Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Stanovisko k výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy

Stanovisko k výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy

V těchto dnech si připomínáme 54. výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, tedy armádami, které mnozí z nás tehdy pokládali za přátelské. Připomínka tohoto výročí je letos obzvláště významná. Zatímco v roce 1968 političtí představitelé ČSR až příliš ochotně (až na jednu čestnou výjimku) podepsali následný souhlas se vstupem vojsk, pár stovek kilometrů od nás se odehrává příběh, který upřednostňuje statečnost před poslušností.

V roce 1968 se Sovětský svaz (se všemi spojenci kromě Rumunska) stavěl do role ochránců českého a slovenského národa před “zhoubnou kontrarevolucí”. Hlavním cílem invaze přitom bylo nenechat uniknout ze své moci stát, který již nechce zcela poslouchat „východního velkého bratra“. Na základě podobného velmocenského přístupu dnes Rusko obhajuje invazi na Ukrajině jako záchranu tamních lidí před údajným fašismem.

Právě dnes chceme důrazně upozornit na to, co lze ztratit omlouváním jakékoliv invaze. Bránit svou existenci totiž není něco samoúčelného. Cílem je suverenita. Nikoliv brežněvovská sdílená suverenita, ale jediná možná suverenita, kterou nelze jakkoliv dělit nebo jí dávat jakékoliv přívlastky. Připomínáme, že suverenita není prázdné slovo, vhodné jen jako fanglička, jde-li o obranu Ukrajinců proti ruským agresorům.

Je to hodnota, kterou musíme bránit i my. Dlouhodobě varujeme, že režim Evropské unie nabývá stále patrnějších rysů brežněvovského pojetí suverenity. A pokud někdo mluví o právu ukrajinského národa na samostatnost, zatímco poslušně podřizuje naše vlastní české zájmy politické linii bruselských sociálních inženýrů, nemůže o sobě tvrdit, že hájí suverenitu jako univerzální hodnotu.

Nevoláme po izolaci ČR, po ukončení spolupráce se státy v Evropě, ani nefandíme dětinským bojkotům vůči ruským sportovcům nebo ruskému plynu či ropě, na kterých jsme dnes bohužel závislí.

Při výročí 21. srpna tedy musíme připomenout: i český národ si zaslouží být plně suverénní. I český národ si zaslouží nebýt vazalem. I český národ si zaslouží být svobodný. Nezapomínejte na to.

Stanovisko předsednictva Svobodných

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31