Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní konstatují, že přijetí eura by poškodilo ekonomiku ČR

Svobodní konstatují, že přijetí eura by poškodilo ekonomiku ČR

V souvislosti s tím, že dnes, 20. 12. 2023, bude vláda projednávat možnost vstupu ČR do mechanismu směnných kurzů (ERM II), Svobodní důrazně upozorňují na fakt, že ekonomové, a to i z řad státních institucí, se shodují, že tento krok by nevratně poškodil ekonomiku ČR. Za velmi kontroverzní považujeme už jen to, že vláda o vstupu do ERM II vůbec uvažuje jako o možnosti navzdory tomu, že je zcela v rozporu s odbornými doporučeními Ministerstva financí (MF) a České národní banky (ČNB).

Zpráva o ekonomické sladěnosti Česka s eurozónou, kterou připravila odborná skupina zástupců MF a ČNB, objektivně konstatuje, že Česko bude zřejmě příští rok plnit některá z tzv. maastrichtských kritérií pro zavedení eura. Tato kritéria jsou nezbytnou podmínkou k tomu, aby země směla žádat o vstup do eurozóny. A současně s tím odborná zpráva MF a ČNB – také objektivně – doporučuje nedělat v tomto směru žádné kroky, tedy o členství v eurozóně nežádat.

Shodné stanovisko vyjádřili i ekonomičtí odborníci, kteří se účastnili jednání u kulatého stolu v Senátu na téma přijetí eura. Proti přijetí eura se na tomto jednání vedle ekonomů z MF a ČNB postavili také ekonomové za Vysokou školu ekonomickou (VŠE) anebo M. Šichtařová, ekonomická expertka strany Svobodní. Ekonomové a akademici z řad státních stejně jako komerčních institucí se shodují na následujících důsledcích potenciálního přijetí eura:

– Krátkodobé zvýšení inflace (skrze cenové úpravy bezprostředně po přijetí)

– Dlouhodobé zvýšení inflace v horizontu desetiletí (skrze zrušení kurzového konvergenčního kanálu a snížení úrokových sazeb)

– Zpomalení růstu HDP (skrze odbourání autonomní monetární politiky)

– Ztrátu konkurenceschopnosti země (skrze tlak na změnu struktury ekonomiky)

– Snížení potenciálu HDP (skrze snížení konkurenceschopnosti)

– Zvýšení zadlužení (skrze uměle vynucené snížení nákladů financování)

– Ručení za problémy veřejných financí ostatních členů eurozóny.

Markéta Šichtařová k tomu za Svobodné říká: „Přijetí eura se naivně vydává za vstup do VIP klubu. Při rozhodování o jeho přijetí mnozí podporovatelé eura přihlížejí k pouhým emocím. Přijetí eura však není otázkou emocí – jedná se vysoce odborný problém. Tak jako se neurochirurg při operaci mozku nesmí řídit pouhými dojmy a zanedbávat vědecká fakta, tak ani o přijetí eura by neměli rozhodovat populismus a naivní emoce, nýbrž ekonomická fakta. A ta přijetí eura jednoznačně diskvalifikují z racionálních úvah coby krok trvale poškozující hospodářskou strukturu a konkurenceschopnost ČR.“

Svobodní konstatují, že fakta, vědecká metoda, odbornost, hospodářská prosperita i vůle lidu hovoří jasně proti přijetí eura. Z toho důvodu také Svobodní iniciovali petici za zachování české koruny.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31