Tatýrková: Drastické vymáhání TV poplatků po slušných lidech

Tatýrková: Drastické vymáhání TV poplatků po slušných lidech

Volala mi dlouholetá známá. Byla pěkně vyplašená a chtěla poradit. Když vím, ráda pomůžu. Oč šlo? Na výpise z účtu objevila poplatek ve výši 250 Kč a nevěděla za co. Proto se dotázala své banky. Když jí sdělili, že se jedná o poplatek za dotaz exekutora na stav jejího účtu a dokonce stejný poplatek strhli z účtu i jejího manžela, chápu, že začala trochu panikařit. „Nevím o tom, že bysme někde měli nějaký nedoplatek či něco nezaplatili. Nedostali jsme žádnou výzvu k úhradě, žádný dopis, ani v datové schránce, prostě nic. Co mám dělat?“

Ač to někdy z médií vypadá, že něco nezaplatíte a druhý den u dveří zvoní exekutor, není to tak. Než pohledávka dojde do stádia exekuce, musí nejdříve o oprávněnosti rozhodnout soud. Proto jsem jí doporučila, ať dojde na místně příslušný soud a zeptá se tam. Druhý den volá radostnou zprávu, že už ví, co to je: neuhrazený televizní poplatek ve výši 675 Kč. Zřejmě manžel na starém bytě neodhlásil a nezaplatil a nějak to vzniklo. Bohužel Česká televize nemusí upomínat a ani dobrovolně to jak je vidno nedělá! Známá měla radost, že už ví, oč se jedná a domnívala se, že to rychle vyřeší. Napsala exekutorovi, protože se ani na několik pokusů k němu nemohla dovolat a čekala, že se někdo ozve. Druhý, třetí, další den a stále nic. Proto poslala i doporučený dopis a současně zprávu datovou schránkou. Stále nic. Zaplatila by to, ale nevěděla kolik, ani kam.

Po víc než týdnu se znovu ozvala a říká mi, že asi neuvěřím. Exekutor jim zablokoval všechny vlastněné nemovitosti! Jelikož jsem byla svědkem jiného příběhu, kdy kvůli dost spornému dluhu ve výši 8 tisíc korun prodali dotyčnému nemovitost v tržní hodnotě okolo 3 milionů za cca 1,3 milionu a také se o tom dozvěděl až ve stádiu, kdy mu nová majitelka volala s dotazem, kdy se vystěhuje, proto klidně uvěřím. Ze strany exekutora nebyla ani po dvou týdnech žádná reakce a šance vyhrát ve sportce byla rozhodně vyšší, než se mu dovolat. Proto známá vyslala do akce manžela, ať do vyřeší. Ten navštívil exekutorský úřad a na pokladně zaplatil požadovaných 5.673 Kč. Že by mohl využít právě probíhající „Milostivé léto,“ už mu bylo úplně jedno. Chtěl odblokovat rodinné nemovitosti v katastru a mít vše z krku. Velmi dobře tomu rozumím!

Pár dnů na to byla známá stále velmi rozzuřená a současně celou situací znechucená. Netuší, kde se mohly zatoulat zprávy od soudu. Nevšimnout si bankovního poplatku, tak kdo ví, jak by to dopadlo. „Proč nám to prostě exekutor nestrhl z účtu, na kterém je mnohem víc, než bylo požadováno? Myslíš, že by nám klidně prodal náš byt?“ zněla její otázka.

Zde bych ráda předeslala, že práci exekutorů považuji za náročnou a domnívám se, že je potřeba. Současně se domnívám, že „dlužníci“ s majetkem jsou naprosto ideální. A ono poté už ani o ten původní dluh až tak moc nejde. Pokud se nezlepší kontrola exekutorů, mohou se měnit zákony zleva, zprava, ale bude to pořád stejné. Trest pro exekutora v případě prodané nemovitosti kvůli dluhu 8 tisíc byl 50 tisíc korun a milý exekutor může v podobné krasojízdě směle pokračovat dál. Jsem to jen já, komu to připadá jako totální výsměch?

Jenže házet všechnu špínu pouze na exekutory je zavádějící. Exekutora si najímá věřitel, v našem případě Česká televize. Ta by se měla mé známé omluvit za to, čemu byla kvůli jí najatému exekutorovi vystavena a příště raději využít služeb exekutora jiného. Nebo by úplně stačilo poslat těm zapomnětlivcům e-mail či dopis s upomínkou mimosoudně, případně zavolat. A ne je hned hnát k soudu a exekuovat, jako nějaké zločince. Ovšem naprosto nejlepším řešením by bylo tuto kontroverzní daň zrušit úplně!

Jana Tatýrková

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: blog Echo 24

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jana Tatýrková

Jana Tatýrková

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Jana Tatýrková

Jana Tatýrková

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31