Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

TZ: Svobodní chystají primárky

TZ: Svobodní chystají primárky

JEDINÉ OTEVŘENÉ V ČR

Strana svobodných občanů (Svobodní) chystá své druhé otevřené primární volby, které určí kandidáty vč. leaderů pro volby do Poslanecké sněmovny. Narozdíl od jiných politických stran, kde pořadí kandidátů (vč. „lukrativních“ předních míst) rozhodují stranická vedení a sekretariáty (mnohdy za krajně podivných až tajemných okolností), u Svobodných je tento výběr realizován pomocí otevřené spravedlivé demokratické soutěže.

Primárek se může prostřednictvím internetu zúčastnit každý občan, který se zaregistruje jako příznivec Svobodných. Svobodní věří, že otevřený systém primárek přispěje k prosazení férového jednání do celého politického systému v ČR. Kandidáty si vybírá veřejnost, nikoli politické strany.

Finální pořadí kandidátů Svobodných do voleb, vzešlé z primárek, může ovlivnit pouze Republikový výbor. Ten dle stanov strany odpovídá za kandidátní listinu a dále má kompetenci rozhodovat o případné koaliční spolupráci.

„Svobodní prosazují princip otevřené a férové soutěže nejen jako součást tržní ekonomiky, ale chtějí ho uplatňovat i v rozhodování o tak citlivé záležitosti, jako je sestavení kandidátek do voleb,“ připomíná předseda Svobodných Petr Mach.

Případná společná kandidátka s jiným subjektem by byla řešena v souladu s výsledky primárek. V tuto chvíli jednají Svobodní mj. se stranou Věci veřejné, která má s nimi nejbližší program, vč. požadavku na referendum o euru a Lisabonské smlouvě.

Historicky poprvé v ČR a pravděpodobně i v Evropě proběhly otevřené primární volby po internetu letos v březnu. Uspořádala je Strana svobodných občanů pro volby do Evropského parlamentu, na jejím webu se konaly od 13. – 25. března 2009.

Kateřina Bouda Kašparová
mediální zástupce Svobodných
 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31