Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Hrdost nosí korunu

Hrdost nosí korunu

Česká koruna má v únoru 31. narozeniny, ta československá by měla už stopáté. Kolikrát ještě ale budeme smět slavit?

Ponechám stranou negativní ekonomické dopady přijetí eura. Mohla bych dlouze mluvit o obrovském zadlužení eurozóny, nemožnosti stanovovat vlastní úrokové sazby, o ztrátě možná posledního nástroje naší suverenity, o otroctví, které přinese digitální euro (CBDC) a tak dále, a tak dále. Dnes chci ale vyprávět jiný příběh.

Koruna jako taková má dlouhou historii, ta naše ji má ale zajímavější o příběh dívky, jejíž vyobrazení na korunové minci jsme takřka čtyřicet let svírali v dlani. Bejbina jí říkali její přátelé ve Skautu, který vedla. A Bejbina, vlastně Bedřiška Synková, právě pro lásku ke Skautu, pro pevnost ve svých postojích, pro odvahu, kterou mnozí nenaleznou po celý život, stanula ve svých teprve osmnácti letech před soudem. A zločinný komunistický režim ji soudil ve vykonstruovaném případu. Obvinili ji z rozvracení tehdejších hodnot, protože Skauti byli v očích totalitního systému nástrojem buržoazie. V socialistickém světě nebylo místo pro svobodného ducha mladé dívky. A Bedřiška byla odsouzena k deseti létům za velezradu. Její příběh tiše vtiskla sochařka Marie Uchytilová do reliéfu dívky s lipovými ratolestmi, který symbolicky zdobil právě naši korunu.

Česká historie má mnoho hrdinů. Odvaha a skutky těchto lidí umožnily zrození svobodné země, dokázaly ochránit náš jazyk. Bez nich by dnes naše země nebyla, bez nich bychom nebyli my. Český stát má sedm symbolů, český národ jich má ale mnohem více. Jsou to hluboké kořeny odvahy našich předků, je to šikovnost českých lidí, je to náš jazyk a v neposlední řadě je to i naše měna, která dokázala přežít 105 let.

V těchto dnech bojujeme o to, aby jeden ze symbolů nezmizel jen do učebnic dějepisu spolu s příběhem odvážné a hrdé Bejbiny. Hrdost nosí korunu. Českou korunu.

Zdroj: https://buresovamarkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=812499

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ivana Burešová Marková

Ivana Burešová Marková

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Ivana Burešová Marková

Ivana Burešová Marková

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31