Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

„Hlas české vlády je v EU naprosto nedůležitý. Tak snad budou dotace na ty svetry,“ rýpl si Gregor

„Hlas české vlády je v EU naprosto nedůležitý. Tak snad budou dotace na ty svetry,“ rýpl si Gregor

Matěj Gregor patří mezi nejhlasitější české euroskeptiky. I přes své mládí založil a vede stále významnější spolek Odchod.eu a letos se chce zapojit ve svých domovských Vítkovicích také do komunální politiky. „V Praze budu lidem úplně k ničemu. Tady mohu svým sousedům, přátelům a dalším občanům pomáhat s každodenními problémy,“ říká Matěj Gregor, který však také chápe obavy lidí spojených s kritikou EU. „Naše země byla ještě před 30 lety pod kormidlem Sovětského svazu a v lidech to prostě je. Jakoukoliv snahu o ‚vzdálení se‘ Západu pak vnímají jako cestu zpět do Ruska. Můžu ale všechny uklidnit, že politika mimo brány Evropské unie se nerovná ruskému útlaku,“ zdůraznil Gregor.

Patříte mezi nejhlasitější kritiky Evropské unie. Co vede mladého člověka k tomu, že založí spolek a začne burcovat veřejnost k jinému pohledu na Unii, než který by bylo možné označit za většinový?  

Přispělo k tomu hlavně to, že jsem podobné hlasy neviděl. Ano, byly a jsou politické strany, které podobný program mají, ale chyběl mi právě občanský a energický pohled. Něco, co by opravdu informovalo o nešvarech EU a neškemralo to přitom o hlasy voličů. V takovém projektu jsem pak viděl skutečný přínos pro občanskou scénu euroskeptiků a pro budoucnost. 

Někteří lidé označují všechny kritiky Evropské unie za ty, kteří chtějí Českou republiky vytrhnout ze západní orientace a mocensky nás přimknout k Rusku či k Východu obecně. Je to tak, nebo jsou na omylu ti, kteří takto uvažují? 

Stejně tak můžeme označit podporovatele Green Dealu za pročínské aktivisty. Ale teď vážně. Chápu obavy lidí. Naše země byla ještě před 30 lety pod kormidlem Sovětského svazu a v lidech to prostě je. Jakoukoliv snahu o „vzdálení se“ Západu pak vnímají jako cestu zpět do Ruska. Můžu ale všechny uklidnit, že politika mimo brány Evropské unie se nerovná ruskému útlaku. Mohu zmínit Švýcarsko, některé státy Balkánu anebo Norsko, které to k Rusku nemá geograficky daleko. Jsme zemí v srdci Evropy, máme stále své spojence ve V4 a jsme členy NATO. Myslím si, že strašení Ruskem je jen planou výhrůžkou a je velmi důležité to vyvracet.  

Česká republika od července předsedá Radě EU. Jak byste komentoval dosavadní počínání vlády v této prestižní roli? Pomůže to nějak občanům naší země čelit současné inflační či energetické krizi?  

Zajímám se o dění v Česku i ve světě dost intenzivně a upřímně řeknu, že o předsednictví se mlčí jako v hrobě. Nic se neděje. Podle plánu probíhají všechny mítinky a přehlídky pohlavárů z EU, ale občanům se zatím žádný hmatatelný výstup ukázat nedá. Je to smutné a odpovídá to těm predikcím, které jsme já i spousta dalších lidí měli. Navyšovat rozpočet bylo velmi nezodpovědné a obávám se, že i konečná, navýšená částka, bude vyšší. Nedovedu si představit, jak by to mohlo lidem pomoct s energiemi. Hlas české vlády je v EU naprosto nedůležitý. Tak snad budou dotace na ty svetry. 

Zajímáte se však nejen o evropskou, ale také o domácí politiku. Před časem jste se stal krajským místopředsedou Svobodných v Moravskoslezském kraji. Co vás vedlo k tomuto kroku?  

Já jsem příznivcem Svobodných od roku 2017, to mi bylo 14 let. Se stranou programově v mnoha bodech souzním a v mnoha bodech bych ji rád obohatil o své myšlenky, znalosti a dovednosti. Ve straně je velká spousta mladých lidí a obrovská energie. Cítím, že pokud se nám povede být více vidět, zdokonalit náš způsob komunikace a neuhnout z našeho programu, tak budeme v budoucnu velmi úspěšní. Zároveň je velkým faktorem Libor Vondráček, který mi od začátku naší cesty pomáhal, komunikoval a vždy se snažil pro české euroskeptiky dělat maximum. Je mi ctí s ním a s dalšími lidmi uvnitř strany spolupracovat. Ve svém kraji bych chtěl rozšířit členské řady. V Odchodu máme členy různých stran a bojujeme za stejnou věc. Věřím, že i já ve Svobodných přispěji ke spojování euroskeptiků.

Zároveň jste se rozhodl zapojit do letošních komunálních voleb. Co si od toho slibujete?  

Je to má první kandidatura kdekoliv. Jsem hrdý Vítkovičák a dávám to celý život najevo. Ať už v hokeji, nebo v obci. Naši obec trápí spousta problémů a ve velké části zastupitelů nevidím motivaci je měnit. U jiných zase nevidím schopnosti. S pokorou a s velkým závazkem si od své kandidatury slibuji šanci, jak život v naší obci měnit. Zároveň získávám první zkušenosti, a kde jinde by měl politik  začít, než u sebe doma? V Praze budu lidem úplně k ničemu. Tady mohu svým sousedům, přátelům a dalším občanům pomáhat s každodenními problémy. 

Není přece jen svět Evropské unie a svět komunální politiky diametrálně odlišný? Jak to jde dohromady? 

To máte pravdu, až mě to rozesmálo, jak jsou ty životní cesty pestré. Politika je v bleděmodrém na hodně místech podobná. I ta obec je spoustou papírování, zbytečné byrokracie a často i plýtváním peněz. Jako v EU. Tu zatím změnit neumím. Ale i ve své obci bych chtěl ukázat, že poctivá práce, čestné hospodaření a jednodušší papírování může přinést krásné výsledky. Navíc vím, že pokud chci jednou něco dokázat, musím začít u sebe.  

Jako komunální politik asi nebudete řešit témata EU, je to tak? Na co se tedy chcete soustředit? Proč by měli voliči dát hlas právě vám?  

Problémem naší obce je hlavně bezpečnost. Máme velmi vysokou kriminalitu a mnoho lidé se zkrátka necítí ve Vítkovicích bezpečně. Rád bych tohle změnil. Myslím si, že jsem rázný člověk a mám tah na branku. To bych rád využil při vyjednávání s Městskou policií Ostrava. Máme na celé Vítkovice (8 tisíc obyvatel) jen 4 strážníky. A nikdo to neuměl vyřešit. Taky je problém, že někteří zastupitelé sedí na svém křesle i přes 20 let. A to nepřeháním. Máme na kandidátce zkušené a velmi schopné lidi a zároveň i mladé kandidáty, kteří na práci v obci mají čas a mnoho energie. 

Pokud budete úspěšní, můžete vyjmenovat tři konkrétní věci, na které se chcete zaměřit?  

Zmiňoval jsem bezpečnost a s tím souvisí také nepořádek v ulicích. Vandalové, přesypané popelnice. Tomu chceme zamezit pořizováním kamer ve spolupráci přímo s občany. Pokud ji chcete, obec vám na ní něco přispěje. Také chceme zapracovat na komunálním odpadu. Řada lidí ve Vítkovicích bydlí načerno, a nejsou pak popelnice. To vyřešíme a na černé nájemníky si došlápneme. Seniorům a dětem do 18 let, kteří nemají nezaplacené pokuty za přestupky, chceme dát odpad zdarma. A tou třetí věcí je komunikace. Pokud uspějeme, budeme pořádat pravidelná setkání s občany a radnice bude skutečně otevřená. Naši sousedé musí vědět, že kdykoliv mají problém, tak jim radnice pomůže. Od toho tu totiž je.

Když se zeptám opačně, čeho se naopak od vás voliči vůbec nedočkají?  

Nebudeme se za každou cenu cpát do vlády. Pokud nedostaneme silný mandát a hrozila by koalice s toxickými lidmi, raději setrváme v opozici. Ale i tam budeme odvádět poctivou a hlasitou práci. Taky nebudeme investovat další peníze do smuteční síně. Ta už stojí přes 110 miliónů, a pokud nám na ni magistrát Ostravy nepřispěje, tak už nedáme ani korunu. Síň bylo potřeba zrekonstruovat, ale zadlužit kvůli tomu obvod na 30 let opravdu nemůžeme. Hlavně věřím a slibuji, že se od nás voliči nedočkají zklamání. Žádné kamarádské kšefty, lhaní a nesplněné sliby.  Za svým programem a hlavně jménem si stojíme a nehodláme to za nic prodat ani vyměnit.

Matěj Gregor, člen Republikového výboru Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Matěj Gregor

Matěj Gregor

zastupitel Vítkovic a Moravskoslezský krajský předseda

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Matěj Gregor

Matěj Gregor

zastupitel Vítkovic a Moravskoslezský krajský předseda

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31