Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Chalupský: „V obchodech preferuji české produkty, ale jsem proti jakýmkoli kvótám, které křiví trh a svobodné rozhodování spotřebitele či prodejce“

Chalupský: „V obchodech preferuji české produkty, ale jsem proti jakýmkoli kvótám, které křiví trh a svobodné rozhodování spotřebitele či prodejce“

Podle této zákonné předlohy by příští rok měly velké obchody nad 400 metrů plochy nabízet 55 procent českých potravin a podíl má postupně narůstat až na 73 procent v roce 2028. Okamžitě po schválení se ovšem strhl poprask a z debaty vychází najevo, kdo za koho kope. Osm zemí Evropské unie před přijetím tohoto zákona Českou republiku varovalo. Ministr zemědělství Miroslav Toman naopak apeloval, že v této věci je třeba být trochu nacionalisty. Zákon ovšem nepředložila jeho ČSSD, na sněmovní půdu jej dostala SPD. Odborníci se nyní přou, zda zavedení kvót znepřístupní českým zákazníkům zahraniční výrobky a ty české zdraží. Kvóty by se měly týkat například vajec, medu, květáku, česneku, hovězího, vepřového i skopového masa. Nevoli vzbuzují i vysoké pokuty, nastavené v zákoně za prodej téhož zboží ve dvojí kvalitě – tedy horší v Česku, což je poměrně častá praxe. Obchodní řetězce ji obhajují tím, že Češi chtějí hlavně nízké ceny a nechtějí za kvalitu platit.

Co na to senátoři?

Konečné slovo ohledně zákona o potravinách ale ještě nezaznělo. Zákon putuje po schválení v Poslanecké sněmovně do Senátu, kde má spíš odpůrce. Pokud jej Senát odmítne, bude se zákon vracet do Poslanecké sněmovny.

Jihočeské týdeníky oslovily senátory z regionu s dotazem, jak budou o této zákonné předloze hlasovat. (…) zareagoval i senátor Jindřichohradecka – Pelhřimovska Jaroslav Chalupský (Svobodní): „Senátní tisk, na který se dotazujete, zatím nedorazil k nám „na stůl“. Nerad dělám rychlé závěry na základě kusých, většinou mediálních informací. Jakmile návrh zákona ze sněmovny dorazí, budu k němu mít všechny patřičné podklady (právní analýza, posouzení dopadů do společnosti od všech odborných výborů) a prodiskutujeme ho s ostatními kolegy senátory, kteří přináší svůj pohled z praxe z regionů napříč celou ČR a napříč nejrůznějšími odbornostmi, pak budu schopen si udělat ucelenější názor. Věci jsou často jinak, než na první pohled vypadají. Aktuálně mohu říci, že jako spotřebitel preferuji české produkty, ale jsem proti jakýmkoli kvótám, které křiví trh a svobodné rozhodování jak spotřebitele, tak prodejce. Jen poptávka a nabídka a svobodná volba nepokřivená dotacemi a nepřirozeným zvýhodňováním nějaké komodity by měla rozhodovat o tom, co se bude obchodovat a co bude na pultech obchodů.“

Celý článek najdete na JČ TEĎ

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31