Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Viliam Mlich: Další kolečko salámu

Viliam Mlich: Další kolečko salámu

Implementuji do účetního software volbu pro odeslání Kontrolního Hlášení k DPH. O tom, jaké to způsobuje komplikace podnikatelům nejen tím, že účetní se nezastaví, ale i tím, jaké jsou krátké opravné termíny a vysoké sankce, se už popsalo dost. Relativně málo se mluví o tom, že klasická uzávěrka maloobchodní pokladny se stává zbytečnou (ano, pane Babiši, i bez EET si většina prodejců vede normální kasu, světe div se), paragony nad 10 tisíc s uvedením IČO bude potřeba z ní vyjmout. Tohle však zařídí software.

Zaujala mě ale věc, o které se zatím nemluví vůbec. V části A3 je potřeba uvést seznam transakcí s investičním zlatem a dalšími kovy. Ty jdou totiž logicky mimo DPH, protože skladováním zlata v trezoru se žádná přidaná hodnota nevytváří. Na rozdíl třeba od mincí a medailí, které mají uměleckou složku, a tudíž se z nich DPH odvádí. Zlato lze prodat firmě nebo soukromé osobě. U firem se stát zajímá o DRČ, u fyzických osob požadují nahlásit jméno, adresu, datum narození.

Když člověk sleduje situaci na finančních trzích, je mu jasné, že dřív nebo později musí dojít k nějakému zhroucení. Těžko předvídat, jaký bude mít průběh, ale události začátkem léta v Řecku napovídají, že jako první přestanou bankomaty vydávat hotovost. Proto si soudný člověk drží doma "v matraci" hotovost aspoň na měsíční provoz domácnosti.

Jenže kdo má větší úspory, třeba na důchod, a nemá nervy na hazard s "cennými" papíry, které se v okamžiku krize promění v obyčejné papírky, a chce se vyhnout i situaci, která nastala na Kypru, že se z vkladů odvedla "mimořádná daň" – a to ještě dopadli relativně dobře, taky jim mohli oznámit, že banka končí a vklady se ruší – tomu nezbývá, než vložit aspoň část svých úspor do kovů.

Jenže teď si stát vytváří seznam, kdo kolik jakého kovu nakoupil! Kdo potřebuje koncentrovat od všech prodejců ty adresy a k čemu? Nad tím se mi příčí i uvažovat. Je potřeba vyvinout tlak na to, aby celý oddíl A3 z Kontrolního Hlášení byl vyjmut, když DPH stejně neovlivňuje. Nenechme si ukrojit další kolečko salámu naší svobody!

Viliam Mlich,
místopředseda Zlínského sdružení Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31