Jan Kalíšek: Andrej Babiš nám v E15 otevřel oči

Jan Kalíšek: Andrej Babiš nám v E15 otevřel oči

Ministr financí nám v E15 ve středu 29. dubna vysvětlil, proč prosazuje elektronickou evidenci tržeb. Prostě se u nás hodně krade, zejména v restauracích. Zástupci profesních svazů elektronickou evidenci tržeb podporují a tím pomohou svým poctivým členům. Elektronickou evidencí tržeb pan ministr vymůže dodržování zákonů, hlavně omezí krácení daní. 
 
Měli bychom mu za tento článek poděkovat – výstižněji své myšlení ukázat nemohl.  
 
Jsme skutečně, jak říká, země zlodějů? Ani náhodou. Šedá ekonomika se u nás odhaduje na 15,5% HDP. Průměr EU je 18,5% HDP. Chorvatsko je na 28,4%. Na to, že jsme východní Evropa, je u nás morálka drobných plátců daní neuvěřitelně dobrá. Pan ministr by na nás všechny měl být pyšný a ne nám nadávat, kudy chodí.  
 
Prý se krade v restauracích? Nevím. Vím jen to, že jsem za poslední roky v každé restauraci (a nejen tam) naprosto samozřejmě a bez jakýchkoliv řečí dostal vytištěný účet. Jak jinak bych si zkontroloval útratu? Jak jinak bych uplatnil případnou reklamaci? Všechny platby tedy restaurace i další drobné obchody mají v účetnictví. Kdo a jak tedy vlastně krade, když jim všem finanční úřady vidí už dnes až do žaludku a mohou kohokoliv kdykoliv zkontrolovat? Že by úředníci pana ministra… nemakali? 
 
Podporují elektronickou evidenci tržeb zástupci profesních svazů? Ano, ale kupodivu PROTI svým členům. V asociaci malých podnikatelů a živnostníků se zavedením u sebe souhlasí 20% oslovených členů. Není se co divit. Kdo kdy zkoušel podnikat tak ví, jak už dnes hydra nesmyslné státní byrokracie rozbujela, kolik povinností a výkazů musí každý podnikatel připravovat, kolik času a peněz ho to stojí, kolik poradců si musí najímat.  
 
Omezí se tak krácení daní? Rozhlédněme se každý okolo sebe. Spočtěme si, co už dnes státu poctivě odvádíme na dani z příjmu, na DPH, na spotřebních daních. Co odvedeme státu navíc za stvrzenku, kterou si dnes někdy náhodou zapomeneme vzít? U mne je to naprosto zanedbatelná částka. Ptal jsem se ve svém okolí, je to stejné. Jsme přece jen obyčejní lidé, z berňáku máme všichni respekt. Kde jsou tedy ty masy neplatičů a desítky miliard obratu v maloobchodu, které my všichni začneme nově přiznávat? Že by … nikde nebyly? 
 
Proč tedy vicepremiér a ministr financí elektronickou evidenci tržeb tak vehementně prosazuje, když nízký odvod DPH u nás není nejdůležitější problém, který by měl řešit? Proč neřeší nepředstavitelnou rozbujelost státní správy, její korupci, neschopnost a lenost? Proč úplně zbytečně dává úředníkům možnost utrácet další naše peníze a ty nebudou vůbec malé? Proč vytváří další příležitost ke korupci tím, že úředníkům dává do ruky další, mimořádně cenná data – protože kdo má data, má moc a kdo má moc, má peníze? Proč velkým firmám přihrává nové zdroje příjmů? Banky, karetní asociace, IT firmy, mobilní operátoři, ti všichni si přijdou na své. Protože potřebuje zamaskovat, že se mu dobře řídit státní správu moc nedaří? Na rozdíl od dřívějška, kdy se v ní „jen“ kradlo v ní pod jeho vedením navíc bují neuvěřitelná neschopnost (jen za systém na audit evropských dotací se doslova z okna vyhazují stamilióny).  

Obávám se, že tím pravým důvodem je jeho strach. Strach, že ho prohlédneme. Strach, že ho připravíme o jeho postavení a o jeho moc.  
 
Politikovi, který nemá pozitivní vizi, který neumí vést lidi k lepší budoucnosti, který problémům obyčejných lidí nerozumí, neumí a nechce je řešit zbývá jediné – vytvářet nepřátele a vyvolávat tak mezi námi strach a nenávist. Označí mezi námi nějaké lumpy a slíbí, že s nimi zatočí. Co na tom, že to lumpové nejsou a zatočit není s kým – slibem neurazíš a až se začneme nepříjemně ptát, ukáže nám lumpy nové. Historie je takových případů plná. Co je mu do toho, že rozvrací tuto společnost. Jemu nevadí, že neřeší nic z toho, čím nás už dnes stát nesmyslně obtěžuje. Je mu jedno, že pro mnoho malých podnikatelů a živnostníků může být tato další povinnost likvidační. Nezáleží mu na tom, že prohloubí již tak velmi nebezpečný příkop plný nedůvěry mezi občany a státem – hlavní je, že on se i za tuto cenu udrží u vesla, moci, vlivu, peněz.  
 
Pro takového politika, který má navíc peníze a média existuje jen jedno nebezpečí a tím jsou inteligentní, svéprávní, svobodní občané. Jen takoví mu nesednou na vějičku. Už jsme několikrát prokázali, že takovými občany umíme být.  
 
Děkuji mu, že nám svým článkem otevírá oči. 

Jan Kalíšek,
člen Strany svobodných občanů

Vyšlo na neviditelnypes.lidovky.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31