Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

SALAQUARDA: Podnikněme ten experiment

SALAQUARDA: Podnikněme ten experiment

Mezitím, co socialističtí populisté (neobyčejní lidé) nabízejí v předvolební kampani své služby ″obyčejným″ lidem, došlo k dalšímu zdokonalení tohoto dělení – k jeho kvantifikaci. Někteří ″neobyčejní″ již dokáží svou neobyčejnost nejen deklarovat, ale i vyčíslit.

O čem je řeč? O Lékařském odborovém klubu. Jeho šéfíci už umí vypočítat, že absolvent medicíny je jedenapůlkrát lepší či důležitější, než je průměrný jedinec. To je úctyhodný výkon, sám bych si na to netroufl. Umějí také vypočítat i koeficient nadprůměrnosti podle délky praxe. Takže máme vytáhnout peněženky a zaplatit. Jaká je protihodnota? Dotyční nadprůměrní nepodají výpověď; budeme tedy oblažováni lékařskou péčí na stejné úrovni jako dosud. A to už přece stojí za to prásknout se přes kapsu, ne? Jen mně překvapuje, že to prohlášení přichází až teď, protože jak ze svých vlastních nečetných zkušeností, tak z informací od ostatních jsem nabyl dojmu, že valná část personálu již buď výpověď podala, nebo permanentně stávkuje, protože i při objednání na konkrétní datum a čas je čekací doba v řádu hodin.

A teď vážně, já bych ten experiment podstoupil. Může přinést pouze pozitiva. Ukázal by, kolik lékařské péče je nadbytečné a je účelově prováděna pouze proto, aby byla vykázána pojišťovně. Poté, co by se protestující nadprůměrní ocitli bez zaměstnání, mohl by se znatelně rozšířit soukromý sektor na úkor státního. A tam se musí pracovat, na podobné skopičiny jako stávky a vyčíslování své nadprůměrnosti není čas. Na ostatní by zůstalo více peněz. Klesla by potřeba – či spíše spotřeba – jednak techiky, jednak nadbytečně poskytovaných léčiv. Lidé by se museli o svůj zdravotní stav začít více zajímat. A třeba by větší část veřejnosti prohlédla a pochopila, co jsou odbory vlastně zač.

Ale to je všechno jen hra; samozřejmě k žádným hromadným výpovědím nedojde; na to vyděrači nemají dost odvahy. Jsou zvyklí na své místečko a neumím si představit takovou náhlou změnu mentality, která by je vedla k hromadné migraci za obživou. Je to hra odborářských šéfů, kteří musí zorganizovat aspoň jednu větší akci ročně, aby nějak obhájili své právo na existenci. Úlohu prosťáčků a poskoků pak hrají lidé, kteří byť s vyskoškolským diplomem, neumí používat aritmetiku ze základní školy. Peníze, získané vydíráním a nepodložené žádným zvýšením žádné hodnoty jsou peníze inflační a nula od nuly pojde. 

Je tu i precedens – Margaret Tchatcherová svůj souboj s vyděrači vyhrála; zkusme to také.

Marek Salaquarda je členem Strany svobodných občanů

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31