Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Vondráček: Green Deal pro nás znamená vydíratelnost ze strany Ruska, i ostatních

Vondráček: Green Deal pro nás znamená vydíratelnost ze strany Ruska, i ostatních

Veřejnost je v současnosti bičována pravidelnými zprávami o vojenském střetu na Ukrajině. V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým na XTV se postavil na stranu bránících se Ukrajinců předseda Svobodných Libor Vondráček. „Vždy jsem na straně napadených. Rusko vpadlo na území Ukrajiny, a tak ani nemůžu být na straně jiné,“ vysvětloval svůj postoj v XTV Vondráček.

„Ruští politici se ve své televizi minimálně v počátcích snažili argumentovat Kosovem a vyhlašovali, že když to prošlo Kosovu, mělo by to projít i Donětsku a Luhansku. Na první pohled jsou si oba případy hodně podobné. Když se ale dělo něco špatně v minulosti, neznamená to, že nad tím budeme zavírat oči znovu. A že ruská armáda vpadla na Ukrajinu rozhodně špatně je,“ myslí si Vondráček.  

Prezident Putin se však s Luhanskem a Donětskem nespokojil. Svůj útok zamířil i do ukrajinského vnitrozemí a ruské rakety zasahují civilní cíle v dalších městech východu Ukrajiny. V Charkově, Mariupolu a dalších městech umírají civilisté a ruské tanky stojí před Kyjevem. „Teď už je jasné, že se Putin snaží obklíčit největší města Ukrajiny a dostat ji na kolena. Je jen otázkou, jestli plánuje připojit k Rusku celou zemi nebo si s vojenskou přítomností na Ukrajině klást svá ultimáta. Bohužel u toho umírají nevinní lidé, a to je něco, co nenechává klidným i členy naší strany, kteří se aktivně zapojují do humanitární pomoci uprchlíkům přímo na přechodech, kde pomáhají ve velkých mrazech především matkám s dětmi,“ reagoval na další z dotazů Luboše Xavera Veselého Libor Vondráček.

V západním světě se ozývají hlasy, které požadují postavení ruského prezidenta před soud za válečné zločiny. „Ve chvíli, kdy na obydlené oblasti dopadají vakuové bomby a umírají civilisté, tak se dá hovořit o válečných zločinech,“ souhlasí s radikálními názory Západu předseda Svobodných, ale vzápětí namítá. „Našlo by se ale několik válečných zločinců, kteří za sebou měli silné armády, a proto unikli bez trestu.“

Západ se rozhodl do konfliktu vojensky nevstupovat. Sílu zbraní nahradila ekonomická opatření, a ta začínají tvrdě dopadat i na naši ekonomiku. Skončit musela například Sberbanka, ve které měla uloženo peníze řada lidí a firem. „Doufám, že dopady protiruských opatření povedou ke zrušení Green Dealu, který pro nás znamená jen větší závislost a možnost vydíratelnosti ze strany Ruska. Je zřejmé, že pokud některé zdroje odmítáme a současně odmítáme brát energetické suroviny z Ruska, tak to povede zákonitě k vysokým cenám energií, které se promítnou do cen výrobků i služeb. Podle mého názoru je potřeba zvážit, zda například nedotěžíme v našich dolech uhlí. Ještě rychlejším krokem by mělo být snížení DPH a spotřební daně u pohonných hmot. Zrušení přimíchávání biopaliv nestačí, protože dnešní ceny pohonných hmot jsou na historických maximech a jejich růst bude pokračovat. Otázka Green Dealu leží samozřejmě na postojích eurokomisařů a když jsem zaslechl jeden z komentářů eurokomisaře Timmermanse k ruské invazi na Ukrajinu, že jejím prostřednictví chtějí Rusové překrýt nutnost zabývat se uhlíkovou stopou, tak si o pohledu eurobyrokratů na realitu nedělám žádné iluze,“ uvedl Vondráček. 

S ozbrojeným konfliktem přišla také další opatření, která zmrazila majetky desítek, možná stovek Rusů. Stalo se tak rozhodnutím vlády, které nemá oporu v rozhodnutích nezávislých soudů. „Myslím, že nakonec tato rozhodnutí nějaký soud nebo tribunál potvrdí nebo vyvrátí. Rád bych se ale vyvaroval principu kolektivní viny. Měli bychom rozlišovat mezi těmi, kdo skutečně napomáhají ruskému režimu a jsou s ním propojeni. Samotný fakt, že je někdo ruským občanem, neznamená, že jej za to máme trestat. Tady bych očekával od našich nejvyšších představitelů jasný postoj, že ostrakizování všech Rusů není na místě. Někteří Rusové před Putinem třeba prchli,“ řekl v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v XTV předseda Svobodných Libor Vondráček.  

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31