Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Pokorný: Deregulujme taxi stejně jako Uber!

Pokorný: Deregulujme taxi stejně jako Uber!

Určitě souhlasím s tím, že by se mělo měřit stejným metrem. Všichni podnikatelé by měli mít na trhu stejné podmínky a plnit stejné požadavky. Stát si nemůže dovolit nikoho diskriminovat ani pozitivně, ani negativně. Ale potřebujeme opravdu v dnešní době chytrých aplikací, aby stát vynucoval používání taxametrů, zkoušku ze znalosti místopisu nebo aby musel být každý taxík viditelně označený? Já si myslím že ne. Není problém využít aplikaci, která mi ukáže, jak vypadá nejkratší cesta, kolik budu platit a nasměruje řidiče k mé poloze. Nepotřebuji sekundární kontrolu ve formě taxametru, ani nepotřebuji jet jasně označeným autem. Potřebuje se hlavně dostat z jednoho místa na druhé, a to za co možná nejnižší cenu.

Osobně vidím ideální řešení v deregulaci systému pro obě dvě strany sporu – jak pro klasické taxikáře, tak pro firmu Uber nebo konkurenční Taxify. Pro podobný přístup se minulý rok rozhodlo i Estonsko. Tamní řidič, který provádí přepravu lidí v osobním voze, si nyní může vybrat, zda k vyúčtování jízdy zvolí taxametr nebo mobilní aplikaci, díky které vyjde provoz taxi služby levněji. Využívání obou modelů navíc může dle svého uvážení střídat. Klasickým taxikářům Estonsko ulehčilo získávání licencí, když třeba odstranilo dříve povinné zkoušky z místopisu. Nově jim i řidičům Uberu pro zisk oprávnění stačí prokázat, že mají čistý trestní rejstřík a v minulosti nespáchali vážnější dopravní přestupek.

V České republice se o podobném řešení mluví už delší dobu, ale zatím jsme bohužel žádný výraznější krok ke zjednodušení systému a k odstranění překážek neudělali. Paradoxně právě naopak na řidiče Uberu dopadají čím dál přísnější regulace. Tak snad nezůstane pouze u slibů a liberalizace taxi služeb nebude dlouho trvat. Zpříjemnilo by to tyto služby nám všem a ušetřilo by nám to značnou část peněz.

David Pokorný,

člen Republikového výboru Svobodných, zastupitel města Brna

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31