Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Pokorný: Deregulujme taxi stejně jako Uber!

Pokorný: Deregulujme taxi stejně jako Uber!

Určitě souhlasím s tím, že by se mělo měřit stejným metrem. Všichni podnikatelé by měli mít na trhu stejné podmínky a plnit stejné požadavky. Stát si nemůže dovolit nikoho diskriminovat ani pozitivně, ani negativně. Ale potřebujeme opravdu v dnešní době chytrých aplikací, aby stát vynucoval používání taxametrů, zkoušku ze znalosti místopisu nebo aby musel být každý taxík viditelně označený? Já si myslím že ne. Není problém využít aplikaci, která mi ukáže, jak vypadá nejkratší cesta, kolik budu platit a nasměruje řidiče k mé poloze. Nepotřebuji sekundární kontrolu ve formě taxametru, ani nepotřebuji jet jasně označeným autem. Potřebuje se hlavně dostat z jednoho místa na druhé, a to za co možná nejnižší cenu.

Osobně vidím ideální řešení v deregulaci systému pro obě dvě strany sporu – jak pro klasické taxikáře, tak pro firmu Uber nebo konkurenční Taxify. Pro podobný přístup se minulý rok rozhodlo i Estonsko. Tamní řidič, který provádí přepravu lidí v osobním voze, si nyní může vybrat, zda k vyúčtování jízdy zvolí taxametr nebo mobilní aplikaci, díky které vyjde provoz taxi služby levněji. Využívání obou modelů navíc může dle svého uvážení střídat. Klasickým taxikářům Estonsko ulehčilo získávání licencí, když třeba odstranilo dříve povinné zkoušky z místopisu. Nově jim i řidičům Uberu pro zisk oprávnění stačí prokázat, že mají čistý trestní rejstřík a v minulosti nespáchali vážnější dopravní přestupek.

V České republice se o podobném řešení mluví už delší dobu, ale zatím jsme bohužel žádný výraznější krok ke zjednodušení systému a k odstranění překážek neudělali. Paradoxně právě naopak na řidiče Uberu dopadají čím dál přísnější regulace. Tak snad nezůstane pouze u slibů a liberalizace taxi služeb nebude dlouho trvat. Zpříjemnilo by to tyto služby nám všem a ušetřilo by nám to značnou část peněz.

David Pokorný,

člen Republikového výboru Svobodných, zastupitel města Brna

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodni-31