Vláda zneužívá tragédie na Ukrajině a zavádí prvky reálného socialismu, varují Svobodní

Vláda zneužívá tragédie na Ukrajině a zavádí prvky reálného socialismu, varují Svobodní

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL mnohým doslova vyrazil dech. Poté, co jeho vládní kolega a ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS přišel s tím, že bude nejen kontrolovat, ale zřejmě také regulovat výši marží u prodejců pohonných hmot, se stejnou zbraní proti inflaci vyrukoval také rezort zemědělství. Pod heslem „stop vysokým maržím“ chce ministr Nekula sledovat marže u základních potravin. Jenže s tímto nápadem tvrdě narazil. Na stranu podnikatelů se hlasitě postavil předseda Svobodných Libor Vondráček, který tyto nápady označil za prvky reálného socialismu. Kritikou však nešeřili ani někteří vládní politici.

„Plánujeme sledovat marže u potravin. Rozdělení zisku mezi zemědělci, zpracovateli a obchodníky je nerovnoměrné a doplácí na to spotřebitel. To nemůžeme tolerovat. Budeme proto chtít sledovat marži např. u másla, kuřecího masa, vepřového masa nebo pečiva,“ oznámil na Twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula a své prohlášení doplnil poutavou grafikou s velkým slovem „STOP“.  

Na jeho slova vzápětí reagoval předseda Svobodných Libor Vondráček, podle kterého se po loňských parlamentních volbách mnozí radovali, že z Poslanecké sněmovny zmizela také levicová ČSSD se svými patnácti poslanci. „Ovšem KDU-ČSL s 19 poslanci je v budování socialismu hravě zastoupí,“ kroutí hlavou nad vláními nápady Vondráček. „Měli jsme za posledních 32 let vládu, která zasahovala do trhu nebo svobody projevu více než tato? Pokud si odmyslíme zásahy do podnikání v rámci politiky lockdownů, pak si musíme odpovědět, že ne,“ sám sobě odpovídá předseda Svobodných, podle kterého stejně jako předchozí vláda zneužívala koronaviru k utahování šroubů, zneužívá dnešní vláda tragédie na Ukrajině. 

„Vláda vytváří nestabilitu a nepředvídatelnost v rámci podnikání a zavádí prvky reálného socialismu, které se už několikrát v historii ukázaly jako nefunkční a škodlivé. Naše zemědělství a potravinová politika potřebuje zcela jiná řešení, než kvóty na potraviny nebo kontrolování marží. Je třeba pomáhat odstraňováním překážek, které stát zemědělcům sám vytváří. Jenže předchozí i tato vláda si ze slov zemědělců vybírala vždy jen ty nejsocialističtější nápady, přitom by stačilo zemědělcům naslouchat ve zcela jiných nápadech,“ je přesvědčený Libor Vondráček. Jedním dechem také doplnil, že řešit ekonomické problémy vzniklé centrálními zásahy, ještě většími centrálními zásahy, může jen ekonomický negramot nebo zapřísáhlý socialista. „Socialismus nefungoval, nefunguje a nikdy nebude,“ zdůraznil Vondráček. 

Nápad vládního kolegy Nekuly však zvedl ze židle také ekonomického experta ODS Jana Skopečka. „Pane ministře, možná to pro někoho zní lákavě, ale ceny má určovat trh, navíc v takto silně konkurenčním odvětví. Regulace cen vždycky ve finále spotřebitele poškozuje. Po pádu komunismu zajistil dostatek zboží právě volný trh a cenová liberalizace. Nevracejme se zpět,“ napsal Skopeček na Twitteru. 

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31