Vondráček: Výrok Pekarové otevřel staré rány. Slova předsedy Vondráčka v TOP 09 neradi uslyší

Vondráček: Výrok Pekarové otevřel staré rány. Slova předsedy Vondráčka v TOP 09 neradi uslyší

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová to za svůj výrok na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána schytává ze všech stran. V této souvislosti upozornil na zajímavou historickou vazbu předseda Svobodných Libor Vondráček a poukázal tím na bolavé rány, na které by politici TOP 09 nejraději zapomněli.

„Nikdo neočekával, že zrovna Markéta Pekarová Adamová bude zkvalitňovat naše vztahy s V4. Vždyť dlouhodobě tvrdila, že naše země je na jiné straně barikády, než na které je právě Maďarsko,“ reagoval na výrok novopečené šéfky Sněmovny Libor Vondráček, podle kterého není správné, abychom dávali rady Maďarům, koho mají volit. „Česká republika musí hájit především své vlastní zájmy a usilovat o zachování naši vlastní suverenity. Jestli bude v Maďarsku zvolen někdo, kdo bude fandit tomu, aby členské státy předávaly pravomoci do Bruselu, nebude to pro naši zemi dobrá zpráva. V tomto jsme měli osobně premiéra Orbána jako hlasitého spojence,“ domnívá se předseda Svobodných.

„Srovnávat premiéra Orbána s premiérem Babišem chce hodně odvahy. V době, kdy byl Viktor Orbán vůdcem studentských protikomunistických protestů, byl Andrej Babiš kariérním komunistou a pracoval pro komunistický režim v zahraničním obchodu. Viktor Orbán si nezaslouží takové srovnání,“ připomněl Libor Vondráček, kterému tento atak připadá hodně zvláštní ještě z jednoho důvodu.  

„Byli to právě členové TOP 09, kteří svého času schvalovali pro Andreje Babiše podporu biopaliv,“ řekl bez skrupulí Libor Vondráček. „Zřejmě to byli kamarádi, když například Miroslav Kalousek, Vlasta Parkanová nebo Pavel Severa podpořili den před volbami v roce 2010, na mimořádné schůzi Sněmovny, zákon, který umožnil, aby Andrej Babiš mohl mít byznys s přimícháváním biopaliv. Všichni kvůli tomu platíme 1,80 korun navíc v ceně benzínu a nuceně tak dotujeme pěstování řepky,“ zlobí se předseda Vondráček.  

„Ať si Maďaři zvolí koho chtějí. V každém případě bych byl moc rád, kdyby ten, co bude vládnout v Maďarsku, nechtěl brát kompetence České republice a nechtěl snižovat její suverenitu. Dlouhodobě říkáme, že nad každým hradem má vlát jen jedna vlajka. Ctíme suverenitu každého státu, stejně si ale přejeme, aby tyto země ctily tu naši,“ uzavřel Libor Vondráček svůj pohled na kauzu „Pekarová – Orbán“. 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31