TZ: ČR také musí požadovat záruky

TZ: ČR také musí požadovat záruky

CHCEME PŘEDNOST ČESKÉ ÚSTAVY NAD LISABONSKOU SMLOUVOU

Svobodní požadují, aby i Česká republika požadovala přednost České ústavy a nepřipustila, aby jurisdikci nad chartou základních práv měl soud EU v Lucemburku. ČR potřebuje, podobně jako Polsko, právní záruky, že občané Německa či Rakouska nebudou moci žádat odškodnění za majetek zabavený po II. Světové válce.

Strana svobodných občanů (Svobodní) tak reaguje na aktuální informace, že se EU dnes dohodla na zárukách pro Irsko a vyhnula se ratifikacím v jednotlivých zemích. Představitelé EU na klíčovém jednání v Bruselu odhlasovali záruky pro Irsko, kterými tato země podmiňuje uspořádání nového referenda o Lisabonské smlouvě. Podle dnešní dohody navíc nemusí mezinárodní smlouva o zárukách projít ratifikací v jednotlivých zemích. (Více viz např. zde na Idnes)

Svobodní požadují, aby jakékoliv změny podmínek sepsaných v Lisabonské smlouvě byly ratifikovány řádným způsobem. Již dříve (17.6.) jsme kritizovali, že česká vláda tímto krokem obešla a podvedla parlament i prezidenta ČR.

„Svobodní odmítají znásilňování mezinárodního práva tímto způsobem. Kromě toho deklaratorní záruky, založené na tom, že se nebude respektovat text Lisabonské smlouvy, usvědčují evropskou politiku, že nedodržuje své vlastní právní předpisy. Žádný členský stát si nemůže být jist, že se takový postup jednoho dne neobrátí proti němu,“ varuje předseda Svobodných Petr Mach.

„Není možné ústavními ratifikačními procesy v jednotlivých členských zemích odhlasovat, že Unie bude moci určovat členským zemím výši daní s cílem bojovat proti daňové konkurenci (bod 79 na straně C306/71 Lisabonské smlouvy) nebo že EU bude moci přesunout rozhodování daní do většinového hlasování (strana C306/43 Lisabonské smlouvy) a následně formou deklarace prohlásit, že se to nebude vymáhat,“ upozorňuje dále Mach.

Svobodní již vyzvali Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, aby v nejbližším termínu svolala mimořádnou schůzi, která by se této záležitosti věnovala.

Kateřina Bouda Kašparová
mediální zástupce Svobodných
 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31