Vondráček: Řešením není hledat nového Babiše, ale toho, kdo naplní pravicové myšlenky

Vondráček: Řešením není hledat nového Babiše, ale toho, kdo naplní pravicové myšlenky

Předseda Svobodných Libor Vondráček si neodpustil na svém profilu zveřejnit video, ve kterém se vyjádřil k nedávnému sněmu ODS. Při jeho shrnutí přitom našel zajímavé paralely s cestou Andreje Babiše na politický Olymp. Podle něj především mladým lidem vrtá hlavou, jak je vlastně možné, že předseda a zakladatel hnutí ANO byl po osm let nejmocnějším politikem v Česku.

„Spojovníkem Babišova hnutí ANO a Fialovy ODS jsou krásná slova, která mají daleko k činům. Krásná slova, která znějí před volbami, ale po volbách se vzdalují realitě. Takový scénář přinesl Andreji Babišovi téměř absolutní moc. Zdá se, že současné vládnoucí politické strany si tento scénář nepamatují, a navíc opakují staré chyby. V roce 2006 získala tehdejší ODS ve volbách jen ve Středočeském kraji přes čtyřicet procent s pravicovým programem, který sliboval nižší daně, férovost v sociálních dávkách… prostě skvělý program. Tehdejšího otce ODS a tvůrce programu ale velká strana politicky popravila a postavila na vedlejší kolej. K finančnímu veslu byl na Ministerstvu financí dosazen Miroslav Kalousek, který činil přesně opačné kroky, než ODS slibovala svým voličům před volbami,“ připomněl na svém facebookovém profilu reminiscenci na pravicovou stranu lídr Svobodných Libor Vondráček.

V rozporu mezi slovy a činy pokračovala podle něj ODS také v dalších letech. Krásná slova o pravici a nižších daních se táhla jako nit i dalšími kongresy ODS. „Realita se ale s předvolebními sliby rozcházela, a tak se podpora ODS pomalounku rozplývala jako pára nad hrncem a populistická rétorika Andreje Babiše získávala stále větší a větší podporu,“ přidává exkurz do historie Libor Vondráček a přidává varování. „Pokud se současné vládní strany z této historie nepoučí, tak budou lidé opět hledat nějakého spasitele a zrodí se možná nějaký nový Andrej Babiš.“  

Vondráček přesto neláme nad pravicovou politikou scénou hůl a nabízí „čistou pravici“. „Chyba není v myšlenkách a plánech pravice. Chyba je v jejich porušování. A je docela možné, že současní vládní politici své sliby ani splnit nechtějí. Řešením tedy není hledat nového Andreje Babiše, který evidentně nic pozitivního nepřináší, ale hledat toho, kdo pravicové myšlenky chce upřímně naplnit,“ uvedl Vondráček. 

Jako absolutní zpronevěření pravicovým myšlenkám vidí Vondráček ve vyjádřeních současného ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. „Podle něj dnes bez výjimky umírají lidé, kteří nejsou očkovaní na COVID-19. Za prvé je to absolutní lež a za druhé podvod na voličích,“ říká rozhodně předseda Svobodných a nabízí alternativu. „Svobodní nabízejí skutečnou pravicovou politiku a osvědčená řešení, která přinesou užitek všem lidem. Naše strana nemá svobody jen plná ústa, ale hodlá pro ni něco udělat, a hlavně bránit jejímu ubývání. Nedělali jsme si iluze z Andreje Babiše a nemáme je ani dnes. Podařilo se nám sice odvalit balvan oligarchy z vrcholné politiky, ale pro svobodu to byla podmínka nutná, nikoliv však dostačující. Pokračovat musíme dál a u příštích voleb nabídnout takový program, který přinese skutečnou svobodu,“ láká příznivce svobodné pravice Libor Vondráček.  

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31