MACHAČ: Solární šílenství – stát prý pochybil

MACHAČ: Solární šílenství – stát prý pochybil

Stát prý udělal chybu, když podporoval a podporuje výrobu elektřiny ze solárních elektráren, těžce za ni zaplatí firmy i domácnosti. To jsme se dozvěděli z článku Jany Klímové a Hanyho Farghali, zveřejněném v Mladé frontě DNES dne 28. srpna.

Nevím jak může něco tak neosobního, jako je stát, udělat chybu. S takovou pitomostí jsem se již dlouho nesetkal. Je to naprosto stejná pitomost jako tvrdit, že komunistický teror po volbách roku 1946 vznikl v důsledku pochybení státu. Chyby dělá pouze a jen člověk, jehož základním znakem, coby živočišného druhu odlišujícího člověka od zvířat je, že ho příroda obdařila rozumem a má možnost rozum používat, což jistě není nic objevného, nicméně je to tak. Jde tedy vždy o důsledky vlastních rozhodnutí občanů. Pokud je tedy někdo naštván z chystaného zvýšení cen elektrické energie o 22%, měl by v prvé řadě zpytovat své vlastní svědomí a položit si otázku, zda neudělal chybu, když volil stranu, která tento zelený nesmysl prosadila, zda nebylo chybou, že volil stranu hájící zájmy jednotlivých podnikatelů či podnikatelských skupin proti zájmům ostatních spoluobčanů, zda neudělal chybu, když v roce 2004 souhlasil v referendu se vstupem do EU, která nás tímto zeleným nesmyslem zaúkolovala. Zvlášť by měla své svědomí zpytovat velká většina redaktorů veřejných sdělovacích prostředků, která se v té rozhodující době jednoznačně postavila na stranu zachránců planety a odmítala zveřejnit jakékoliv články osvětlující nesmyslnost takového záměru. Uvádím sice záměru, nicméně takových a podobných nesmyslů vymyšlených zachránci planety je více, počínaje solárními a větrnými elektrárnami a biopalivy a konče zákazem žárovek.

Důsledky všech případů jsou stejné. Zaplatí to vždy občan, a to hned dvakrát. Jednou ve vyšších daních, aby vláda měla dostatek finančních prostředků na podporu těchto nesmyslů a podruhé ve vyšší ceně energie. Přitom by mělo být každému jasné, že co jednou vláda občanům vezme a co občané již jednou zaplatí v ceně energie, to jim už nikdo nevrátí. Způsobenou škodu nelze napravit. Lze ovšem zabránit přijímání takových a jim podobných nesmyslů v dalším období, a to volbou strany, která to má ve svém politickém programu.

Miloslav Machač je členem Strany svobodných občanů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.

Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.

Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.

Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.

Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.

Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.

„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.

Prezident Petr Pavel ve svých dřívějších vyjádřeních považoval za správné, aby první dámě náležela náhrada výdajů spojených s výkonem jejích povinností. Zároveň podle něj není vhodné, aby služba první dámy nebyla započítána do důchodu a aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění. „To je nefér a to jsem chtěl napravit,“ dodal prezident.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31