Libor Vondráček na konferenci o svobodě slova

Libor Vondráček na konferenci o svobodě slova

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) pořádala v úterý konferenci, které jsem se velmi rád zúčastnil. ✅ V rámci diskuse politiků jsem nejdůrazněji odmítl předpisy pocházející z dílny eurokomisařky Věry Jourové, které křiví mediální trh a omezují svobodu projevu. ⚠️

REPORTÁŽ: Jako právník vnímá problém svobody slova i jako dvě strany jedné mince. „Na jedné straně se blokují a trestají nežádoucí projevy a na druhé straně se privilegují média, která jsou ta ‚správná‘. Ať už je to v legislativě EMFA, tedy Evropského aktu o svobodě médií, nebo v případě, kdy dnes máme do České televize sypat daleko více peněz, ačkoli na ni nekoukáme. Tohle jsou dvě strany jedné mince. Je důležité si uvědomovat nejen to, že se na nás něco chystá, ale že už se tady mnoho nedobrého v ochraně svobody projevu stalo. Možná jste zaregistrovali nějaké soudní excesy, se kterými třeba nesouhlasíte. Já jsem přesvědčen, že naše předpisy nejsou úplně v pořádku, že je třeba už existující předpisy opravit. Máme totiž obecně formulované verbální trestné činy, které dávají příležitost ke zneužití této obecné formulace, aby se někteří za velice podobné projevy trestali a jiní netrestali,“ připomněl předseda Svobodných ne neobvyklou praxi našich soudů.

REPORTÁŽ: Předseda Svobodných Libor Vondráček uvedl, že jeho strana bojovala za svobodu slova už dávno – v době, „kdy to nebylo tak atraktivní“. Sdělil, že omezování svobody slova si uvědomuje čím dál více lidí, což demonstroval na nedávném průzkumu SANEP pro TV Nova, který zkoumal názory nespokojených voličů pětikoalice. Z téměř 52 % nespokojených voličů „vadí zavádění cenzury“ 56,7 % z nich.

Dle Vondráčka je potřeba upravit některé naše současné předpisy týkající se verbálních trestních činů, protože „dávají příležitost zneužít obecné formulace, aby se někteří lidé za velice podobné projevy trestali a jiní netrestali“.

Pokud jde o evropskou legislativu, kandidáti za Svobodné dle něj podepsali zásady, včetně té, že nepodpoří „žádné omezování svobody slova a křivení mediálního trhu“.

Sdělil: „… pokud jde o EMFA a DSA, kdybych mohl, Javier Milei uvnitř mě už bere do ruku motorovku, chtěl bych zaříznout DSA.“ Varoval dále: „Nenechme se ukolébat tím, že ti, kteří dnes obhajují DSA, říkají: ‚Oni mají mazat jen ten ilegální obsah‘,“ s tím, že „co je a není ilegální mají u nás rozhodovat pouze soudy, ne Demagog, ne digitální platformy“.

„Budeme usilovat o zrušení DSA. Nechme sociální sítě jako svobodné prostředí pro výměnu názorů. Vypínání a regulaci sociálních sítí nechme Číně a jiným totalitám. Do svobodného světa totalitní praktiky nepatří. Na příkladu platformy X, která se rozhodla vydat svobodnou cestou a vede nyní boj s eurokomisařkou Věrou Jourovou, vidíme, že i bez regulací omezující dosah zcela legitimních příspěvků se platformy a sociální sítě dají dobře provozovat, aniž by to představovalo jakékoli nebezpečí pro naši společnost,“ uvedl zase za Svobodné jejich šéf Libor Vondráček.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31