměstí Edvarda Beneše. Zde totiž tradičně probíhají agitace politických subjektů. Včera krátce před polednem dorazili Svobodní, kteří lidem vysvětlovali své postoje na podporu živnostníků. Kdo měl zájem, mohl podepsat petici za referendum o setrvání v Evropské unii.

Pardubice

2. 10. zveřejnila Mladá fronta DNES na str. 14 článek Splavnit Labe? Lídři se neshodujíJosef Káles Svobodní: Zmiňované 3,5 miliardy by bylo prospěšnější investovat do silnic, které nejsou v dobrém stavu. Projekt splavnění Labe až do Pardubic mi dává smysl jen v případě, že se jeho realizace ujme soukromá společnost bez finanční spoluúčasti státu. Přepravci i jejich zákazníci dnes chtějí zboží doručovat přesně na čas, což jim náročnost lodní překládky zatím neumožňuje. Pokud by splavnění bylo tak potřeba a výhodné, jistě už by se soukromé firmy předháněly, která se projektu za své finance ujme.

Týdeník Chrudimsko zveřejnil 3. 10. článek na str. 7 a fotografii UKRADENÁ ZEĎ NÁŘKŮSvobodní měli v Pardubicích Zeď nářků, na kterou lidé psali své připomínky. Pak ji ale někdo ukradl.

Praha 9

Měsíčník Devítka zveřejnil 1. 10. na str. 4 rozhovor se Zuzanou Haberlovou Nejen o mateřských školách, transparentnosti a Divadle Gong.

(ler, dap)

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31