VANĚK: Pláč nad biopalivy

VANĚK: Pláč nad biopalivy

“Klaus zasadil ránu byznysu s biopalivy” hlásá titulek HN ze dne  17. 5. a “rádoby podnikatelé” se předhánějí v líčení hrůz, které tento krok přinese.  A co se to vlastně opravdu stalo?  Vlastně nic mimořádného – pan president jen vetoval zákon, který měl některým podnikatelům zajistit zaručené zisky  a všem ostatním občanům zdražit, atˇ již přímo nebo nepřímo, jejich spotřební koš.

O žádnou ochranu životního prostředí přitom nejde – již dlouhou dobu je známo, že biopaliva nejsou žádným přínosem, protože se na jejich výrobu se spotřebuje vice fosilních zdrojů, než kolik ušetří, jak nedávno pod tlakem okolností přiznala i Evropská komise.

Z tohoto pohledu je nářek některých našich “podnikatelů”  směšný.  Dávno už patrně zapomněli na to, že zisk v tržním prostředí zajišťuje poptávka spotřebitelů – a ne závazky a direktivy z Bruselu, které navíc v tomto případě kromě zvýšení cen škodí i životnímu prostředí.   Pro běžného občana je tedy presidentovo veto přínosem, protože alespoň částečně omezí hrabivou zelenou pracku v kapse každého z nás.

Tomáš Vaněk je chemik, bydlí v oblasti Praha Západ

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31