Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Stanovisko k výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy

Stanovisko k výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy

V těchto dnech si připomínáme 54. výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, tedy armádami, které mnozí z nás tehdy pokládali za přátelské. Připomínka tohoto výročí je letos obzvláště významná. Zatímco v roce 1968 političtí představitelé ČSR až příliš ochotně (až na jednu čestnou výjimku) podepsali následný souhlas se vstupem vojsk, pár stovek kilometrů od nás se odehrává příběh, který upřednostňuje statečnost před poslušností.

V roce 1968 se Sovětský svaz (se všemi spojenci kromě Rumunska) stavěl do role ochránců českého a slovenského národa před “zhoubnou kontrarevolucí”. Hlavním cílem invaze přitom bylo nenechat uniknout ze své moci stát, který již nechce zcela poslouchat „východního velkého bratra“. Na základě podobného velmocenského přístupu dnes Rusko obhajuje invazi na Ukrajině jako záchranu tamních lidí před údajným fašismem.

Právě dnes chceme důrazně upozornit na to, co lze ztratit omlouváním jakékoliv invaze. Bránit svou existenci totiž není něco samoúčelného. Cílem je suverenita. Nikoliv brežněvovská sdílená suverenita, ale jediná možná suverenita, kterou nelze jakkoliv dělit nebo jí dávat jakékoliv přívlastky. Připomínáme, že suverenita není prázdné slovo, vhodné jen jako fanglička, jde-li o obranu Ukrajinců proti ruským agresorům.

Je to hodnota, kterou musíme bránit i my. Dlouhodobě varujeme, že režim Evropské unie nabývá stále patrnějších rysů brežněvovského pojetí suverenity. A pokud někdo mluví o právu ukrajinského národa na samostatnost, zatímco poslušně podřizuje naše vlastní české zájmy politické linii bruselských sociálních inženýrů, nemůže o sobě tvrdit, že hájí suverenitu jako univerzální hodnotu.

Nevoláme po izolaci ČR, po ukončení spolupráce se státy v Evropě, ani nefandíme dětinským bojkotům vůči ruským sportovcům nebo ruskému plynu či ropě, na kterých jsme dnes bohužel závislí.

Při výročí 21. srpna tedy musíme připomenout: i český národ si zaslouží být plně suverénní. I český národ si zaslouží nebýt vazalem. I český národ si zaslouží být svobodný. Nezapomínejte na to.

Stanovisko předsednictva Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31